Ana içeriğe atla

nr

MALLREPORT

PERAKENDE SEKTÖRÜ TEMMUZ AYINDAN UMUTLU

22.06.2021 - 13:58

Temmuz ayından itibaren kalkacak yasaklar perakende sektöründe sevinçle karşılandı. AVM'lerde pazar günleri öngörülen 5,5 milyon ziyaretçiyle cirolar %80'e çıkabilir.

Sokağa çıkma kısıtlamalarının 1 Temmuz itibariyle tamamen kalkması perakende sektörünü canlandıracak. Pazar gününün AVM cirolarında yüksek bir etki yapması bekleniyor. Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş, "Günlük AVM ziyaretçi sayımız şu anda 4,5 milyon. Pazar günleri ek 5,5 milyon ziyaretçi bekliyoruz. Ayrıca cirolarda salgın öncesinin yüzde 75'lerindeyiz. Pazar gününün katkısıyla yüzde 80'e yükseleceği kanaatindeyiz." sözleriyle Temmuz ayının en parlak geçecek aylardan biri olmasını temenni ettiğini söyledi.

Açılma sonrası restoranların da cirolarında artış beklediğini bildiren Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Genel Başkanı Ramazan Bingöl, "İnsanlar ailesiyle pazar günü dışarıda yemek yemeyi ve kahvaltı yapmayı, akşam yemeğini ev dışında yemeyi özledi. Bu nedenle müşteri sayısında ve cirolarda hızla salgın öncesi döneme dönüleceği öngörüsündeyiz." dedi.

Yasakların kalkıp ve turizmin canlanmasıyla perakende satışlarının olumlu etkileneceği öngörülüyor.

nr

Yukarı