Ana içeriğe atla

TAVADA TAVUK

EFSANE CUMA’DA ALIŞVERİŞ ZİRVE YAPTI

29.11.2021 - 16:55

Alışveriş çılgınlığına dönüşen Efsane Cuma’da online alışveriş zirve yaptı, AVM’ler ziyaretçi akınına uğradı. Bazı firmaların günlük ortalama satış hacimleri 10 kat artarken, e-ticaret sektörü yıl sonu için hedef büyüttü.

Tüm dünyada büyük bir alışveriş çılgınlığına neden olan ve Türkiye'de Muhteşem Cuma, Şahane CumaSüper Cuma ve Efsane Cuma adıyla anılan günde alışveriş adeta zirve yaptı. E-ticaretin yanı sıra fiziki mağazalarda yüzde 60-70'lere varan indirimlerin uygulanması ile vatandaşlar alışveriş merkezlerine akın etti.

Türkiye'nin hemen her şehrindeki AVM'lerin ziyaretçi ve ciro sayılarını önemli oranda artırdığı görülürken, başta elektronik olmak üzere, hazır giyim, ayakkabı, küçük ev aletleri, mobilya, spor malzemeleri, ev tekstili ve kişisel bakım gibi kategorilerde alışverişte zirve yaptı. Yeni yılda yapacakları indirimi öne çeken firmalar, yüksek satış rakamlarına ulaştı. TOBB e-ticaret Meclis Üyesi, Ticimax E-ticaret Sistemleri Kurucusu Cenk Çiğdemli, Efsane Cuma ve Siber Pazartesi için Türkiye geneli e-ticaret sektörü ciro beklentilerinin 50 milyar TL olduğunu belirtti. Çiğdemli, uçak bileti ve araç kiralama gibi iç turizme yönelik kategorilerde bu dönem içinde yükseliş beklediklerini ifade etti. E-ticarette indirim kampanyalarının yoğunlaştığı kasım-aralık ayı için Türkiye geneli toplam e-ticaret ciro beklentilerinin 120 milyar TL civarında olduğunu söyleyen çiğdemli, "2021 sonunda Türkiye geneli e-ticaret hacminin 450 milyar TL'ye ulaşmasını bekliyoruz" dedi.

400 MİLYARLIK HEDEF

Efsane Cuma'yı kapsayan bu haftada sektörde 10 milyar TL'lik hacim sağlanacağının beklendiğini söyleyen Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Yönetim Kurlu Başkanı Emre Ekmekçi, "Kasım ayında bir önceki aya göre iki katlık artış yaşanıyor. Toplam kasım aralık aylarını kapsayacak şekilde iki aylık dönemde ise 80-90 milyar TL'lik bir hacim sağlanacağını söyleyebiliriz. Bu artışlarla birlikte yılın 400 milyar TL'lik bir hacimle kapanacağını söyleyebiliriz" değerlendirmesini yaptı. Ekmekçi, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da kampanya döneminde elektroniğin başı çektiği bilgisini verdi. Zincir Mağazalar Derneği (ZMD) Başkanı Serhan Tınastepe ise kur artışı ve tedarik zincirlerinde yaşanan sorunların bu yıl performansa bir miktar olumsuz etki yaptığını ifade etti. Serhan Tınastepe, kurdaki artıştan dolayı ürünün fiyatının daha da artacağı endişesiyle elektronik ürünlere yüksek talep olduğunu kaydetti.

AVM'LERE 6.6 MİLYON ZİYARETÇİ

AVM'LERİN indirimlerden dolayı ziyaretçi trafiğinin arttığını söyleyen Alışveriş Merkezleri Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Prof. Hüseyin Altaş, "Normal bir günde alışveriş merkezlerini 6 milyon kişi ziyaret ederken Efsane Cuma için beklediğimiz ziyaretçi sayısı 6.5-6.6 milyon seviyesinde" dedi. Altaş, 2020'yi pandemiden dolayı kıyas yılı olarak kabul etmediklerini bu yıl 2019 yılı rakamlarının yakalanmasını beklediklerini ifade etti. Öte yandan turistlerin de özellikle büyük şehirlerde AVM'lerde yoğunluk oluşturdukları görüldü. İranlı turistler ise Van'daki AVM'lerde ciddi yoğunluk oluşturdu. Turistler, yaptıkları alışverişle esnafın yüzünü güldürdü.

TAVADA TAVUK

Yukarı