Ana içeriğe atla

nr

Verilen hizmetin mali karşılığı olduğu unutulmamalı

13.12.2016 - 17:21

“Etkinlik ajanslarının belli standartların altında iş yapmaması gerekiyor” diyen Biber Organizasyon Ajans Başkanı Burak Karasoy: “Müşterinin her talebini yerine getirmeye çalışmak ve bütçesini olmayacak noktalara çekmek sektöre zarar veriyor” dedi. 

Sizce kaliteli bir organizasyonun değeri maliyetiyle doğru orantılı mıdır? Her pahalı organizasyon büyük etkiler yaratır mı? 
Öncelikli olarak kaliteli organizasyon; bir etkinliğin herhangi bir bakımdan üstünlüğünü niteler. Benzerlerinden üstün olarak ayrılan fikir, operasyon, sonuçlar içeren etkinlikler bu kapsamda değerlendirilir ve her birinin bir mali değeri vardır. Bir etkinlik operasyonel açıdan düşük maliyete sahip olabilir. Tüketicinin burada bakması gereken planlama, geliştirme, problem çözme gibi işlevlerde ne kazandırdığıdır. Markaların bence en fazla dikkat etmeleri gereken konu bir etkinliğin yarattığı katma değerdir. Yüksek katma değeri düşük fiyata almanın ticaretin doğasına aykırı olduğunu düşünüyorum. Sorunun ilk kısmına gelecek olursak böyle bir üstünlük sağlayacak etkinlik muhakkak ucuz olmayacaktır. 
Sorunun ikinci kısmı ise madalyonun diğer tarafı… Etkinliğiniz yüksek bütçeli olabilir. Hatta kaliteli de olabilir. Ancak bunları içeren her etkinliğin istenilen etkiyi yaratacağının garantisi yoktur. Büyük etki de ayrıca üzerinde durulması gereken bir konu… Basit bir problemi çözmüş bir etkinlik büyük etki yaratmış sayılır. Burada belirleyici unsurlar pazarlama departmanının sorunu doğru tanımlayabilmiş olması ve etkinlik ajansının bu sorunu ortadan kaldıracak çözümü önermiş olmasıdır. Sorun çözen etkinliğin mutlaka yüksek bütçeli olması gerektiğini düşünmüyorum. 

Peki, düşük bütçeli ancak daha fazla kitleye sesini duyurmak isteyen firmalar neler yapmalı?
En önemli konunun bütünleşik bir pazarlama planı oluşturmak olduğuna inanıyorum. Reklam, halkla ilişkiler faaliyetleri, geleneksel medya ve dijital medyayı da içine alan aynı zamanda etkinliklerle desteklenen planlanmış aksiyonlar alarak hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Bizim yılda, belli sayı da etkinlik yapan ancak bu etkinlikleri kendi pazarlama takviminde nerede lisanslı etkinlik nerede sosyal sorumluluk yapması gerektiğini bilerek yerleştiren, markalarını çok başarılı yöneten müşterilerimiz var.

AVM’ler yüksek bütçelerden yakınırken, organizasyon şirketleri de AVM’lerin düşük bütçelerle kalitesiz işler ortaya çıkaran firmaları tercih etmesinden yakınıyor. Peki, iki tarafı da mutlu edecek proaktif çözümler neler olabilir? 
Etkinlik ajanslarının belli standartların altında iş yapmaması gerekiyor. Bu konuda sektörün bazı normlara ulaşması için DPİD ve benzeri organizasyonlar çalışıyorlar. Müşterinin her talebini yerine getirmeye çalışmak ve bütçesini olmayacak noktalara çekmek sektöre zarar veriyor. Zira bunun sonucunda ortaya çıkan niteliksiz iş tüm sektöre mal oluyor. Diğer taraftan etkinlik sahibi markalarında aldıkları hizmetin mutlaka bir mali karşılığı olduğunu ve iş ortaklarının da para kazanmak için bunu yaptıklarını unutmamaları gerekiyor.
 

nr

Yukarı