Ana içeriğe atla

ggh

Ticari hayatlar dalgalanmalarda durup beklemeyi kaldıramaz

14.12.2017 - 10:44

Bu ayki sayımızda, özellikle tansiyonun yükseldiği dönemlerde, organizasyon firmalarının ne gibi stratejiler uyguladığını öğrenmeye çalıştık. Bu maksatla görüştüğümüz ve düşüncelerini aldığımız Florist Çiçekçilik Okulu Kurucusu Esra Şavkıner, kendi firmalarının uyguladığı yöntemlerden, tutum ve davranışlardan bahsetti.

Tansiyonun yükseldiği dönemlerde nasıl yöntemler uyguluyorsunuz? Bu dönemlerde özellikle dikkat edilmesi ve yapılması gerekenler neler? 
Bu gibi toplumsal dönemlerde etkinlik çeşitlerimizde değişiklikler olabiliyor. Toplumsal hassasiyetler gereği festival, eğlence, davet gibi etkinlik çeşitlerinde azalma görülürken şirket içi iletişim çalışmaları, hobi kulübü etkinlikleri, AVM çiçek tasarım atölyeleri, kariyer değiştirme tanıtım etkinliklerine talepler artıyor. Ticari hayatlarımız dalgalanmalarda durup beklemeyi kaldıramayabiliyor. Bu yüzden çalıştığımız firmalara etkinliklerimizin yaratacağı etkiyi çok iyi anlatmamız ve onlara yönlendirici önerilerde bulunmamız müşterilerimizi mutlu ediyor.

Tüm izleyici ve katılımcıları ilgilendiren olaylarda nasıl tutum ya da tutumlar sergiliyorsunuz? 
Florart’ın çiçek atölye ve workshopları eğlence etkinliklerinin tersine katılımcıların kendi içlerine döndükleri, yarış ve çekişmeye dayanmayan, katılımcıların kendileri ya da sevdikleri için güzel hediyeler ürettikleri sakin etkinlikler. Her katılımcının kendi çalışması ile ilgilendiği, kriz ya da artan tansiyon gündeminden bir süreliğine sıyrıldığı, huzur verici ve pozitif duyguları çok yüksek derecede uyaran dingin etkinlikler oluyor. Çalınan müzikler rahatlatıcı ve yumuşak. Çiçeklerle bezenmiş bir ortam da katılımcıların iç ve dış barış hissini, çeşitliliğin güzelliğini fark etmelerini destekliyor. Bu yüzden bu etkinliklerde mutluluk ve huzur teması, grup içi dayanışma ve birbirimizin ürettiğini takdir etme duygularını destekleyerek gülen yüzler oluşturmaya çalışıyoruz. Bu tür etkinlikler her zaman vakar içinde tamamlanıyor ve kesimleri rencide edici herhangi bir olay yaşanmıyor.

Son dönemlerde yaşanan olağandışı durumlardan sonra 2017 yılını nasıl geçirdiniz? Bu yıl organizasyon sektörü için nasıldı? Hedeflenenlere ne kadar ulaşıldı?
Etkinliklerimize katılım, katılımcılarımızın kendilerini madden ve manen güvende hissettiği zamanlarda daha verimli olsa da, olağandışı durumları içinde bulunduğumuz ekosistemin bir parçası olarak kabul ediyoruz. Çiçekçilik eğitimleri insanlara yeni kariyer yolları açmaya 2017’de de devam etti. İşlerinden ayrılmış ve arayış içinde olan insanlar için yeni fırsatlar doğurmaktan memnunuz. Bu ayakta hedeflerimizin de üstündeyiz. Evlilik, davet ve açılışlarda çiçek tasarımları etkinliğin diğer bileşenlerinin tersine şaşaa ve gösterişten çok ortamın sade bir şekilde güzelleştirilmesine yönelik görseller olarak tasarlanıyor. Maliyetlerimizi tasarım bileşenlerini değiştirerek ayarlayabiliyoruz. Florart olarak her sene olduğu gibi bu sene de eğitim ve etkinlik programlarımızı güncelleyerek artan eğitim gelirlerimiz ile faaliyet çeşitliliğine yatırım yaparak daha fazla katılımcıya ulaşmayı başardık.

2018 yılı için öngörüleriniz nelerdir? Bu yıl için halihazırda plan ve programınız var mı?
2018 için çiçekçiliği öğretmenin yanı sıra, mezunlarımıza kendi bünyemizde istihdam da sunabilecek bir projemiz var. Online çiçek satışına ağırlık vermek istiyoruz. Gün geçtikçe sayısı artan mezunlarımızın sektörel sorunlarına çözüm olabilecek bir çiçekçilik topluluğu ve satış platformu üzerinde çalışıyoruz. Bu proje ile eğitimlerimiz desteklenecek ve eğitimlerimizin desteklenmesi ile Dream on Flowers adlı projemiz de daha da gelişecek. 2018 Florart için tüm faaliyetlerinin verimli bir sinerji ortamı oluşturacağı ve projeler üreteceği bir sene olacak.

nb

Yukarı