Ana içeriğe atla

nr

“Tematik etkinliklerin bir metni ve anlamı olmalı” / “Thematic activities must have a text and a meaning”

15.11.2016 - 16:16

Varyasyon Şirket Sahibi Eyüp Bolat: “Muhteşem görsellerle ortaya konan her etkinlik, tematik etkinlik değildir. Tematik alan etkinliklerinin bir metni ve bir anlamı olmalıdır” dedi. 

Varyasyon Şirket’ Owner Eyüp Bolat said: “Not every activity presented with magnificent visual materials are thematic activities. The activities of thematic field must have a text and a meaning.

“Event sektörü pedagojiye önem vermelidir. Yani ortaya çıkarılan etkinliklerin özellikle bizlerin alanı olan tematik alan etkinliklerinin gerçekten bir teması olmalı” açıklamasında bulunan Varyasyon Şirket Sahibi Eyüp Bolat, “Muhteşem görsellerle ortaya konan her etkinlik tematik etkinlik değildir. Bir yazın ya da sanat yapıtında işlenen, geliştirilen konunun anlamca ortaya koyduğu ana yönelime tema denir. Bu tanımdan da anlaşılacağı üzere tematik alan etkinliklerinin bir metni ve bir anlamı olmalıdır” dedi ve sözlerine, “Bizler AVM’lerin alt yüklenici çözüm ortaklarıyız. AVM’ler bizlere güvenerek alan tahsis edip konuklarına bizleri sunarlarken bizler onlara ihanet etmemeliyiz. Çünkü AVM’lerin bizlere güveni bizlerin bu işi bilirlik ve icra edebilirlik derecesi ile orantılıdır. Bu durumda AVM yönetimleri pedagoji konusu hakkında bilgi sahibi olmak zorunda olmadıkları gibi onlara çocuk etkinliklerini sunan bizlerin pedagojik hassasiyet gösterme zorunluluğumuz vardır. Hiçbir müşteri etkinlikleri o veya bu event şirketine mal etmez. Bizler AVM adına orada varız ve müşteriler mutlaka o etkinlikteki eksiği de yanlışı da doğruyu da AVM’ye mal ederler. Eğer bizler tematik alan adı altında bir etkinlik yaparken temanın ne anlama geldiğini bilmeden bir şeyler yaparsak bu AVM’lere karşı haksızlık olur. Benim burada, tüketiciye naçizane tavsiyem şudur ki; önlerine gelen etkinlik sunumlarında muhataplarına mutlaka ‘Bu etkinlik ne anlatıyor?’ sorusunu sormalarıdır. Çünkü tematik alan etkinliği biz kabul etsek de etmesek de bir metin üzerinden olmalıdır ki her metnin tek cümlelik bir anlatımı mutlaka vardır. Eğer bu yoksa ortada ciddi bir sorun var demektir” diyerek son verdi.
“Bizler ortaya koyduğumuz etkinliklerin kalitesi ve ciddiyeti ile farklılaşabiliriz. Ne iş olursa yaparız demek yalnızca günü kurtaran bir yöntemdir ve istikrar vadetmez” ifadesinde bulunan Bolat, “Benim meslektaşlarıma önerim ise ancak uzmanlaşmak olur…” dedi.
 

 

Stating that “The event sector must give importance to pedagogy. That is to say, the resulting activities, and especially the thematic field activities that are our own field, must have a real theme” Varyasyon Şirket’ Owner Eyüp Bolat said: “Not every activity presented with amazing visual materials are thematic activities. The main direction presented in meaning that is discussed in a written or art work and developed is called theme. As can be understood from this definition, the thematic field activities must have a text and a meaning” and continued his words by saying: “We are the subcontractor solution partners of the Malls. While the Malls trust us and present us to their visitors by providing an area out of trust, we should not be betraying them. The trust the Malls have for us is parallel with our rate of knowing this work and being able to conduct it. In that sense, Mall managements do not have to acquire information on the subject of pedagogy. Rather, it is compulsory for us to show pedagogical sensitivity when presenting children activities. No customer makes a connection with the activities with any of the even companies. We are there on behalf of the Mall and the customers attach any good and any bad with the Mall. If we, while planning on an activity under the name of thematic field are not aware of what the theme means, this is being unfair against the Malls. My humble suggestion to the consumer here would be to always ask the representatives of the activities the question: “What does this activity say?”. Whether we accept it or not, the thematic field activity must be based on a text and each text definitely has a one sentence explanation. If this does not exist, it means there exists a problem.
Adding that “We can differentiate ourselves from the others with the quality and seriousness of the activities we present. Saying that we can do whatever job out there is a method just saves the day and does not promise stability”, Bolat said: “My recommendation to my colleagues is to become experts…”.      

nr

Yukarı