Ana içeriğe atla

yu7676

Resmi olmayan firmalara gerekli yaptırımlar uygulanmalı

15.05.2017 - 10:06

Organizasyon sektörünün sorunlarını ele aldığımız Mayıs sayımızda görüşlerini bizlere dile getiren G&G Organization Şirket Sahibi Gülşen Gündüz: “İşimizi aşağı çeken ve organizasyon sektörünün kötü algılanmasına neden olan hiç kimseye tahammülümüz yok!” dedi. 

Eğlence ve etkinlik sektörleri her ne kadar kolay olarak görülse de, arkalarında çok ciddi ve disiplinli bir çalışmayı kapsıyorlar. Bu nedenle bu sektörlerin ciddiye alınması konusunda farkındalık yaratılması şart! Peki, siz bu farkındalığın oluşması adına neler yapıyorsunuz? 
“Organizasyon” ve  “organizatör” kavramları henüz ülkemizde oturmuş kavramlar değil. Önce bu kavramların hem kişiler hem kurumlar de tarafından iyi bilinmesi ve oturması gerekiyor. İşte tam bu noktada farkındalığın oluşması için ticari bakış açısından öte müşterilerimize danışmanlık hizmeti veriyoruz. G&G Organizasyon olarak müşterilerimizin belirlediği konsept ve bütçesi ne ise, o bütçe ve konsepte uygun detayları paylaşıp, uygun önerileri sunuyoruz. Ayrıca üniversitelerdeki halkla ilişkiler ve organizasyon bölümü öğrencileri ile çeşitli seminerlerde sektör hakkında eğitimler veriyoruz. ‘Eventor’ ve ‘event planning’ kavramının Türkiye’de oturması adına düzenli olarak gençlerle workshop çalışmaları düzenlemekteyiz.

Günümüzde pek çok kişi “ben de organizasyon/etkinlik yapabilirim” diyerek sektöre adım atıyor. Sizin bu konu hakkındaki yorumlarınız neler? 
Evet, maalesef böyle bir bakış açısı söz konusu… Ancak bu iş öyle “açayım bir organizasyon şirketi, eşim oyalansın” tarzı bir iş kesinlikle değil. Organizasyon çok yönlü bir iş olmakla beraber, aynı zamanda sorumluluk gerektiren ve görsel zeka isteyen bir iş, hafifsenmeyecek kadar da kapsamlı!
Sektördeki en önemli sorunlardan biri de, Türkiye’de aynı başlık adı altında farklı işleri yapan hatta yapabileceğini iddia eden firmaların olması. Masa süsleyen de, havai fişek gösterisi yapan da, bir catering (ikram hizmetleri) firması da organizasyon firmasıyım diye kendini nitelendirmekte… Bu tür firmalar, bir organizasyondaki her işi kendi bünyesinde yaptığını iddia ederler ancak çoğu zaman organizasyonu yönetemezler. 
Organizasyon bir bütün ve her unsurun birbiriyle uyum içinde işlemesi gerekiyor. Organizasyon firmasının birçok ürün ve hizmeti dışardan alması kadar doğal bir şey yoktur.  Çözüm ortakları oluşturup, tedarikçileriniz ile irtibat halinde organizasyonu yönetebilirsiniz. Ancak bu iyi bir tedarik, insan ve zaman yönetiminden geçer. 

Bu işte başarılı olmak süreklilik ister.  Peki, sürekli olmak için firmalar neler yapmalı, siz neler yapıyorsunuz? 
Süreklilik için öncelikle yenilikçi ve yaratıcı olmanız, sektörde ve dünyada yenilikleri takip etmeniz, yeniliklere açık olmanız gerekir.  Sadece var olmak ya da günü kurtarayım bakış açısıyla değil, kısa, orta, uzun vadede hedeflerinizi oluşturmalı ve bu hedefler doğrultusunda kendinizi, firmanızı devamlı olarak yenilemelisiniz. Zaten işini iyi yapamayan, tedarik, insan ve zaman zincirini yönetemeyen, az evvel bahsettiğimiz şekilde kalitesiz işler yapan ve ileriyi göremeyen, kriz yönetemeyen, firmalar kısa vadeli olmakta ve firmalarını bir süre sonra kapatmaktalar.
G&G Organizasyon olarak, yurt dışındaki lokal marketteki tedarikçilerden sektörel yurt dışı fuarlarına kadar tüm yenilikleri takip ediyor ve katılıyoruz. Ayrıca ürün gruplarımızı ve ekipmanlarımızı da devamlı farklı yeni tasarımlarla yeniliyoruz. 

Sektördeki diğer bir sorun da maliyetlerin aşağıya çekilerek, kalitesiz işlerin yapılması… Sektöre zarar veren bu tür çalışmaların önüne geçmek için ne gibi önlemler alınabilir? 
Sektördeki çoğu firma TUSIAD, TOBB ya da Ticaret Odası gibi resmi kuruluş ve odalara kayıtlı değil. İşinin ehli, bu alanda eğitim almış, işini layıkıyla yapıp, resmi kuruluş ve odalara bağlı firma bir elin parmaklarını geçmez ne yazık ki… ‘Organizasyon’ adı altında hem alakasız hem de kalitesiz o kadar çok iş yapan kişiler var ki, bunların Ticaret Odası tarafından hukuki olarak denetlenmesi ve gerekli yaptırımların uygulanması gerekiyor.
Organizasyon sektörüne üniversite yıllarından itibaren gönül vermiş, bu işin eğitimini almış, ‘event planning’ konusunda yurt dışında eğitimlere katılmış ve KOSGEB’e ve Ticaret Odası’na bağlı ve ödüllü bir firma olarak, işimizi aşağı çeken ve organizasyon sektörünün kötü algılanmasına neden olan hiç kimseye tahammülümüz yok!

,

Yukarı