Ana içeriğe atla

nr

“Rekabet kalite getirmeyebiliyor”

30.05.2016 - 10:05

Barize Organizasyon’un Genel Koordinatörü Behiye Sarıhan, yaz aylarında azalan insan sayısının organizasyon sektörü için dezavantaj olduğuna değinerek, “Müşteri azaldığı için rekabet artıyor ama rekabet çoğu zaman kaliteyi yanında getirmiyor” diyor.

Aylardan Mayıs, havalar günden güne ısınıyor. “Sıcak hava dalgalarının”  tepe noktaya ulaştığı yaz aylarında ise evden dışarıya çıkmak daha da güçleşiyor. Fırsatını bulanlar, yazın tadını çıkartabildikleri tatil bölgelerine giderken, büyük şehirler ise hızla boşalıyor.  Kış aylarında da durum farklı değil aslında. Yoğun iş temposu ve soğuyan havalar faaliyet alanlarını daraltıyor. Peki, mevsimsel olarak değişen insan sayısı ve talepler organizasyon sektörünü nasıl etkiliyor? Ne tür organizasyonlar yapılıyor? Tüm bunları Barize Organizasyon’un Genel Koordinatörü Behiye Sarıhan ile konuştuk.  

 

“KALİTE, REKABET GİBİ ARTMIYOR”

Yaz aylarında yapılan organizasyonlar konusunda bilgi veren Sarıhan, “Yaz aylarında iç turizmin canlanması ile büyük şehirler boşalıyor. Bu durum şehirde kalanlar ve işyerleri açısından dezavantajlı bir durum oluşturuyor. Müşteri azaldığı için rekabet artıyor ama rekabet çoğu zaman kaliteyi yanında getirmiyor. Şehirde olanlarda sıcak havadan dolayı yerinden kıpırdamak istemiyor” diyor.

 

“AVM’LER AVANTAJA DÖNÜŞÜYOR”

Organizasyon konusunda AVM’lerin bir fırsat oluşturduğunu söyleyen Sarıhan, “ Böyle dönemlerde,  kapalı mekân olan AVM’ ler içerisinde etkinlik planlamak avantaj oluşturuyor. Çünkü AVM’ler, çok sayıda insanın bir arada yani kozmopolit mekânlar. Bu mekânın tercihine bağlı olarak etkinliğiniz için avantaj sunuyor. Etkinliklerimizde bayanlara ve çocuklara yer veriyoruz zor bir mecra ama memnuniyet oluşturduysanız mekândaki hareketlilik kalıcı oluyor” ifadelerini kullanıyor. 

 

“GÜNLÜK GEZİLER YAPILIYOR”

Yaz aylarında ayrıca, günübirlik geziler düzenlediklerini söyleyen Sarıhan, “Hafta sonlarında belediye, şirket ve dernekler için şehrin gürültüsünden uzakta, iyi bir hafta sonu için günlük geziler, turlar heyecan yaşamak isteyenlere de safari gibi etkinlikler düzenliyoruz. Kutlama, evlenme teklifi, çeşitli sürprizleri de organize ediyoruz” şeklinde konuşuyor.

 

“KÜLTÜR TURLARI ARTIYOR”

Kış organizasyonlarına da değinen Sarıhan, sözlerine şöyle devam ediyor: “Kış aylarında hava şartlarından dolayı kapalı mekânlar tercih edildiğinden buralarda bulunabilecek insan sayısı kapasite ile sınırlı. Dolayısı ile yaz döneminde, kapalı mekânlar, sundukları birçok avantaja rağmen tercih edilmeyebiliyorlar. Bu mevsimde hareket kabiliyetiniz artıyor. Denizin ve güneşin tadını çıkarayım diyen büyük bir kitle var. Son zamanlarda kültür turlarında da artış yaşanıyor. Bu da bizi bu alanlarda planlanabilecek etkinliklere yöneltiyor.”

nr

Yukarı