Ana içeriğe atla

ggh

MUTLU ŞEHİRLERDE, MUTLU İNSANLARA ODAKLI BİR FUAR; ATRAX

26.12.2019 - 14:57

ATRAX ‘Mutlu Şehirler’ teması ile tüm paydaşları bir araya getirerek bu konuda ürün ve hizmet sunan sektörleri buluşturuyor.  Tureks Uluslararası Fuarcılık Genel Müdürü Nergis Aslan ile fuarı ve eğlence sektörünü konuştuk.

Bize ATRAX Mutlu Şehir temanız hakkında bilgi verir misiniz? Mutlu Şehirler temanızla neyi amaçlıyorsunuz? 
13- 15 Şubat tarihlerinde İstanbul Fuar merkezinde düzenleyeceğimiz ATRAX 2019 – 8. 
Uluslararası Eğlence-Etkinlik, Park-Rek-reasyon Fuarı temamızı “Mutlu Şehirler” olarak belirledik. “Mutlu Şehirler" ile daha fazla sosyalleşme ve aktivite imkanı sağlayan, şehir halkının mutluluğuna odaklanmış eğlence ve rekreasyon projelerini ön plana çıkarıyoruz.
“İnsanlar içinde bulunduğu şehrin bilinci ile şekilleniyor, şehrin ruhu o şehirde yaşayanların duygu durumlarını etkileyerek mutlu ya da mutsuz insanlar yaratıyor.” Bu yaklaşımdan yola çıkarak oluşturduğumuz  “Mutlu Şehirler” teması ise şehrin planlanmasından peyzaj çalışmalarına, yatırımlarından kültürel aktivitelerine kadar birçok çalışmayı bünyesinde barındırıyor.
Mutlu Şehirler temamız fuar etkinliklerimizde de önemli bir rol oynuyor. Fuarda yapacağımız konferans ve panellerimiz bu temaya odaklı olup aynı zamanda “Attraction Star Awards – 7. Eğlence, Rekreasyon Ödülleri" yarışmasına önceki kategorilere ek olarak ‘Yılın Mutlu Şehri ve Yılın Mutlu İlçesi’ kategorilerini ekledik.

Dünyadaki diğer ülkelerle kıyasladığınızda Türkiye eğlence sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz? 
Bir ülkenin, bir şehrin markalaşma çalışmalarında eğlence ve rekreasyon yatırımları, düzenlenen etkinlikler başlı başına bir değer oluşturuyor.  Ülkeye yapılan parklar, eğlence alanları, kültürel – sportif – sanatsal etkinlikler, eğlence organizasyonları gibi projeler sektörün büyümesi konusunda itici güç oluştururken sürekli ilerleme gösteren teknoloji ise sektörün gelişimine önemli bir katkı sağlıyor.
İnanıyoruz ki 2020 yılının yepyeni enerjisiyle düzenleyeceğimiz fuarımızda,  yapılan bağlantılar yeni yatırımlara ışık tutacak. Türkiye’de pazarın hareketlenmesiyle birlikte eğlence ve rekreasyon alanlarına yönelik projeler de hız kazanmaya başladı. Projelerini bir an önce hayata geçirmek isteyen belediyeler, oteller, alışveriş merkezleri ve yatırımcılar ihtiyaçlarını gidermek için yeni ürün ve teknolojilerin yer aldığı ATRAX’a bu yıl daha fazla ilgi gösteriyorlar. Piyasalarda ki bu düzelme yurt dışı firmalarının da ilgisini Türkiye’ye çekiyor. 

Fuarda bu yıl katılımcı ve ziyaretçileri neler bekliyor?
ATRAX dev bir sektöre hitap ediyor. Eğlence sektörü milyon dolarlık anlaşmaların yapıldığı oldukça büyük bir sektör. Ülkedeki yatırımlara odaklı bir sektör aynı zamanda. Dolayısıyla fuar çok büyük bir potansiyeli içinde taşıyor.
Ekonomik göstergeler, son yıllarda piyasalardaki durgunluğundan, yerel yönetim seçimlerinden kaynaklı bekleyen projelerin ortaya çıkmaya başladığını gösteriyor. Bunun fuara yansımasının yüksek olacağını hissettiriyor. 
Tüm endüstrideki firmaları bir araya toplayan fuarımız geniş kitlelere ulaşabilmesi ile yeni iş fırsatlarının da kapıları açılacak.  Sektörde tüm ürün, hizmet sunanlar ve yatırımcıları bir araya getiren fuar, yeni yatırım projelerine rehber olacak.

Fuar kapsamında etkinlikleriniz var mı? 
ATRAX’a çok güçlü bir konferans ve panel programı eşlik ediyor. Üniversiteler ve derneklerle yaptığımız iş birlikleri ile 3 günde 5 ana panel oturumu yapılacak.
Bu paneller ATRAX’ın içeriği ile uyumlu, sektöre rehberlik etmesinin yanı sıra, toplumsal hayata sosyal ve ekonomik katkı sağlamayı hedefleyen oturumlar olacak.


 

nb

Yukarı