Ana içeriğe atla

nr

Kriz dönemlerinde çare; rotayı başka alanlara çevirmek

10.03.2017 - 10:28

“Organizasyon yapma şansınızın kalmadığı durumlarda rotanızı iptal olmayan etkinliklere doğru çevirmeye başlıyorsunuz” açıklamasında bulunan Koşanadam Organizasyon Şirket Sahibi Berkant Acil, aynı yöntemle 2017’yi en az zararla atlatmayı planladıklarını belirtti. 

Kriz yönetimi üzerine yıllardır çeşitli eğitimler, sertifika programları ve seminerler düzenlenir. Peki, siz tansiyonun yükseldiği zamanlarda nasıl yöntemler uyguluyorsunuz? Bu dönemlerde neler yapılması gerekiyor? 
Tansiyonu yükseltecek herhangi bir terör saldırısında organizasyonlarımızın tümü iptal oluyor, özellikle müzik ile ilgili tüm etkinlikler artık planlamaya bile alınmıyordu. Bu atmosferde etkinlik yapmak zorlaşınca ilk aklımıza gelen şey, ‘Hangi etkinlik çeşidi iptal olmuyor?’ sorusuna cevap aramaktı. Eleman çıkartmak ve masrafları anlamsız kısmak yerine bu soruya cevap aradığımızda bir çıkış yolu bulabiliyorduk. Ve bu sorunun cevabını müşterilerimizle birlikte bulup, geçici olsa da bu alana yöneldik. Müşterilerimizin istediği seminer programları, açık oturumlar, dini sohbet programları ve tiyatro gösterimleri gibi organizasyonları yaptıkça hem iptal yaşamıyor hem de günü kurtarabiliyorduk.

Sizce bu kadar iptaller yaşanırken organizasyon firmalarının ayakta kalma şansı var mı?
Organizasyon şirketleri teker teker kapanmaya başladı. Çünkü bu şirketlerin ayakta durmasının tek dayanağı, iş sayısının fazlalığıdır… Karlılık çok az olduğu için firmalar çok fazla iş yaparak kar edebiliyor ve uzun süreli yaşam şansını yakalayabiliyorlar. Ama ayda bir etkinlik bile yapamayan bir organizasyon şirketi maliyetlerinin altında kaldığından uzun ömürlü olamıyor. Hiçbir şirket hem karlılığı hem de iş sayısı az bir ortamda mücadele etmek istemez.

Siyasi ve ekonomik problemlerde alınan kararlar nasıl belirleniyor?  
Ülke geçmişte olmadığı kadar ikiye bölünmüş durumda. Öyle ki Onuncu Yıl, İzmir ve Mehter Marşı’nın bile çalındığı zaman siyasi algılandığı durumları yaşıyoruz. Bu yüzden etkinliklerde olabildiğince hassas davranıyor ve duygudan uzak kararlar alıyoruz. 
Biz hiçbir siyasi yönümüzü belli etmeden müşterilerin  istediği şeylere  odaklanıyoruz. Kimisi ilahi müzik organizasyonu isterken kimisi jazz müziği ya da rock müziği konserleri düzenlemek istiyor. Biz de gelen istek ve talepleri elimizden geldiğince değerlendirmeye ve karşılamaya çalışıyoruz. 

Son dönemlerde yaşanan durumlardan sonra 2017 planlarınız neler?
Bizim asıl işimiz konser sanatçılarının menajerliğini yapmak ve konserlerini organize etmek. Ayrıca belediye festivallerinin tüm süreçlerini de takip ediyor, müşterilerimizin bu anlamda ihtiyacı olan her şeyi karşılamaya çalışıyoruz. Fakat daha öncesinde de bahsettiğim gibi organizasyon yapma şansınızın kalmadığı durumlarda rotanızı iptal olmayan etkinliklere doğru çevirmeye başlıyorsunuz. 
2017 yılında AVM imza günü ve celebrity etkinliklerine, belediyelerin kültür merkezlerindeki seminer programlarına, Ramazan ayındaki ilahi konserlerine ve özel sektörün yılsonu kutlamaları için yaptıkları konser programlarına yönelerek, yılı en az hasarla atlatmayı planlıyoruz.
 

nr

Yukarı