Ana içeriğe atla

ggh

Hedef kitleyi iyi tanımak gerekiyor

14.12.2017 - 10:45

2018 yılının birçok marka ve kurum için interaktif dijital etkinlikler yılı olacağını söyleyen TM Motivasyon Ajans Başkanı Murat Kalaman, “Sektör daha da hareketli ve eğlenceli olacak. Çünkü artık muhatap olduğumuz kişiler daha bilinçli, genç, yenilikçi ve ne istediğini bilen kişiler”  diye konuştu.

Tansiyonun yükseldiği dönemlerde nasıl yöntemler uyguluyorsunuz? Bu dönemlerde özellikle dikkat edilmesi ve yapılması gerekenler neler?
Etkinlik öncesi ajansın en çok çalıştığı zamandır. Çünkü etkinliği planlarken hedef kitleyi çok iyi tanımamız gerekiyor. Güvenilir bilgileri topladıktan sonra projelendirme yapılır. Onlara neyi sunuyorsak onların dilinden anlatmak gerekir. Hedef kitleyi tanımadan sahaya çıkıldığında tansiyon yükselir, risk yönetimi yapılamaz. İşin hedefe ulaşması zorlaşır.

Tüm izleyici ve katılımcıları ilgilendiren olaylarda nasıl tutum ya da tutumlar sergiliyorsunuz?
Bulunduğumuz sektör gereği insanlarla iç içeyiz. Kalabalığı yönetmek her zaman risklidir. Farklı görüşlerde farklı duruşlarda olan insanları bir arada tutup ortak paydada buluşturmak pek kolay değil. Dolayısıyla önceden organize edilmiş tüm planlara sadık kalarak sıfır problemle işimizi yapıyoruz. Etkinliği bir proje olarak ele aldığımızda; etkinlik öncesi, esnası ve sonrası süreçlerin (projelendirme, bütçelendirme, tasarım tedarik, planlama, operasyon, ölçme değerlendirme, raporlama, vb.) stratejik esaslara dayalı olarak, belirlenen hedefler doğrultusunda, planlı biçimde yürütülmesi ile tansiyon en aza indirgenebilir.
Son dönemlerde yaşanan olağandışı durumlardan sonra 2017 yılını nasıl geçirdiniz? Bu yıl organizasyon sektörü için nasıldı? Hedeflenenlere ne kadar ulaşıldı?
2017 ilk çeyrekten sonra durgun olan sektörümüz daha da hareketliydi. 2017 yılı tam da planlandığı gibi gitti diyebiliriz. Başarılı kampanyalara ve etkinliklere imza attık. Ayrıca TM, A’dan Z’ye yenilendi. Logomuz ve ofisimiz değişti. Web sitemiz yenilendi. Ekibimize genç ve hızlı kararlar alabilen yeni yüzler katıldı. Birçok sponsorluklarımız oldu. Yeni müşterilerimiz ve yeni etkinliklerimiz oldu. Biz 2017’yi aslında çok sevdik. 2018 yılına güzel girmemizi sağlayacak çok şey yaşadık.

2018 yılı için öngörüleriniz nelerdir? Bu yıl için halihazırda plan ve programınız var mı?
2018 yılının ilk yarısına kadar tüm takvimimizi şimdiden doldurduk. Takvimimizde yer alan etkinliklerin yarısını ise yeni müşterilerimiz oluşturdu. 2018 yılı birçok marka ve kurum için interaktif dijital etkinlikler yılı olacağa benziyor. Sektör daha da hareketli ve eğlenceli olacak. Çünkü artık muhatap olduğumuz kişiler daha bilinçli, genç, yenilikçi ve ne istediğini bilen kişiler. Müşterilerimiz ile toplantı halindeyken başlıyor heyecanımız. Beraber planlıyor, planlarken keyif alıyoruz. Çok güzel etkinlikler çıkıyor ortaya. Biz biliyoruz ki 2018 yılı çok eğlenceli ve keyifli olacak.

nb

Yukarı