Ana içeriğe atla

yu7676

Hedef kitle gözlemlenmeli ve yaşam tarzı içselleştirilmeli

13.12.2016 - 17:30

Koşanadam Organizasyon Şirket Sahibi Berkant Acil: “Ulaşmak istediğiniz profilin dertlerini, sevinçlerini, kaygılarını bilemezseniz yapacağınız organizasyon etkisiz ve basit bir organizasyondan ileriye gitmez” dedi. 

Sizce kaliteli bir organizasyonun değeri maliyetiyle doğru orantılı mıdır? Her pahalı organizasyon büyük etkiler yaratır mı? 
Bazı organizasyonlar çok az maliyetle yapılsa da markaya olağanüstü değerler katabilir. Böyle organizasyonlardaki ana tema projedir. Proje basit ancak basın değeri ve markaya kattığı bilinirlik yüksek olabilir.  Bununla beraber “yüksek maliyetlerle yapılan her organizasyon büyük etki bırakır” diye bir gerçeklik yoktur.  Örnek olarak 2011 yılında Türkiye’de çok büyük ve çok pahalı bir proje yapıldı. 452 kişilik senfoni orkestrası ile yapılan Hz. Muhammed’in Doğum Günü’nü anlatan “Mevlit Kantat İlahi Senfoni Projesi...” Bu projenin dünyada büyük ses getireceği umuluyordu ancak büyük hayal kırıklığı yarattı…

AVM’ler yüksek bütçelerden yakınırken, organizasyon şirketleri de AVM’lerin düşük bütçelerle kalitesiz işler ortaya çıkaran firmaları tercih etmesinden yakınıyor. Peki, iki tarafı da mutlu edecek proaktif çözümler neler olabilir? Bu konuya yönelik AVM’ler ve organizasyon firmaları neler yapmalı? Nasıl görüş birliği sağlanabilir?
Bu konuda görüş birliğinin sağlanması için en önemli gösterge; ölçülebilir göstergelerdir. Eğer yapılan organizasyonun AVM’lere katkısı ölçülebiliyorsa ve AVM bu katkıdan memnun ise organizasyon firmalarının hakkı verilmelidir. Bu yüzden yöneticilerin ölçülebilir araçlara bir an önce ulaşmaları lazım. Örneğin, yapılan herhangi bir organizasyonun katılım sayısını ölçmek, organizasyona hangi profillerin katıldığını belirlemek ve organizasyonun AVM’lere hangi faydaları sağladığını tespit etmek için bir sistem kurulmalıdır.  Bu ölçümler sonunda göstergeler olumlu ise organizatörün emeğinin karşılığı verilmelidir. 

Peki, düşük bütçeli ancak daha fazla kitleye sesini duyurmak isteyen firmalar neler yapmalı?
Bir firma etki bırakacak bir organizasyon ya da bir tanıtım yapmak istiyorsa,  ilk önce ulaşmak istediği kitlenin yaşam tarzını gözlemlemek ve onu içselleştirmek zorunda. Ulaşmak istediğiniz profilin dertlerini, sevinçlerini, kaygılarını bilemezseniz yapacağınız organizasyon etkisiz ve basit bir organizasyondan ileriye gitmez.
 

,

Yukarı