Ana içeriğe atla

nr

En önemlisi yüzlerdeki gülümseme…

15.06.2017 - 13:55

“MimDepo Performans kurulduğu günden buyana yüzlerce çalışmayı insanlarla buluşturdu. Her işimizi aynı titizlikle ve aşkla yapmaya gayret ettik” açıklamasında bulunan MimDepo Performans Kurucusu Hatice Arslantaş, “İnanıyoruz ki en büyük kazancımız yüzlerdeki kocaman gülümsemelerdir” dedi. 

Başarılı ya da başarısız organizasyon nere göre tanımlanıyor? Bir organizasyonu başarılı ya da başarısız kılan etmenler neler?
Bir organizasyonun başarı kıstası kişiye veya kuruma göre değişebilir, bizim içinse başarının en önemli kıstası yüzlerdeki gülümsemedir.  Klişe gibi görünebilir ama kesinlikle değildir. Eğer ki müşterilerimiz ya da müşterilerimizin misafirleri gülümsüyorlarsa o zaman başarı vardır bizim için. Organizasyonun çok iyi olması, her şeyin yerli yerinde, zamanında, doğru şekilde olması gibi kıstaslar herkes için farklı şeyler ifade edebilir ama iş sonunda yüzler gülmüyorsa bizce o iş başarıyı yakalayamamıştır. 
İstenilen hedefi doğru anlamak, iş planını iyi yapmak, personel, ekipman konusunda seçici olmak, görsellik ve sanata değer vermek, işini sevmek ve ona saygı duymak başarıyı ve gülümsemeyi beraberinde getirir. 
İşi oldu bittiye getirmek, kazanç odaklı çalışmak, sanatçının, performansçının ya da personelin uygun çalışma ortamını sağlayamamak başarısızlığın en temel etmenleridir. Müşterinizin somurtarak size bakmasını istiyorsanız, bunlardan herhangi birini yapmanız yeterlidir.

Kurumsal organizasyonlarda hata riski nasıl minimize edilir? Bu noktada özellikle hangi unsurlara dikkat etmeli, siz nelere dikkat ediyorsunuz?
Çok sevdiğim bir söz vardır: “Bilgi, bedeli ödenmiş tecrübedir.” Her organizasyonda hata riski her zaman vardır. Hata veya eksik eğer dozunda olursa yani telafi edilebilecek bir boyutta ise işimize heyecan bile katabilir. Elbette eksiksiz ve hatasız işler en güzel işlerdir. Tecrübeli kişiler hata oluşmadan önce önlemini alır. Sadece bir adet “B” planı ile yetinmez “C”, “D” gibi cebinde birkaç kötü durum senaryolarında kullanılacak planlar taşır. Bu mantık ile çalışmayı sadece kendimiz değil, beraber çalıştığımız personel ve performans sanatçısıyla birlikte yapabiliyorsak hata riski kabul edilebilir seviyelere çekilebilir. Planlama, program, zamanlama, sözleşme, vb. konularda en küçük sıkıntı olması zaten hatayı beraberinde getirir.
Yaptığımız sözleşmelerin gereklerini yerine getirerek, zamanından önce işimizin başında olarak, sanatçı arkadaşlarımızla sorun yaratan değil, çözen taraf olma eğiliminde olarak, işlerimizi titizlikle planlayıp yapmaya gayret ederek hata risklerini minimize ediyoruz.

Peki, işletmeler organizasyon firmasını seçerken nelere dikkat etmeli? Organizasyon firması hangi özellikleri bünyesinde barındırmalı ki işletmeler o firmayı tercih etsin?
Firmaların işletmelerle sözleşme temelli çalışmalarının çok gerekli olduğunu düşünüyorum. Her iki tarafın haklarının korunduğu sözleşmeler tarafların faydasınadır her zaman. Ayrıca referans, firma seçiminde başka önemli bir faktördür. Sizi referans eden başka bir işletme ya da kişi ile organizasyona dair sorumluluğunuz bir kat daha artar. 
Etik değerlere saygı gösteren, doğru ekipman ve eğitimli personele-performansçıya sahip, yaptığı işlerin arkasında durabilen, işine sanatı ve görselliği katabilen, esnek olabilen, işin karakterine göre çalışma yaratabilen firmalar tercih sebebi olmalıdır.

Kurumsal organizasyonlarda başarının ya da başarısızlığın işletmeye yansıması nedir?
İlk yansıması prestij ve özgüvendir. Ben işletmeleri insanlara benzetirim, tıpkı insanlar gibi karakterleri ve ruhları vardır. Prestij kazanmış karakterler ve özgüvene sahip ruhlar başarıya sahip kişiler-işletmelerdir. En basit olanından en karmaşık olanına tüm organizasyonların üstesinden gelebilen işletmeler çevrelerinden aldıkları övgü ile iç dinamiklerini geliştirir. İnsan toplulukları iyi organizasyonlar kurup, kendi aralarında esnek işbirlikleri yapabildikleri için büyük medeniyetler kurabilmişlerdir. Aslına bakarsanız medeniyet veya modern toplumların temeli başarılı organizasyonlardır.

nr

Yukarı