Ana içeriğe atla

ggh

Eğlenirken öğrenen çocuklar Minika’da

26.12.2019 - 14:50

Çocukların var olduğu her yerde; onlara eğlenirken öğrenmenin keyfini yaşatan 360 derece bir çocuk projesi olduklarını ifade eden minika TV Genel Yayın Yönetmeni Elçin Koyuncu, çocuklar tarafından sevilerek ve ilgiyle takip edilen çizgi dizilerinin 2020 itibariyle AVM’lerde lisanslı etkinlik olarak sahneleneceğini duyurdu.

minika TV kanalları 9. yaşını kutlamaya hazırlanıyor. minika için 9 yıllık bu süreç nasıl geçti? 
“Eğlencenin Gücü Adına” sloganıyla yola çıkan minika, ön planda televizyonun yer aldığı, bunun yanında etkinlikler ve online platformlarla çocukların var olduğu her yerde; onlara eğlenirken öğrenmenin keyfini yaşatan 360 derece bir çocuk projesi olarak 2011 yılında hayata geçti. Yayına başladığımız ilk günden itibaren iddiasını ortaya koyan kanallarımız çok kısa sürede Türkiye’nin en çok izlenen ve sevilen çocuk kanalları arasında üst sıralara yerleşti. 
2017 yılı itibariyle yerli yapım içeriklerimiz Maceracı Yüzgeçler, Neşeli Dünyam, Alpman ve Hızlı Ayaklar’ın yakaladığı başarı ile yapımcı kimliğimizle de bu alanda var olmaya başladık. Bunun yanında tüm dünyadaki içerik üreticileriyle sağladığımız global ortaklıklar ile dünyaca ünlü markaların Türk televizyon izleyicisiyle buluşması için de önemli çalışmalar yapıyoruz. Yine 2017 Ocak ayında yayın hayatına başlayan minikaGO ve minikaÇOCUK dergilerimiz de kısa sürede Türkiye’nin en çok okunan çocuk dergileri olmuş ve içeriğindeki faydalı bilgiler ve eğitici faaliyetlerle minika markasının eğlenirken öğrenme anlayışında tamamlayıcı öğe olarak yerini almıştır.

Yerli yapım çizgi dizilerinizin lisanlı olarak etkinlikleri yapılıyor mu? Bu içerikler üzerinden çocuklara özel lisanlı etkinlikler düzenlenecek mi?
minika olarak bugüne dek alışveriş merkezlerinde yalnızca minikaFEST adı altında çocuklarla buluştuk. Fakat 2020 itibariyle çocuklar tarafından sevilerek ve ilgiyle takip edilen çizgi dizilerimizin; Maceracı Yüzgeçler, Neşeli Dünyam, Hızlı Ayaklar ve Alpman’ın ve bunun yanında çok sevilen içeriklerimiz Damla’nın Dolabı ile Peter Pan’ın lisanslı etkinliklerini alışveriş merkezlerinde gerçekleştirmeye başlayacağız. Etkinliklerimizi yalnızca bir gösteri olarak değil, çocukların eğlenirken aynı zamanda öğrenebilecekleri şekilde sahnelemeyi planlıyoruz. Ayrıca etkinliklerimiz kapsamında sunacağımız farklı hizmet ve sürprizlerle de hem çocukların hem ailelerin dikkatini çekeceğimizi düşünüyoruz.

Kanallarınızla ilgili bilgi verebilir misiniz? Her bir kanalın içeriği farklı mı?
Çocuk yayıncılığı konusunda üzerimize düşen görevin bilincindeyiz, bu nedenle minikaÇOCUK ve minikaGO’da yayınlanan tüm çizgi dizi, program ve belgeseller konusunda uzman editör ve pedagog ekibimizin saniye saniye, kelime kelime titiz denetimlerinden geçtikten sonra izleyiciyle buluşuyor.
Öncelikle tek kanal olarak 2011 yılında başlayan bu yolculuğumuz, 2012 yılı itibariyle 3-8 yaş grubunda minikaÇOCUK, 7-14 yaş grubunda da minikaGO markalarıyla devam etti. 

2019 yılı sizin için nasıl geçti? 2020 yılı planlamalarınızda neler var?
2020 Ocak’ta ilk yerli yapım içeriğimiz Maceracı Yüzgeçler’in sinema filmi vizyona girecek. Bu bizim için oldukça heyecan verici bir gelişme. Yıl içerisinde de yine benzer sürprizleri izleyicilerimizle buluşturmaya devam edeceğiz. 
 

nb

Yukarı