Ana içeriğe atla

nr

Çocuklarda pozitif hayal gücü oluşumu sağlanıyor

02.03.2018 - 17:15

Düzenledikleri etkinliklerle çocukların hayal gücünü pozitif yönde etkilediklerine yönelik geri bildirimler aldıklarını belirten Petek Sanat Organizasyon Firma Sahibi Şaban Taşçı, çocukların hatıralarına güzel izler bıraktıklarını ifade etti.

Etkinlikler; çocukların fiziksel, zihinsel, duygusal ve sosyal becerilerinin gelişimini doğrudan desteklemektedir. Siz, bir organizasyon şirketi olarak çocuklar için ne tür etkinlikler düzenliyorsunuz?
Petek Sanat Organizasyon olarak bu yılki etkinliklerimizde ‘pandomim drama’ metodunu ana eksen olarak belirledik. Pandomim özellikle 3-5 ve 5-8 yaş grubu çocukların kolayca taklit edebilmelerini sağladığı için interaktif katılımı daha coşkulu, başarılı ve eğlenceli hale getirmesini sağlamış oluyoruz.

Etkinlikler oluşturulurken hangi unsurlar göz önünde bulunduruluyor?  (Yaş ve gelişim düzeyi, çevresel özellikler, çocuğun ve toplumun ihtiyaçları… ) 

Petek Sanat Organizasyon oyunları; ‘proje oyun’lardır. Yani; aynı senaryonun ülke çapında ele alınarak; farklı gösterim ortamlarında (Okul öncesi, İlkokul, Ortaokul, Tiyatro Salonu, AVM etkinlik Alanları) farklı formatlarda, pedagojik formasyona uygun reji düzenlemeleri gözetilerek, sahneleme biçimleriyle sergilenmesi anlayışıdır. Şimdiye kadar sergilenen ilk proje oyunumuz olan RÜYA ADASI Drama-pandomim ( dra-mim ) olarak adlandırdığımız bir teknikle sahnelenmektedir.
Bu yıl temamız çevre bilinci, ağaç dikimi ve doğanın korunması olarak belirlendi. Etkinliklerimizde bu tematik farklılığımız TEMA vakfı gibi kurumların da dikkatini çekti ve AVM’lerde sergilediğimiz etkinlikler TEMA Gönüllülerince aktif desteklenerek çocuklara daha somut sosyal mesaj ulaşmasına destek verdiler.

 Düzenlenen etkinliklerin, eğlendirirken aynı zamanda öğretici olması çocuklarda olumlu izler bırakıyor. Tabi etkinliklerin her çocukta bıraktığı izler farklıdır. Bu etkinliklerin çocuklarda nasıl izler bıraktığını düşünüyorsunuz

‘’Mikomim ve mikominilerin Rüya Adası Macerası’’ etkinliklerimizin, ailelerden ve öğretmenlerden aldığımız geri bildirimlere ve anlık gözlemlerimizde oluşturduğumuz tespitlerimize göre çocuklarda pozitif hayal gücü oluşumunun desteklendiğini, uygulamanın; yaratıcı drama özelliği sonucu çocukların hayal güçlerini, pandomim ile tarifle sonsuz değişkenlikte ifade edebilme becerilerini ortaya çıkarmalarına imkan sağladığını görebiliyoruz.

Son olarak, etkinliklere katılan çocuklara fiziksel, zihinsel, duygusal ve sosyal olarak neler katmayı hedefliyorsunuz?

Etkinliklerimizin interaktif bir yapıda sergilenmesi bir başka vazgeçilmezimiz. Biz sadece oyunu kurguluyoruz ve becerilerini ortaya dökmeleri için çocukları kışkırtıyoruz. Kalan her şeyi çocuklar kotarıyor.
Konsept kostümlerle ekip halinde hareket etme yönelimi sağladığımız için, kişisel becerileri farklı olsa da aynı hedefe, ekiple birlikte çabalayarak ulaşmanın bayrak ve sertifika ile ödüllendirilmesini yaşamaları takım olmanın önemini kavratmış oluyor.
Bu eğlenceli oyunda, öğrendikleri de (arkadaşlık, temizlik, hayvan sevgisi, yeşil bir çevre bilinci vb.) unutulamaz. 
Petek Sanat Organizasyon Mikomim ve Mikominilerin Rüya Adası Macerası oyununda şimdiden binlerce çocuğun hatıralarına böyle bir iz bırakmanın onurunu yaşıyoruz. 

nr

Yukarı