Ana içeriğe atla

ggh

ÇOCUKLARA KAZANIM EDİNDİRMEK ÖNCELİKLİ HEDEFİMİZ

12.02.2019 - 11:09

VARYASYON GÖRSEL SANATLAR AKADEMİSİ KURUCU ORTAĞI EYÜP BOLAT: “DENEYSELLİK, ÖZGÜNLÜK, KİŞİSEL BECERİ NOKTASINDA ÇOCUKLARA KAZANIMLAR EDİNDİRMEK ÖNCELİKLİ HEDEFLERİMİZ ARASINDA.”

Çocuklara yönelik düzenlediğiniz etkinliklerden bahseder misiniz? 
Çocukların iç dünyalarına, onların diliyle hitap edebilen, psikolojik dünyalarında ve gelecek yaşantılarında kalıcı olabilecek organizasyonlara özen gösteriyoruz. Bu sebeple tematik alan etkinliklerimiz başta olmak üzere TRT Çocuk lisanslı etkinliklerimiz de alışveriş merkezlerinde çocuklarla buluşuyor. Ekip olarak her etkinliğimize bir çocuk katılacakmış gibi hassas davranıyor ve ortaya koyduğumuz hikaye, görsel ve aksiyonu çocuk psikolojisine uygun, gelecek yaşantısında olumlu düzeyde yönlendirecek etkinlikler olmasına özen gösteriyoruz. Ali Baba’nın Masal Çiftliği çocuklara doğal hayatı tanıtırken, Minik Türk Yıldızları etkinliğimizle tarihsel bilgilendirme ve mesleki yönlendirmeler yapabiliyoruz.

Çocuklara nasıl deneyimler kazandırmayı hedefliyorsunuz? 
Çocukların ev ve okul haricinde iştirak ettiği her etkinlik temelde sosyalleşme, özgüven temalı etkinlikler olmalı. Bizler de bu temel özelliğe uygun etkinlikler yapıyoruz. Deneysellik, özgünlük, kişisel beceri noktasında çocuklara kazanımlar edindirmek öncelikli hedeflerimiz arasında. 

Çocuk organizasyonlarının tarihleri neye göre belirleniyor? 
Sektörel gerçekliklere baktığımızda eğitim takvimine paralel bir etkinlik planlama takvimi mevcut. Genel olarak yapılabilecek en ideal etkinlik takvimleri bu şekildedir. Fakat benim kişisel arzum ve idealim şudur ki; okul ve ders saatinde de çocuklar alışveriş merkezine gelip bir aktiviteye katılabilmeli. Hani hep deriz ya “Finlandiya’daki eğitim sistemi” diye… Böyle bir şey kastettiğim. Okullarda öğretim gören çocuklar dışarıdaki farklı aktivitelerde de eğitim görebilirler. Bazı derslerin konusu bir alışveriş merkezindeki etkinlik olabilir. Oyun içinde öğrenilen bilgi, unutulmayan bilgidir.  

Etkinliklerde kullanılan ürünler sağlıklı mı? 
Etkinliklerde kullanılan ürünlerin birçoğunun sağlıklı olmadığını düşünüyorum. Bu kontrolü sağlayacak bir unsur ya da bir kurum Türkiye’de ne yazık ki yok.  Örneğin; AVM ortamında bazı etkinliklerde organik materyaller kullanılıyor, hepsi değil fakat bazı organik materyaller çocukların sağlığı açısından uygun değildir. AVM etkinlikleri çocuklara belli bir konuyu ya da hadiseyi göstermek üzere yapılan etkinliklerdir, bu etkinlikler çocuklara konu ya da hadiseyi yaşatamaz. Bizler Ali Baba’nın Masal Çiftliği etkinliğimizde gerçek toprak, gerçek sebze (maliyeti daha düşük olmasına rağmen) kullanmıyoruz. Bizler bu etkinlikte çocuklara doğayı yaşatmıyor, gösteriyoruz. Doğayı yaşatacak olan ebeveynlerdir bu da ancak gerçek doğal ortamda mümkündür. Okuyucular bu satırlarda şaşırabilirler, kulağa hoş gelen organik terimini kullanıp pazarlama mantığında fikir beyan edebilirdim fakat söz konusu çocuklar, bu toplumun geleceği ve biz bu toplumun geleceğinden sorumluyuz.
 
Lokasyona bağlı olarak etkinlik türü değişiyor mu? 

Duruma göre değişebilir. Özel etkinlikler vardır, lokasyona özel hazırlanır veya bazı etkinlikler vardır, bazı lokasyonlara uymayabilir. Biz etkinliklerimizi Türkiye’de yaşayan çocukların ortak paydalarına uygun halde çıkartmaya çalışıyoruz. Böylece kitlemizi de geniş tutabiliyoruz. Yani evrensel değerlerin içinde bulunduğu etkinlikler diyelim.  

nb

Yukarı