Ana içeriğe atla

nr

Bona Fide 2017’de girişimlerini hızlandıracak / Bona Fide will gain ground in its initiatives in 2017

15.11.2016 - 16:13

Bona Fide Organizasyon Yetkilisi Esra Altıok: “2017, Bona Fide’nin devam etmekte olan hizmetlerinin yanı sıra ‘Proje İşler’ adı altında girişimlerini hızlandıracağı bir yıl olacak” dedi. 

Organization Executive of Bona Fide Ms. Esra Altıok: “The year 2017 will be a year   in which Bona Fide will speed up its initiatives under the title “Project Services’ in addition to its ongoing services,” she said.

“2016 biz dahil bir çok kişi ve kurum için farklı ve zorlu bir yıl oldu. Biz Bona Fide olarak, belediyeler ile uzun yıllardır gerçekleştirdiğimiz festival/konser organizasyonlarının iptal olması dışında çok büyük ve zorlu etkiler almadık” açıklamasında bulunan Altıok, “Genel bir değerlendirme yapacak olursak, işbirliği içinde olduğumuz, bizim yol arkadaşlarımız dediğimiz, hizmet verdiğimiz kurum, kuruluş ve firmaların da ülke koşulları ve ekonomik sıkıntılara rağmen etkinlik planlamalarına ara vermemeleri ve karşılıklı olarak adım atmamız sonucunda ülke ekonomisine katkıda bulunmaya devam ettik. Bu durumun önümüzdeki süreçlerde de hepimiz için devam edeceğini umut ediyor, 2017 yılı içerisinde de devam edeceğine inanıyoruz” dedi.

HIZLI, GÜVENİLİR VE KALİTELİ İŞLER YAPMAK SİZİ BİR ADIM ÖNE ÇIKARIR
“Rekabet ortamında donanımınızı taze tutmak ve sürekli olarak geliştirmek, hizmet bandınızda hızlı, güvenilir ve kaliteli işler servis edebiliyor olmak sizi otomatikman bir değil birkaç adım öne çıkarıyor” ifadesinde bulunan Altıok, “Bona Fide bu anlamda stratejisini yukarıda verdiğimiz değerler bütününe bağlı kalarak oluşturur. Bunu yaparken de kendi gelişimine olduğu kadar sektörün işleyiş ve ilerleyişine de katkı sağlamayı hedefler” dedi ve sözlerine, “2017, Bona Fide’nin devam etmekte olan hizmetlerinin yanı sıra ‘Proje İşler’ adı altında girişimlerini hızlandıracağı bir yıl olacak. Ayrıca firmamız, AVM’ler başta olmak üzere hizmet verdiği kurum, kuruluş ve firmaların marka değerine katkı sağlayacak farklı ve özel eventler ile yoluna devam edecek…” dedi.  

DOĞRU ETKİNLİK, DOĞRU LOKASYON VE ZAMANDA OLMALI
“Hangi AVM’de ne yaparsak yapalım bizim için önemli olan ziyaretçileri etkinlikten mutlu uğurlamak ve çocuk etkinliklerinde atölye çalışması gerçekleştirirken, hijyen ve yapılan ürünün kullanılabilir olmasıdır. Çünkü bu kriter, ailelerin ve çocukların beğenisinde avantaj sağlıyor” diyen Altıok, “Sahne etkinliklerinde ise aylık bazda çalıştığımız için ziyaretçilerin sonraki haftalarda da AVM’ye gelmelerini sağlayacak şekilde çeşitlilik ve gösteri kalitesine önem veriyoruz” dedi ve sözlerine devam etti: “Yaptığınız etkinlik mutlak suretle, doğru lokasyonda, doğru zamanda, doğru etkinlik olmalı… Yıllık etkinlik takviminin bize göre (ki bu gözlemlerimiz ile ilgili bir kanı)  olmazsa olmazı hafta sonu periyodik olarak ara vermeden çocuklara yönelik etkinlik gerçekleştirmek. Çünkü ziyaretçi sürekliliğini periyodik olmayan etkinlikler ile sağlamak zor… Buna ek olarak yetişkin ve gençlere yönelik etkinlikler de olmalı mutlaka. Bütün bunları planlarken birinci önceliğimiz takvim dönemi, ikinci önceliğimiz ise lokasyon ziyaretçi profilidir.”

YENİ SEZON İÇİN ÇOCUK ETKİNLİKLERİNE START VERİLDİ
Son olarak Flyinn ile olan işbirlikleri hakkında bizlere bilgi veren Altıok, “Flyinn ile işbirliğimiz, 2015 yılı Aralık ayında her hafta sonu çocuk etkinlikleri ile başladı. Ardından Aralık sonu Flyinn’in 12. kuruluş yıldönümü kapsamında Yusuf Güney ile akustik konser ve imza günü gerçekleştirdik. 2016 Ocak ayından Mayıs sonuna kadar olan dönemde her hafta sonu çocuk atölye çalışmaları ve çocuklara yönelik çeşitli sahne etkinlikleri gerçekleştirdik. Haziran ayında ise geleneksel ramazan etkinlikleri gerçekleştirdik. Ramazan etkinlikleri kapsamında; fasıl, Hacivat-Karagöz gölge oyunu, kukla gösterisi, şerbet dağıtımı, mehtaran gösterisi gibi geleneksel etkinliklere ek olarak Nihat Hatipoğlu ile keyifli bir söyleşi programı gerçekleştirdik. Yeni sezonda ise Ekim ayında hafta sonu çocuk etkinliklerine start verdik” diyerek sözlerine son verdi. 

 

“The year 2016 has been a different and difficult year for us and for many people. As Biz Bona Fide, apart from the cancellation of festival/concert organizations we have been organizing together with the municipalities for many long years we have not come face to face with major and difficult impacts,” explained Altıok, “Generally speaking, taking into consideration the fact the those institutions, corporations and firms to whom we provide services to, with whom we are collaborating with and  whom we call  our fellow companions, also have not interrupted their operations in terms of event planning in spite of the prevalent conditions and economic difficulties the country is facing, and we continued to contribute to the economy of the nation thanks to the  mutual reciprocal steps we have taken with them.  We hope that we will all continue to act in this manner in the future periods and we believe that we will do the same in the year 2017 as well,” she said.

TO PROVIDE SPEEDY, RELIABLE AND GOOD QUALITY SERVICES WILL GIVE YOU HEADWAY AND BRING YOU INTO THE LIMELIGHT. 
“If you maintain your equipment in top condition and continuously develop them, then this will enable you to render speedy, reliable and good quality services in your line of service . Thereby you shall be ahead not by one step but by a few steps” stated Altıok, “Bona Fide, in this sense, establishes its strategy by remaining true to the all of the values mentioned above. While acting in this manner it not only aims at contributing to its own development but to the operation and growth of the sector as well,” she said and continued as follows, “The year 2017,  aside from the ongoing services rendered by Bona Fide, it will be a year in which Bona Fide will also speed up its initiatives under the title  ‘Project Services’. Moreover, our company will continue on its way by organizing different and special events primarily to the Shopping Centers and to the institutions, corporations and firms it renders services to and thereby will contribute towards the brand value of the said establishments…” she said.

THE RIGHT EVENT, RIGHT LOCATION AND RENDERING TIMELY SERVICES
“No matter which event we organize and  at which Shopping Center, our utmost concern is to be able to make the visitors happy through these events.  Also, during children’s’ events, when we organize workshop activities, we give importance to hygiene and that the product should be useful. The reason for this is that this criteria places us in an advantageous position since the families and the children appreciate it, ” said Altıok, “With regard to stage events, we work on a monthly basis, therefore, we give importance to providing variable and good quality shows so that visitors may come again and again to the Shopping Center in the following weeks,” she said and continued as follows: “ The event we organize should be held without fail at the right location, right time and must be the right event…For us   (this is our belief according to the observations we have made) it is indispensable that our yearly event calendar should include uninterrupted organization of  events during the week ends geared towards children. Because regarding those events that are not held on a periodic basis, it would be difficult to maintain the loyalty of its visitors… In addition to that, the organization of events geared towards grown-ups and young people is an absolute must.  When we elaborate all our plans, our foremost priority is the calendar period, our second priority is the location of the event and visitors’ profile.”

CHILDRENS’S EVENT HAVE BEEN İNİTİATED FOR THE NEW SEASON 
Altıok gave us some information regarding to their collaboration with Flyinn, “Our collaboration with Flyinn started in December of 2015 with the organization of children’s events during the weekends.  Afterwards at the end of December, we realized an event with Flyinn in scope of its 12th founding anniversary where a concert was held with acoustic music by Yusuf Güney and an autograph session.  During the period from January to end of May 2016, we held children’s’ workshop activities during the weekends and performed various stage events as well.  In scope of Ramadan events; acts, ‘Hacivat-Karagöz’ shadow puppetry show,  puppet show, sweetened fruit juice was offered, a traditional show such as  janissary band show, in addition to these, we had an enjoyable talk show with Nihat Hatipoğlu (ecclesiastics). In the new season in October we gave start to children’s’ events during the weekends” she concluded. 
 

nr

Yukarı