Ana içeriğe atla

ggh

27.06.2018 - 11:56

Sürekli geleceğin neler getireceğini konuşuyoruz, bir merak halinde yapay zeka denen şeyin yönettiği robotların başımıza bela mı açacağını ya da mutluluk mu getireceğini tartışıyoruz. Biz tartışa duralım bu gelişimin önünde durmak imkansız ve öncü olmayan, desteklemeyen ve zamanında aksiyon almayan firmalar için çok geç olacak. 
“Endüstri 4.0” konsepti sanayi için bu yönde bir vizyon ve misyon yüklendi, tüm sektörler için bu misyonu ve inovasyon planlarını tanımlarken “4.0” takısının verilmesi bir etiket gibi şart oldu. E bizzat buna ben de dahil oldum diyebilirim. Söylendiği zaman neyi anlatmak istediğinizi en rahat ifade edebildiğiniz keyifli bir sayı bu “4.0”. Belki de sektörde “Güvenlik 4.0” tabirini kullanan, bunu akademik bir araştırma ile de geliştiren (EMBA Programı - Özyeğin Üniversitesinde)  ilk ekip olduk. 
Yine burada daha önce ki yazılarımda benzer konulara değinmiştim; hizmet sektörü, merkezinde insan gücü ile teknolojiyi en çok harmanlayan sektörlerden olması sebebi ile teknolojik inovasyona en aç ve sonuçlarını en hızlı alabileceğiniz bir alan. Güvenlik hizmeti özellikle bu alanda daha öne çıkıyor; yatırımı yapılan CCTV kameraları, X-rayler, Telsizler yüksek maliyetli ekipmanlar ve fiziki güvenliğin daha iyi icra edilmesini sağlıyorlar ama daha iyisini yapabilirler. Bunun için de IoT ile bu ekipmanların birbiri ile haberleşmesi, halihazırda kullanılan akıllı video analizlerinin gelişmiş versiyonları ile yönetilen ve hatta aksiyon tarafında ise fiziki güvenliğe destek güvenlik robotlarının, devriye dronların ekibe dahil olması ile entegre güvenlik sisteminin yüksek verimlilik ile çalışması mümkün. Bu sayede proaktif, hızlı ve daha verimli bir güvenlik hizmetinden bahsedebiliriz. Nitekim ISS Proser olarak Global know-how’ı da kullanarak tüm bu çalışmaları yapıyoruz. Bu sene içerisinde bazı pilot projelerimizde ilk örneklerini görüyor olacağız. 
Sektörün en büyük sıkıntısı insan gücü ve aidiyet. Emek verdiğiniz saha çalışanı, güvenliği bir meslek olarak görmeyip, kariyer planı yapmadığı taktirde ya çok fazla lokasyon değiştiriyor ya da kısa sürede bu sektörden çıkıyor. Bu sebeple insan gücüne, özellikle fiziki güvenlik devriyeye alternatif 360 derece görüş sağlayan, gaz dedektörleri bulunan ve hatta gece görüşü sağlayan robotlar kullanılmaya başlandı.  Açık alanı ve çevre çitleri uzun olan, müdahale ve kontrolü zor olan alanlarda ise Drone kaçınılmaz çözüm. Hoparlör ve gece görüşü, hatta termal kameralar ile destekleyerek fabrikalarda ısı kaçaklarını dahi kontrol edebiliyorsunuz. Bunu da manuel yapmadan otomatik havalanma ve pilot ile düzenli yapabiliyorsunuz. Akıllı video analizleri ve tüm bu dataların toplandığı dijital analiz merkezleri ile de o projenin risklerini daha net tespit edip, riskin yaklaştığı zamanlarda proaktif önlemleri otomatik olarak almanız mümkün. 
Korkmayın, hükmedin. Hükmetmek için de takipçisinden çok öncüsü olmaya çalışın. “4.0” ın hakkını vermek için de söylemden çok ARGE’ye yatırım yapın. 

nb

Yukarı