Ana içeriğe atla

nr

21.10.2016 - 12:28

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Perakendecilik Yasası’nın hala çıkarılmadığını, 1998’de yüzde 15 olan organize perakende zincirlerin pay oranının 2014’de yüzde 70’e yaklaştığını belirtti.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Perakendecilik Yasası’nın çıkarılmadığını, 1998’de yüzde 15 olan organize perakende zincirlerin pay oranının 2014’de yüzde 70’e yaklaştığını belirtti. Palandöken, zincir marketlerin belli bir büyüklüğe ulaşmış 144 markasının şube sayısının 16 bin 775 adede ulaştığını, fakat bunların yarısının 4 markaya ait olduğu bilgisini verdi.

Yaptığı yazılı açıklamada, kuralsızlığın esnaf ve sanatkârın sosyo-ekonomik yapısını bozduğunu vurgulayan Palandöken, “Alınmayan önlemler, çıkarılması geciken Perakende Yasası, esnaf ve sanatkârı bitirme noktasına getirdi. 

Ekonominin kılcal damarlarının kurumasına müsaade etmeyiz. Esnaf ve sanatkârın içerisinde olmadığı bir kalkınma hayal olur” dedi.

PERAKENDE YASASI ÇIKMADIĞI İÇİN YAPI BOZULUYOR

Geleneksel sosyoekonomik yapının ‘Perakendecilik Yasası’nın çıkarılmaması nedeniyle hızla bozulduğunu dile getiren Palandöken, “Piyasanın daralmasından en çok etkilenen kesim şüphesiz esnaf ve sanatkâr kesimidir. Bir de yapısal olarak yanlışların düzeltilmemesinden yani piyasayı düzenleyecek Perakendecilik Yasası’nın çıkarılmamasından doğan haksız rekabetin olumsuz etkilerini esnaf ve sanatkâr yoğun bir şekilde yaşıyor. Alınmayan bu önlemler esnaf ve sanatkârı bitirme noktasına getirdi.” ifadelerini kullandı.

Palandöken, 1980’li yıllarda başlayan zincir marketlerin sayısının 1985 yılında 50’yi geçmediğine işaret ederek, “1990 yılından itibaren organize perakendeciliğin hızla gelişme göstermesiyle, 1998 yılında süper market sayısı 2 bin 135’e, 2014 yılının daha başında ise yüzde 800’e yakın bir artış göstererek 16 bin 775 âdede ulaştı. 
Bu hızlı artış pazar paylarına da yansıyarak 1998’de yüzde 15 olan organize perakende zincirlerin pay oranları 2014’de yüzde 70’e yaklaştı.” şeklinde konuştu. 
PİYASA HIZLA DOLUYOR

Zincir marketlerin belli bir büyüklüğe ulaşmış 144 markasının şube sayısının 16 bin 775 âdete ulaştığını, fakat bunların yarısının 4 markaya ait olduğunun altını çizen Palandöken, açıklamasına şöyle devam etti: “Zincir marketlerin büyümesinin yüzde 85’ini, toplam adetin de yüzde 50’sini bu 4 marka gerçekleştiriyor. Discount (ucuzcu) olarak piyasada isim yapan bu marketler privite label (kendilerine yönelik özel ürün) yaptırarak haksız rekabet etmektedirler. Piyasa hızla doluyor, yasanın biran önce çıkması lazım.”

nr

Yukarı