Ana içeriğe atla

ggh

22.11.2021 - 15:51

Bengü Bilik Giriş Yazısı

Değerli Mall Report okuyucusu dostlarımız kısa süre önce Cumhuriyetimizin 98.yılını kutladık. Cumhuriyetimiz sayesindeki kazanımlarımızı sağlıklı bir ortamda devam ettirmeyi dilerim. 

Değerli dostlar bu ay sayfa konuğum önemli bir STK gönüllüsü bir isim… Monik İpekel.

Monik Hanımı böyle özet bilgiyle sizlere anlatabilmek için sayfa moderatörüm tüketici hakları konusunda uzman sosyal psikolog sevgili Jale Yanılmaz ile inanın çok zorlandık. Ama sonunda buyurun sevgili Monik İpekel işte böyle bir Cumhuriyet kadını.

Jale Yanılmaz Yazısı

Sıkça telaffuz ettiğimiz bilinçli vatandaşlar ve tüketicilerden olabilmemiz için haklarımız kadar sorumluluklarımıza da vakıf olmamız gerekiyor. Bugün bizler nasıl bir yaşam sürmek istiyorsak gelecek nesillerimize de en az böylesi hatta daha iyi bir yaşam bırakabilmek derim. Bunun en etkili yollarından biri de toplumsal sorunları dert edinip sivil toplum çatısı altında kendimizden ötesinin iyiliğine, iyileşmesine el vermek. Tüketici birliklerinin içerisinde yer almak, sektörler ile tüketici arasındaki mesafeyi de kısaltarak kendi kendine hizmet etme alanında tüketiciye fırsat verebilecek ve hakkının korunmasında söz sahibi olmasını sağlayacaktır.

Monik İpekel

Cemiyet hayatının sevilen insanlarından Monik İpekel, Türkiye’de birçok ilkleri başlatan, sosyal, toplumsal alanda çok başarılı işler yapan, sosyal sorumluk bilinci yüksek bir gönül pervanesi. İlk olarak Çaba Derneği’ni kuran İpekel, sonrasında Hayat Paylaşım ve Dayanışma Derneği, Parıltı Derneği, Uluslararası Kadınlar Derneği, Kaykay Federasyonu, Otizm Federasyonu gibi onlarca dernek ve federasyonu da kurarak sosyal yardımlaşma üzerine birçok çalışma gerçekleştirdi. Bağımlılığı Engelleme Mücadele ve Eğitim Vakfı, Gönüllü Anneler Derneği, Yağmur Çocuklar Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi, Çocuk Esirgeme Kurumu, Liv Hospital, Lions, İhtiyarlara Yardım Derneği, Köprü Derneği ve Uluslararası Kadınlar Dayanışma Derneği’nde sosyal sorumluluk projelerinde ise yer almaya devam ediyor.

Son çalışmalarını bize şöyle aktarıyor Monik İpekel, “Hastanede (Liv Hospital) yaptığım toplantılarda özellikle çoğu insanın sağlıkta zorlandığını gördüm, hele bazı maddi zorluk çekenlerin daha fazla. Bir sene içinde 52 söyleşi ile Prof. veya Dr. ile hastaları Zoom’da birleştirdim. Sonra dikkat çekmek adına bir sebze orkestrası kurarak yararlı besinlerin sağlığa katkısını gösterdik. Son projelerimde Manavgat yangınında ihtiyaç sahiplerine AFAD aracılığı ve belediyenin gösterdiği yerlere Haluk Levent ve Ahbap Derneği ile gittik. Aynı yardım yüreği ile Kastamonu’ya gidip oradaki köyleri ziyaret edeceğiz. Şimdiki çalışmamız ise olimpiyat havuz da şampiyon olan 20 ampüte yüzücümüzün hayata açılımını desteklemek olacak.”

Geçmişe tanıklık eden pek çoğumuz gibi özellikle son yıllarda daha da dile getirilen geçmişe özlemi ve kendisini bugüne taşıyan süreci ise şu samimi sözlerle anlatıyor İpekel, “Geçmiş çok sağlam; samimiyet var, saygı var, sevgi var, mütevazilik var, ailemizi ayakta tutmak, çalışma hayatında dürüst olmak var. Birbirimizin emeğini çalmak değil destek var. Aramızda yarış değil yardım var. Bütün bunlar evet geçmiş ve özlüyoruz geçmişi. Şimdiye geldiğimde bakıyorum da hırs neler yaptırıyor… Hep şikâyetin içindeyiz. Şükür kelimesini söylemek çok mu zor oldu! Evet çalışmak muhteşem bir özgüveni getiriyor ancak bir kısır döngünün içine giriliyor. İşte ben de bu yollardan geçtim. İş hayatını devam ettirseydim; hani yazıyorlar ya “en başarılı iş kadınlarından” diye, aynen öyle çok başarılı olurdum. Ama bu kadar hikayem olmazdı… Benim hayatım insan olan herkes gibi, farklı değil, benzerleriz biz. Allah bunu elimizden almasın. Derler ya; “veren elden kılsın bizi.” 

nb

Yukarı