Ana içeriğe atla

ggh

17.11.2017 - 15:20

En sevdiğim ve sıkça kullandığım söylemden biridir bu “Aynı gemide olmanın farkındalığı”. Bu anlayış her firma için geçerli belki ama alışveriş merkezleri ile çok iyi uyum sağladığı kanısındayım. Evet, hedef belli; bu gemi hedefe planlanan zamanda, güvenli bir şekilde, taşıdığı müşterilerini memnun ederek varmalı ve geminin ilerlemesi için gerekli olan tüm ekiplerin birbiri ile uyumlu, takım bilinci ile hareket etmesi şart. Aksi halde programın dışında kalırız, memnuniyet olmaz ve bir daha gemiye binecek müşteri bulamayız hatta yarı yolda batar. Bir hizmet dalında yaşanan sıkıntı tümünü etkiler ve hız kaybederiz. Gemi de ekibin en önemli parçalarından biri olan güvenlik hizmeti ile başlamayı uygun gördüm. Güvenlik hep önemliydi zaten ama coğrafyamızın dinamiklerinin kötü yönde gelişmesi, zorlukların artması nedeni ile artık daha da önemli. Artık maalesef çok net hedef olmuş durumda. Bugüne kadar AVM’lere büyük bir saldırı olmaması şanstan öte, aslında ilk günden beri yönetimlerin, yatırımcıların profesyonel güvenlik firmaları ile çalışarak bazı boy detektörü ve hatta X-ray gibi teknolojik yatırımları diğer sektörlere nazaran daha erken ve iyi yapmış olmalarıdır. Bu hassasiyetlerin artarak devam etmesi gerekiyor nitekim kötü niyetli gruplar projeleri çok iyi gözlemleyerek, açık noktaları bulma çabasındalar.  
AVM’ler de müşteri karşılama, güvenlik tarafından yapıldığı için iç ve dış müşterilerimiz yönetimden çok güvenlik personelleri ile muhatap oluyorlar. Bu yüzden kıyafetin düzgünlüğü, kalitesi, seviyeli bir güleryüz ile “Hoş geldiniz!” kelimesini kullanmak her şeyden çok daha önemli. Diğer taraftan keyifli zaman geçirmek isteyen müşteriye güleryüz ile birlikte “kontrolümde olan güvenli bir ortama giriş yapıyorsunuz” imajını yaratması arasında hassas bir denge var. Bu dengeyi sağlayabilecek yani tüm risklere karşı algısı açık aynı zamanda profilleme ile bir değerlendirme yapabilecek, yaklaşımı profesyonel, doğru eğitim almış ve işini seven personel sektörde maalesef az sayıda bulunuyor. Güvenlik şirketlerinin kültürü ve buna bağlı olarak yöneticilerinin personele yaklaşımı yanında, “aynı gemi içerisindeyiz” algısını esas yaratacak olan kaptanın hizmete, personele yaklaşımı kilit unsuru oluşturuyor. Eğer bu yaklaşım tüm yöneticilerde eşit oranda yok ise o gemi o zaman ağır aksak, rotadan saparak ilerlemeye çalışıyor. Yani kaptanın zaman zaman empati yapması, doğru yargılaması, motivasyon ihtiyaçlarını belirleyerek aksiyona geçmesi tüm personeli olumlu yönde etkileyecektir. 
Hizmet veren firma yöneticisi istediği kadar eğitim, denetleme, motivasyon etkinlikleri yapsın o personel çalıştığı yerde huzurlu değilse, çabasına rağmen doğru geri bildirim almıyorsa, kaliteli bir soyunma odası yoksa, yeterli süre dinlenip mola veremiyorsa, başarılarına rağmen her seferinde eleştiri alıyorsa, bunun üzerine benzer projelerde çalışan arkadaşları kadarda maaş alamıyorsa, özellikle hizmet sektöründe sonuçları direk hizmete yansıyor maalesef. 
Her şeyi kaptandan beklemekte yanlış olur. Hala el ile kayıt dışı ve geç ödenen maaşlar, hatta ödenmeyen kıdemler var. Çalışanın ihtiyacı olan üniforma, ekipman gibi malzemelerin yetersiz ve geç gelmesi gibi konuları hiç söylemiyorum bile. İşveren olarak tabir ettiğimiz ihale yapan alışveriş merkezi yönetimlerinin, yatırımcılarının firma seçerken yaklaşımları da bu yönde profesyonel olmalı. Sadece maliyet odaklı değil, bu gibi hassasiyetlere de dikkat etmeliyiz aksi halde o gözümüzde büyüttüğümüz gemimizin bir buz dağı ile karşılaşması an meselesi oluyor.  

nb

Yukarı