Ana içeriğe atla

ggh

TÜRKİYE’NİN MALDİVLERİ: SALDA GÖLÜ

13.12.2017 - 17:20

Salda Gölü, Burdur’un Yeşilova İlçesi’nde bin 180 metrede bir krater gölü. Kar beyaz kumu, cam gibi turkuaz suyu ile Türkiye’nin Maldivler’i olarak biliniyor. Turkuaz tutkusu olan herkesin mutlaka yolunu düşürmesi gereken bir yer Salda.
 

Bir krater gölü olan Salda’nın suları cam göbeğinden başlayıp, en derin yerlerde çivit mavisine çalıyor. Böyle gizemli bir yanı var. Dünya miras listesinde yer alan göl, ayrıca dünyanın en temiz beşinci gölü unvanına da sahip. Çanağı volkanik bir patlama ile oluştuğu için mavisi de derin, kendisi de: 185 metre derinliği ile Türkiye’nin en derin göllerinden. Gölün belli bir yerinde yüzmek serbest; ancak göle yüzmek için gireceklerin açılması ve belirlenen sınırlar dışına çıkması yasak. Çünkü göl aniden derinleşebiliyor.

DÜNYADAKİ MARS’I KEŞFEDİN
Salda’nın gizemi, derin sularında bitmiyor; Salda Mars özellikleri taşıyor. Salda’nın beyaz kayaya benzer kıyıları var. Uzaktan kaya sanıyorsunuz ama elinize aldığınızda beyaz bir tortu olduğunu görüyorsunuz. Bilimde stromatolik kayaçlar olarak geçen bu yapılara Mars’ta da rastlanması sebebiyle kızıl gezegenin milyon yıllar önce Salda’ya benzediği düşünülüyor. Mars’ın atmosferi Dünya’nınkinden 100 kat ince olduğundan, zamanla Mars’taki su buharlaşarak yok olmuş, geriye bu kayaç yapılar kalmış. Dünyada bu tip kayaç oluşumların olduğu 2 yerden biriymiş Salda, diğeri de Kuzey Kanada’da bulunan Pavilion Gölü. 

TURKUAZ RENGİNİN CAZİBESİ
Harika bir doğa havası almak ve kartpostallık fotoğraflar yakalamak için başlı başına bir cennet güzelliğine sahip Salda gölünün tüm çevresi mutlaka gezilmeli. Gölün etrafı 44 km. Yani arabayla çok kolay turlarsınız. Ayrıca Yeşilova Halk Plajı’nda bisiklet kiralayabiliyorsunuz. Suların çekilmesiyle yaz aylarında ortaya çıkan yedi beyaz ada, göle apayrı bir güzellik katıyor. Ancak bunun için göl ziyareti yaz döneminde yapılmalı. Diğer dönemler beyaz adalar su altında kalıyor.  O rengi gördükten sonra gölün turkuaz renginin cazibesi ile kendinizi suya bırakacağınız kaçınılmaz bir gerçek.  Salda’da eğer yüzmek isterseniz en iyi plaj Tabiat Parkı’nın plajı. Burası Orman Genel Müdürlüğü’ne bağlı olduğu için halk arasında Orman Kampı olarak geçiyor.  Yüzmek için en uygun yer bu plaj.

DOĞAL KAYNAKTAN ÇAMUR BANYOSU
Salda Gölü’nü pek çok gölden farklı kılan bir diğer özelliği de gölde bulunan minerallerden dolayı çamurunun cilde çok faydalı olmasıdır. Özellikle cilt hastalıklarına iyi gelen bu çamursu yapının eklem ağrılarına, sivilcelere, deri problemlerine ve sedef gibi hastalıklara iyi geldiği söylenmektedir. Böyle doğal bir kaynaktan gelen minerali vücuda kabul etmemek kendinize haksızlık olur; gitmişken çamur banyosunu denemenizde fayda var.

KARTPOSTAL GİBİ GÜN BATIMI SEYRİ
Salda yüksekte olduğundan (1193 metrede) bulut hareketleri çok oluyor. Eğer hava açıksa beyaz bulut topluluklarını görebilirsiniz. Salda havanın açık olduğu her gün ziyaretçilerine efsane gün batımları gösteriyor. Havanın açık olduğu her gün Salda’da gün batımı kartpostal gibi…

SALDA GÖLÜ NEREDE?
Salda Gölü, Burdur’un Yeşilova İlçesi’nde yer alıyor.  İlçe merkezinden Salda ’ya gitmek 4 km, yani 5 dakika civarında sürüyor.
Burdur merkezden 75 km-1 saat 15 dk.
Isparta merkeze 106 km-1,5 saat,
Denizli merkeze 83 km-1 saat 10 dk. uzaklıkta bulunuyor. 

SALDA GÖLÜ YEME-İÇME ÖNERİLERİ
Salda Gölü‘nde nerede yemek yenir sorusuna gelirsek Tabiat Parkı girişinde bulunan restoranda çok makul fiyatlara tostunuzu alıp yanında çayınızı yudumlayabilirsiniz. Yine alternatif olarak kendi yiyeceğinizi Yeşilova’daki marketlerden stoklayıp piknik masalarında bir ziyafet de çekebilirsiniz. Ayrıca bölgenin en ünlü lezzetleri arasında gösterilen sac kavurmayı yemeden Yeşilova’dan ayrılmayın. Doğan Baba Halk Plajı içerisinde yer alan Pideci Sami’de, yolu göl çevresinden geçenlerin uğrak adreslerinden. Burada köfte, kiremitte balık, tavuk yiyebilirsiniz. Balık severler için Sultan Pınarı ve Orman İçi Dinlenme Tesisleri’nde taze alabalık bulma imkanı mevcut.

SALDA’YI SALDA YAPAN ÖZELLİKLERİ:
-Öncelikle Salda, Türkiye’nin en temiz dünyanın beşinci en temiz gölü! ‘’Mükemmellik Kalitesi’’ ödülü alması Salda Gölü’nün belli başlı özelliklerinden.  Suyu o kadar berrak ki rengi Maldivler ile  yarışır turkuazlıkta. Mavi ve mavinin bütün tonlarına aynı yerde şahitlik edebilirsiniz.
-185 metreye varan derinliğiyle Türkiye’nin en derin tatlı su gölü. 
-Kumu da rengi gibi Maldivlerle yarışır beyazlıkta. Zaten burayı böylesine cennet bir yer yapan da aslında bu talk pudrası kıyıları. Ona bu beyaz rengi veren de magnezyum minerali. Hatta gölde uzun süre bir şey bırakıldığında zaman geçtikçe beyaz bir tabaka oluşuyormuş. Bu da gölün hala magnezit ürettiğini gösteriyormuş.
-Çevresindeki alan sadece Salda Gölü’ne özgü endemik bitki ve hayvan türlerine sahip. Göl içinde 3 endemik tatlı su balığı, göl çevresinde ise yaban domuzu, tilki, kaplumbağaların değişik cinsleri var. Burası, kışın da soyu tükenmekte olan dikkuyruk ördeklerinin yaşam alanı oluyor.
-Sit alanı olduğundan çevresi imara açık değil. Bu nedenle el değmemiş güzellikte.
-Tektonik bir krater gölü olduğundan Salda’nın suyu soda, magnezyum açısından oldukça zengin. Zaten o eşsiz beyaz kumsalının sırrı da yine magnezyum. Hepsi cilde saça iyi gelen şeyler.
-Kumu killi yapıda olduğundan cilde çok iyi gelen çamur banyosuna çok müsait.
-Etrafındaki müsait alanla, tüm Türkiye’den kampçıların, karavancıların, bisikletçilerin en popüler uğrak noktalarından biri. Her sene kamp festivallerinin en coşkulu ayağı burada yaşanıyor.

nb

Yukarı