Ana içeriğe atla

ggh

Türkiye’nin kış rotası

15.02.2018 - 11:01

Türkiye’de yaz döneminde olduğu gibi kış döneminde de gezilecek tabiat harikaları bulunuyor. Ülkemiz coğrafi anlamda o kadar güzel bir konumda yer alıyor ki yazı ayrı güzel, kışı ayrı güzel. Türkiye’de kış tatili için seçenekler de çok fazla. Dileyen kayak yapmak isteyebilir, kimi kışın doğal güzellikler görmek ve kışın verdiği o güzel görüntüyü seyretmek isteyebilir, kimi ise muhteşem bir kış manzarası eşliğinde sessiz ve huzur dolu bol dinlenmeli bir tatil yapmak ister. 2018’de kış tatili için nereye gidilir sorusunun cevaplarını sizler için derledik.

ULUDAĞ/BURSA
Kış tatili denilince aklımıza ilk gelen yerlerden biridir Uludağ… Ülkemizin en popüler kayak merkezi olan Uludağ, harika kayak pistlerine sahip. Oldukça fazla ziyaretçiyi ağırlayan tatil merkezinde, konaklayabileceğiniz ve kayak takımı kiralayabileceğiniz tesisler  bulunuyor. Teleferik ve telesiyejler aracılığıyla harika doğa gezintileri yapabilirsiniz. Aynı zamanda doğanın beyaz yüzünü görebileceğiniz Uludağ Milli Parkı’nı da ziyaret edebilirsiniz.

YEDİGÖLLER/BOLU
Eğer manzara sevenlerdenseniz manzarası ile meşhur Yedigöller’i kesinlikle görmelisiniz. Özellikle burası sonbahar aylarında ayrı bir güzelliğe bürünüyor. Ancak kışın da gerçekten nefes kesen bir manzaraya sahip. Toprak kaymaları sonucu oluşan yedi adet gölün bulunduğu milli parkta el yapımı köprülere sahip çok sayıda akarsu var. Burada güzel bir tatil planlamak isterseniz milli park etrafında yer alan otelleri ve tesisleri tercih edebilirsiniz. 

ABANT GÖLÜ/BOLU
Bir doğa harikası olan Abant, İstanbul’a ve Ankara’ya yakın olma sebebiyle yaz-kış en çok ziyaret edilen tatil noktalarından biri. Doğa turizmi amacıyla gelen ziyaretçilere muhteşem güzellikler sunan Abant; beyaza bürünen çam manzaralarıyla, buz tutan gölüyle ve şirin patikalarıyla kış aylarının cazibe merkezlerinden. 

KARTALKAYA/BOLU
Doğal güzellikleriyle ünlü Bolu’nun bir diğer kış turizmi ise Kartalkaya. Kayak pistleriyle meşhur olan bölgede çam ağaçları ile karın harika dansına şahitlik edebilirsiniz. Kartalkaya büyük kentlere yakınlığı sayesinde en çok tercih edilen turizm merkezlerinden.

KARTEPE/KOCAELİ
İstanbul’a en yakın kayak merkezi olan Kartepe, Uludağ ve Kartalkaya’ya oranla çok daha sakin bir yer. Kış sporları için elverişli tesislerin bulunduğu yerde pistler kolaydan zora doğru kademeli şekilde artıyor. Kayak sporları dışında doğa yürüyüşü, dağcılık ve safari turları gibi aktiviteler gerçekleştirebilirsiniz.  İstanbul’a yakın olduğu için günübirlik ya da kısa hafta sonu kaçamakları şeklinde bir tatil planlayabilir, Türkiye’de yetişen en lezzetli alabalıkları tadabilirsiniz.

SAPANCA/SAKARYA
Büyük kentlere yakınlığı ile en çok tercih edilen yerlerin başında gelen Sapanca, kısa süreli tatillerin vazgeçilmezi. Yemyeşil bir örtüye sahip olan bölge kış aylarında çarşaf gibi serilen kar örtüsüyle birlikte mükemmel manzaralar sunuyor. Sapanca Gölü, Kırkpınar ve yaylalar gibi gezilecek çok sayıda noktanın bulunduğu Sapanca’da fotoğraflayabileceğiniz çok güzel manzaralar yakalayabilirsiniz.  

PALANDÖKEN/ERZURUM
Palandöken, kayak turizmin en ideal merkezlerinden... 3 bin 185 metre rakımlı bölge uzun ve dikey kayak pistleriyle ünlü. 12 km uzunluğa sahip uzunluğunda kayak pistlerine sahip olan Palandöken’de pistler kolay ve zor olmak üzere bölümlerden oluşuyor. Burada tam anlamıyla bir kış tatili geçirmek mümkün.

SARIKAMIŞ/KARS
Buram buram çam kokusu alacağınız soğuk cennet Sarıkamış, harika pistlere sahip kayak merkezleriyle ünlü… Karın kristal şeklinde yağdığı Sarıkamış’ta yılın altı ayı karla kaplı geçiyor. Çamlar arasından uzanan kayak pistlerinde kristal kar deneyimini yaşayabileceğiniz tatil merkezinde Katerina Köşkü ve Mıcıngert Kalesi gibi gezilebilecek tarihi mekanlarda bulunuyor.

KAPADOKYA/NEVŞEHİR
Yıl içinde yerli ve yabancı binlerce turisti ağırlayan Kapadokya, milyonlarca yıl süren doğal değişimler sonucu oluşmuş. Ürgüp, Göreme ve Avanos gibi tarihi ve doğal güzellik alanlarına yakınlığıyla da bilinen bu turizm merkezi kış aylarında Peri Bacaları’na düşen karlar sayesinde harika bir görünüme kavuşuyor. Balon turlarıyla mükemmel manzaralara tanık olabilir,  aynı zamanda Acıgöl, Kaymaklı ve Derinkuyu gibi onlarca yeraltı şehrini de ziyaret edebilirsiniz.  Eşi benzeri olmayan konaklama yerlerine sahip bölgede kaya oluşumlu otellerde konaklayabilirsiniz.  

YALOVA
Kaplıca turizminin en meşhur olduğu yerlerden biri olan Yalova bu yönüyle kışın gidilebilecek güzel bir alternatif. Birçok hastalığa iyi gelen şifalı sulara sahip kentin kaplıcaları Termal’ de bulunuyor. Gelişmiş tesisleri ile çok sayıda turisti ağırlayan Termal’ in yanı sıra Armutlu’ da da sakin bir tatil geçirebilirsiniz. Gezilecek onlarca yerin bulunduğu kentte birbirinden güzel şelaleleri, tarihi yapıları ve ünlü Yürüyen Köşk’ü gezebilirsiniz. 

UZUNGÖL/TRABZON
Karadeniz’in kış cennetlerinden biri olan Uzungöl, iki heybetli dağ arasında yer alıyor. Harika bir manzaraya sahip olan bölgede spa merkezleri, sıcak havuzlar ve Türk hamamları bulunuyor. Doğa turizminin en ideal noktalarından biri olan bölgede, en çok talep gören aktivite ise Kaçkar Dağları’nda yapılan ‘heliski’dir. Özellikle fotoğraf tutkunlarına hitap eden Uzungöl’ de stresten uzak huzurlu bir tatil yapabilirsiniz.  

AYDER YAYLASI/RİZE
Yaz aylarında muhteşem doğası sayesinde önemli bir turizm noktası haline gelen Ayder Yaylası, kış aylarında kaplıcaları sayesinde ziyaretçi akınına uğruyor. 55-60 derece sıcaklığa ve şifalı özelliğe sahip kaplıca sularının birçok hastalığa iyi geldiğine inanılıyor. Karla kaplanan asırlık çamların muhteşem manzaralar oluşturduğu Ayder’ de geleneksel Karadeniz evlerini gezebilir, ahşap evlerde konaklayabilirsiniz.

ILGAZ/ÇANKIRI
Kastamonu ve Çankırı sınırında bulunan Ilgaz Milli Parkı mutlaka görülmesi gereken doğal güzelliklerden… Çok sayıda endemik türün görüldüğü Ilgaz, kış sporlarının da yapılabildiği bir alan... Ankara Konağı olarak adlandırılan bölgede kayak yapabilirsiniz. Batı Karadeniz’in heybetli ormanlarına sahip bölge, kış aylarında beyaza bürünüyor. Eşsiz manzaralara ev sahipliği yapan Ilgaz’da konaklayabileceğiniz birçok tesis bulunuyor.
Kaynak: gezimanya.com

nb

Yukarı