Ana içeriğe atla

nr

Türkiye’nin en popüler destinasyonu

01.08.2017 - 15:19

Özellikle yazın gelmesiyle birlikte Antalya’da da tatil sezonu açıldı. Eee ne de olsa yaz Antalya’da başlar, burada da biter. Dolayısıyla biz de bu ayki köşemizi doğa harikası Antalya’ya ayırmak istedik.  
Türkiye’nin hatta dünyanın en popüler tatil destinasyonlarından biri Antalya… Bu popülerliğini ise sahip olduğu doğa harikalarına, tarihi ve kültürel mirasına borçlu. Antalya’da o kadar gezip, görülecek yer var ki aslında saymakla bitmez. Ancak bu yazımızda en popüler yerleri okuyacaksınız.   
Antalya’yı tatil planlarına dahil eden ya da etmeyi planlayanlar için gezilecek yerler listemize hemen başlayalım;

HADRIANUS KAPISI
Halk arasında Üçkapılar veya Mermer Kapı olarak da bilinen Hadrian Kapısı Kaleiçi’nde bulunmaktadır. Antalya’yı çevreleyen sur üzerindeki anıtsal kapılardan en fazla bilineni ve ilgi çekeni… Antik kentlerin fazla olduğu Antalya’da bu kapı, Roma İmparatoru Hadrianus’un ziyareti esnasında yapılmış, ismi de buradan geliyor. Üç gözlü olan bu kapıdan Kaleiçi’ne giriş yapılabilir.

ANTALYA PLAJLARI
Antalya Türkiye’nin en fazla turist çeken tatil şehirlerinden biri… Mavi bayraklı birçok plajı olmakla birlikte birbirinden güzel koyları da bulunuyor. Kaş, Alanya, Kemer gibi bölgelerde hem yeşil alanlar hem de inanılmaz plajlar var. 

DÜDEN ŞELALESİ
Aşağı Düden ve Yukarı Düden şelaleri olmak üzere ikiye ayrılan Düden Şelalesi kaynağını Kepez Hidroelektrik Santralinden alıyor. Antalya’ya ayak basan kişilerin genellikle ilk olarak gittiği yer bu doğa harikası şelale. Çevresinde birçok mesire alanı, kafe, restoran ve hediyelik eşya dükkanı bulunuyor. Bu harika doğa güzelliğinin keyfini çevrede bulunan mesire alanlarında çay içerek çıkarabilirsiniz.

KALEİÇİ
Etrafı surlarla çevrili, birçok girişi bulunan Antalya’nın kent merkezi… Daracık sokakları ve eski evlerinin düzeni hiçbir şekilde bozulmadığı için atmosferi harika. Kaleiçi’nde muhteşem manzaraya sahip yerlerle birlikte birçok meyhane, bar, gece kulübü, alışveriş dükkanları ve oteller bulunuyor.

KARAALİOĞLU PARKI
Işıklar Caddesi’nin bitiminden başlayan oldukça büyük bir park. Uçsuz bucaksız denizi tepeden görür, harika manzaralara sahiptir. Parkta birçok kuş türü bulunuyor. Kuşların sesleriyle birlikte mavi ve yeşilin huzurlu uyumunun keyfini çıkarabilirsiniz. Parkın içerisinde birçok süs havuzu da var. Bunun yanı sıra Hıdırlık Kulesi de parkın içerisinde yer alıyor. Antalya gezilecek yerler listenizi tamamlarken Kaleiçi’ni bitirdikten sonra bu parka gelebilir, Hıdırlık Kulesi’ni de gezebilirsiniz.

YİVLİ MİNARE
38 metre uzunluğundaki Yivli Minare, Antalya’nın sembollerinden. Selçuklu döneminde inşa edilmiş bir İslami eser olmakla birlikte turistik bir yapıt haline gelmiştir. 90 basamaklı bir yolculuğun ardından minarenin tepesine çıkılabilir. Antalya’daki ilk İslami yapıtlardan biri olma özelliğini de taşıyor. Üstelik Külliyesinde Yivli Camii, Gıyaseddin Keyhüsrev Medresesi, Selçuklu Medresesi, Mevlevihane, Zincirkıran Türbesi ve Nigar Hatun Türbesi yapıları da bulunur.

ANTALYA MÜZESİ
Bir Arkeoloji müzesi olan Antalya Müzesi, şehrin en büyük müzesi unvanına sahip. Antalya’nın İtalyanlar tarafından işgali esnasında arkeologların elde ettiği eserler korunarak 1922’de açılan Antalya Müzesi’nde sergilenmeye başlandı. Oldukça büyük olan müzede 5 binden fazla eser sergileniyor. Sergilenmeyen eserlerin sayısı ise 25-30 bin civarında. Antalya Müzesi, 1988 yılında Avrupa Konseyi Özel Ödülüne de layık görülmüş. Ufak bir kültür ve tarih turu için Antalya gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ediyoruz.

KÖPRÜLÜ KANYON
Antalya’nın harika doğa güzelliklerinden bir tanesi daha. Rafting için oldukça elverişli bir kanyon. Isparta’dan başlayan kanyon, Antalya’da denize dökülüyor. Birbirinden güzel dar vadilerin eşlik ettiği kanyonun mutlaka görülmesi gereken yerleri; Köprülü Kanyon Antik Köprüsü ve Köprülü Kanyon Milli Parkı’dır.

HIDIRLIK KULESİ
Karaalioğlu Parkı’nda yer alan Hıdırlık Kulesi, ikinci yüzyılda inşa edilmiş. Silindir biçiminde olan kule zamanında deniz feneri ve körfeze gelen gemileri görmek amacıyla kullanılmış. Alt katında bir oda mevcut, silindir biçimindeki kulenin üzerinde ise denizi görebileceğiniz güzel bir açık alan var.

MURAT PAŞA CAMİİ
Antalya’nın merkezinde bulunan Murat Paşa Camii 1570 yılında inşa edilmiş, fakat Selçuklu sanatının izlerine rastlanılması bu camiinin çok daha eski tarihlerde yapıldığı iddiasını ortaya çıkartıyor. Camii Karaman Beyi Murat Paşa tarafından yapılmış. Şehir açısından çok önemli olmasının nedeni bölgedeki ilk cami olması ve tarihin derinliklerine hitap etmesidir.

LİKYA YOLU
Dünyanın en güzel yürüyüş yolları arasında tabii ki yerini bulan Likya Yolu, 535 kilometre uzunluğunda. Fethiye’den başlayıp Antalya’ya kadar uzanan bu yolda birçok parkur var. Yol boyunca birçok doğa kentinden geçiş yapılır, nitekim bu kentlerde konaklanılabilir. İkiye bölünen Likya Yolu’nun ilk bölümünde Uzunyurt (Faralya) Köyü, Dodurga Köyü, Sdyma, Pınara-Letoon-Xanthos yer alırken ikinci bölümünde Antiphellos, Apollonia, Simena, Myra, Limyra, Rhodiapolis, Gagai, Melanippe, Gelidonia, Edrassa, Olympos, Chimaera ve Phaselis yer alır.

KARAİN MAĞARASI
Türkiye’nin en büyük doğal mağaralarından biri olan Karain Mağarası’nın iç görünümü oldukça etkileyici. Denizden yüksekliği 400 metreden fazla. Günümüzde hala mağara içerisinde çeşitli kazı ve arkeoloji çalışmaları yapılıyor. Bulunan eserler Antalya Müzesi’nde sergilenmeye devam ediyor. Yapılan araştırmalara göre mağara 500 bin yıldır aynı şekilde kendini koruyor. Bu muazzam doğa güzelliğini görmeniz için Antalya merkezinden 30 kilometre uzaklıktaki Yağca Köyü’ne gitmeniz gerekli.

MANAVGAT ŞELALESİ
Antalya’nın sembolik şelalerinden bir tanesi daha. Birçok kaynaktan beslenen Manavgat Şelalesi günümüzde önemli bir turistik nokta... Şehrin gürültüsündan uzak, su ve doğa seslerinin karışımıyla resmen ruhu besliyor. Çevresinde bulunan kafe ve restoranlarda bu şelalenin keyfini çıkarabilirsiniz.

KURŞUNLU ŞELALESİ
Antalya’da birçok şelale bulunuyor, fakat Kurşunlu Şelalesi’nin diğerlerinden farkı 7 tane ufak yerden suyun akmasından ve göletlerin birleşmesinden oluşmasıdır. Yeşilliklerin arasından ana şelale yaklaşık 12 metreden gölete dökülür. Tam bir doğa harikası olan bu bölge piknik için de elverişli.

ANTALYA AKVARYUM
Dünyanın en büyük akvaryumları arasında yerini alan Antalya Akvaryum, en büyük tünel akvaryum olma özelliğini de taşıyor. Burası sadece bir akvaryum değil bir kompleks. İçeride keyifli anlar geçirebileceğiniz tropik ortamlar, restoranlar, alışveriş mağazaları da mevcut.

ASPENDOS ANTİK KENTİ
Belkıs olarak da bilinen Aspendos, devasa antik tiyatrosuyla bilinen bir kent... Milattan sonra 2. yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilmiş bu kent günümüzde hala etkinlikler için kullanılıyor. Bu büyük tiyatro alanının yanı sıra antik kentte gezilebilecek birçok nokta var.

TERMESSOS ANTİK KENTİ
Termessos Antik Kenti, diğer kentlere göre biraz daha farklı. Antalya merkezinden 30 kilometre uzaklıkta, Korkuteli yolu üzerinde bulunuyor. Ormanların çevrelediği bu kent günümüze kadar çok iyi korunmuş. Gittiğinizde atmosferi en iyi yansıtan bir antik kent olduğunu anlayabilirsiniz.

OYMAPINAR GÖLÜ
Manavgat ilçesinde bulunan Oymapınar Gölü dağların arasında süzülmesiyle harika bir görüntüyü bizlere sunar. Sakin bir ortamda tekne turuna katılabilir veya çevredeki alanlarda piknik yaparak bu doğa güzelliğinin keyfini çıkarabilirsiniz.

ÖZDİLEK AVM
Antalya’nın merkezinde, en fazla ziyaret edilen alışveriş merkezlerinden biri… Tüm alışveriş ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz gibi restoran, sinema gibi birçok aktiviteden de faydalanabilirsiniz.

nr

Yukarı