Ana içeriğe atla

nr

Şarkıları aslında sırları…

13.04.2017 - 16:21

Adı Eylül… Söz ve müziği kendisine ait olan ‘Kalk Git’ ve ‘Beni Yak’ parçalarıyla müzik dünyasına giriş yaptı. Henüz 24 yaşında ve Ankaralı. İngiltere’de Nottingham Üniversitesi’nde felsefe okumuş. Farklı bir biri… Kendi tabiri ile biraz da çekingen. Çok küçük yaştan beri piyano eğitimi ve müzik teorisi dersleri alan Eylül, beste yapmaya da ortaokul yıllarında başlamış… Felsefeci olması beklenen Eylül’ün “Kalk Git” isimli parçası yapımcısı Soner Sarıkabadayı’nın ilgisini çekince, Eylül de ters köşe yaparak müzik sektörüne adım atmış… Yavaş ancak emin adımlarla listelerde yükselen Eylül, müzik dünyasında adından sıkça bahsettirecek gibi duruyor. Kendisine bu uzun yolculukta başarılar diliyoruz…

Bizlere Eylül’den kısaca bahseder misin? Nasıl bir karakterdir? Neler yapmayı sever ya da sevmez?
Ben Ankara doğumluyum, ortaokul ve liseyi Ankara’da okudum. Sonrasında İngiltere’de hukuk bölümünü kazandım ve İngiltere’ye gittim, 2 sene hukuk okudum ve bölüm değiştirerek felsefeye geçtim, felsefeden mezun olup Türkiye’ye döndüm, İstanbul’a taşındım. İnsanın kendi karakterini anlatması zor, ama dürüst ve çekingen bir insan olduğumu düşünüyorum. Dürüstlük kıymetli bir şey bence ve çekingenlik kimi zaman dürüst olmayı zor kılabiliyor. Okumayı, evde vakit geçirmeyi ve sevdiğim insanlarla beraber olmayı seviyorum. Gezmekle tozmakla pek işim yok ama kendimi yeni yerler görmek konusunda biraz zorluyorum, çünkü kendi kendime vakit geçirmeyi sevmem biraz üşengeçliğimden kaynaklı sanırım…

2 şarkıdan oluşan “Kalk Git” isimli çalışman hakkında bizlere kısaca bilgi verebilir misin? Projede kimlerle çalıştın? Müzik severler bu çalışmada neler bulacak?
“Kalk Git” isimli parçam yapımcım Soner Sarıkabadayı’nın ilgisini çekti. Benim de en sevdiğim hareketli parçam diyebiliriz. Düzenlemesi ise Osman Çetin’e ait. Şarkı yaşadığım bir ayrılıkla ilgili… Kalp kırıklığından ziyade kendini ve çevresini ayrılık sonucunda ‘iyi’ olduğunu inandırmayan çalışan bir insanın, yani benim ağzımdan. ITunes, Spotify vb. dijital müzik marketlerin yanı sıra Youtube’dan da ulaşabilirsiniz.

“Kalk Git!”in klip çalışması kimin imzasını taşıyor? Kaç gün sürdü çalışmalar?
Kalk Git’in klibini Işıl Reina yönetmenliğinde çektik. Kendisiyle çalışmak çok keyifliydi. Şarkıda vermek istediğim duyguyu görsel olarak aktarmakta kendisini çok başarılı buldum. Klip çekmek çok uzun sürüyormuş; hazırlık süreci bir ayı buldu, çekim ise 15-16 saat…

Gerek şarkıya gerekse klip çalışmasına yönelik nasıl tepkiler alıyorsun?
Aldığım tepkilerin büyük çoğunluğu olumlu, bu yüzden tabii ki kendimi iyi hissediyorum. İnsanlar parçayı da klibi de değişik buldu, bu da beni ayrıca sevindiriyor.

Sanırım projedeki şarkıların söz ve müzikleri sana ait… Bu parçalar dışında da mevcut olan çalışmaların var mı?
Evet, söz ve müzik bana ait. Henüz yayınlamadığımız bir sürü şarkım var, dinleyiciler ile paylaşmayı heyecanla bekliyorum.

Peki, seni yazmaya sevk eden şeyler neler oluyor? Yazmak için nelerden besleniyorsun?
Beni şarkı yapmaya sevk eden şey genellikle sesli söyleyemediğim kuvvetli duygular oluyor. Şarkı yaptığımda sanki birileri beni duymuş ve anlamış gibi hissediyorum. Sırlarım gibi yani… Yoğunlukla kalp kırıklığı beni bu konuda besliyor.

Yazma konusunda “bir gün tükenecek miyim?” korkusu yaşıyor musun ya da hiç yaşadın mı?
Açıkçası böyle bir korku yaşamadım. Hayat her zaman insanın önüne beklenmedik şeylerle geliyor, hayatın sunduğu durumlar da insana farklı zamanlarda farklı şeyler hissettiriyor. Her zaman çok üretken olamasak da duygularını sanat ile aktaran insanların yaratıcılık damarının tükenebileceğini düşünmüyorum.

Müzik yolculuğun nasıl ve ne zaman başladı?
İlkokul yıllarında piyano çalmaya ve müzik eğitimi derslerine başladım; teori, solfej, müzik tarihi vs… Ortaokul yıllarında ise ergenlikle beraber beste yapmaya başladım, hiç de bırakmadım. Bunun yanı sıra birkaç sene bandoda trombon çaldım, koroda şarkı söyledim. Lisede ise kompozisyon dersleri aldım. Üniversite sonrası da müzikle profesyonel olarak ilgilenmek istediğime karar verdim. 

Eylül’ün müzik kariyerinde gelmek istediği nokta nedir? Bunun için neler yapıyor ya da yapmayı planlıyor?
Müzik kariyerinde gelebileceğim en başarılı nokta dinleyicilerimle kurduğum iletişimin en kuvvetli olduğu nokta bence. Sesimin ve bestelerimin insanların hayatının bir parçası olması sanırım benim hedefim… Beni bu noktaya getirecek şey ise kendimi müzikal olarak geliştirmek ve durmadan çalışmak sanırım.

Eklemek istediklerin…
Dinleyicilerim bana eylofficial ismi ile Instagram ve Twitter üzerinden ulaşabilir, yeni çalışmalar veya performanslarımız hakkında bu kanallar üzerinden bilgi alabilir.
 

nr

Yukarı