Ana içeriğe atla

nr

ONDA TANRIYI, TANRIDA ONU GÖRMEK…

09.03.2017 - 15:47

PSİKOLOG ŞENİZ DOĞAN’IN TAKİPÇİLERİ TARAFINDAN UZUN ZAMANDIR BEKLENEN KİTABI AŞKIN SIRRI, DOĞAN NOVUS ETİKETİYLE TÜM KİTAPÇILARDA YERİNİ ALDI. “BİZİM YANA YANA ARADIĞIMIZ TEK GERÇEK ÇARE AŞK…” DİYOR ŞENİZ DOĞAN KİTABINDA VE HER ŞEYİN BİR İNSANI SEVMEKLE BAŞLADIĞINI BELİRTİYOR.

Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz? Şeniz Doğan kimdir?
Hepimiz gibi kendi hikayesinin kahramanı, kendini ve varlığının anlamını, amacını arayan bir yolcu ve insanın isimler,  sıfatlar ötesi muhteşem bir varlık olduğuna inanan ve kendini bulma yolunda ilerlerken, yaşayan, değişen ve gelişen her varlığa, kardeşlerine, kendi yollarında kolaylık, neşe, heyecan, uyum, oyun ve sağlıkla yürümeleri adına destek vermek için çabalayan, onları ve kendini ‘’bize’’ yaklaştırmak için sevgiyle, hürmetle, takdirle çalışan bir hizmetlidir. Basit biridir, evrendeki yerine minnettar ve gürültü, patırtı çıkarmadan, sukut içinde gerçek varoluş deneyimini yaratmaya gayret eden biridir.

Şeniz Doğan’ın edebiyat aşkı ve tutkusu nereden geliyor? 
Tam da bu varoluş deneyimi nedir rahatsızlığından… İnsan görünenden başka bir şey olmalı hissinden, varoluşun,  insan oluşun derinliklerini bir yerde duyumsamış olmasından, benzer dertlere sahip kardeşlerin, dostların sesini duymak, onları dinlemek arzusundan, sözcüklerle fısıldanan ortak ruhsal şahitliklerin hakikati insanın ruhuna üflemesinden edebiyat, sanat ve doğa aşkı. Bu karışımın insanı otantik özüne yakınlaştırdığını hissetmesinden…

“Aşkın Sırrı” kitabını yazma fikri nasıl ortaya çıktı? 
Bir derin üzüntüdür beni yazmaya sevk eden. İnsanların, güzel insanların çektikleri yalnızlık ve ızdıraba dayanamamak. Bazen çözüm çok kolaydır ama ya yönü bilmezsiniz, ya nasıl yapmanız gerektiğini, bazen sadece açınızı değiştirmeniz gerekir, bazen sorulmamış olanı sormaya cesaret etmeyi… Yıkıcılığın bu kadar etrafımızı sardığı ve bizi her an bir ölüm-kalım meselesine maruz bıraktığı bu zamanlarda kendi kendime sorduğum “Neden?” sorusuna verdiğim kendi cevabımdı kitap. Bazı kulaklar duyarsa yardımı olur umudum oldu. Umut en önemli şey… Umut ve anlam oldukça, mutluluğa imkan var. Mutlu olmak içinde anlamlı bir yalnızlık içinde ötekinin varlığıyla ısınmak gerekliliği. İnsan olmanın koşulu gerçek ilişki kurmak, 40 yaşımda bunu anladım. Var olmak ve yaşamak için ilişki kurmaya, birbirimize, aşka ihtiyacımız var.  Ancak ölüme karşı savunma olarak idealize ettiğimiz aşktan, ulaşılmaz kılınan aşktan öte, ulaşılır ve sürdürülebilir aşka ihtiyacımız var. Bir efsane mit olarak aşka ne yaptık ve neden yaptık merakı ve acaba başka bir şey mümkün mü derdi ile yazdım.

Kitabın içeriği hakkında da bilgi alabilir miyiz? Okuyucular kitapta neler bulabilecek?
Aşk aslında nedir? Sandığımızdan daha farklı, daha öte bir şeye hizmet ediyor olabilir mi? Aşkı yanlış tanımladığımız için yalnız ve ilişki kuramayan kendi uzayına gömülmüş varlıklar olabilir miyiz? Buradan nasıl çıkarız? Sürdürülebilir ve yaşantılanabilir aşkın nasıl deneyimlenebileceğine dair öneriler, farklı bakış açıları ve çözümler sunuyor. Ayrıca her okuyucunun kitabı okurken kendi derinliklerine doğru bir yolculuğa çıkmasını da umut ederek yazılmış bir kitap. Çünkü her insan yaşayan bir kutsal kitaptır.

Eserlerinizin konularını seçerken nelerden beslenirsiniz? 
Ben bir yazar değilim, kendimi yazar diye tanımlayamam.  Kardeşlerine söyleyecek üç beş sözü olan sıradan sokaktan biriyim. Bu sebepledir ki konu seçerken benim tek ölçüm hissettiğim bunaltı ve vicdanım. Beni hareketlendiren, söz söylemek arzusu yaratan, yaşamımıza, size, ona ve bana dair şeyler, hayata, varoluşa dair şeyler… Tanrının mucizelerine ve düzenine şahit olduğunuz anlarda yaşadığınız, sizde aşkın, heyecan, şaşkınlık ve hayranlık yaratan her şey. Doğa, sanat, edebiyat, felsefe, psikoloji, fen, matematik, uzay, evren… Artık ne derseniz deyin her an gözümün değdiği ve beni anlamaya, anlamlamaya ve derine götüren her şeyden minnetle beslenirim. 

Bir eserin başarılı olabilmesi için olmazsa olmaz koşullar var mıdır? Varsa bunlardan kısaca bahseder misiniz? 
Benim için tek ölçüt samimi ve dürüst olmak. Bende o kadar çok şeyi bilmiyorum ki.  Başarmak istediğim tek şey paylaşabilmek. Paylaşmak arzusunda olduklarımın karşılıklılığı var mı? Tabii ki bilmiyorum ama herkes neye sahipse ancak onu ikram eder. Bu kitapta benim kalbimin ikramıdır. Umarım kabul edilir ve keyif alınır. 

Peki, Şeniz Doğan hangi tür kitapları ve yazarları okumaktan hoşlanıyor? Neden? 
Her şeyi okuyabilirim ama asıl merakım çocuk kitapları. Ancak mesleki alanda okumak zorunluluğumuz sebebi ile psikoloji, felsefe, sosyoloji, tarih, antropoloji, fen bilimleri vs. konularında sürekli okuyorum. Ayrıca edebi romanları seviyorum ve sanırım 40’dan sonra biraz daha olgunlaşınca ruhum,  şiirde az biraz anlayabilir ve okur oldum.
Son olarak, okurlarınız için bir mesajınız var mı?      
Alıp vermek, gerçek ilişki kurmak ve hakikate yaklaşmak mümkün… Lütfen deneyin! Yaşamaya cesaret edin! Kendinize, sevdiklerinize ve tanrıya bir şans verin! Daha anlamlı, daha sakin, daha nazik bir şey mümkün… Lütfen deneyin!
 

nr

Yukarı