Ana içeriğe atla

TAVADA TAVUK

KUZEY IŞIKLARINI İZLEYEBİLECEĞİNİZ EN İYİ 6 YER

17.01.2020 - 17:13

Kuzey Işıkları yani diğer ismi ile Aurora Borealis, açık ara bu gezegende meydana gelen en büyüleyici doğa olaylarından. Sanılanın aksine aurora kuzey ülkelerinde her gün görülebilen bir şey değil. Her yıl, kuzey ışıklarını görmeye binlerce turist gidiyor ama çoğu eli boş dönüyor. Görme şansınızı maksimuma yükseltecek bilgileri sizler için derledik.

Aurora kelimesi mitolojik bir öge ve Roma mitolojisine göre Aurora, bir Şafak Tanrıçası. Kelime anlamı ise gün doğumu ve latince bir kelime. Borealis kelimesi Yunanca'da kuzey rüzgarı, Australis ise güney rüzgarı demek. Kuzey ışıkları, yeryüzünün sahip olduğu manyetik alanla güneşten dünyaya ulaşan enerji yüklü parçacıkların girdiği etkileşim sonucu ortaya çıkan ışımalara verilen isimdir. Kuzey ışıkları tabirinin güney ışıklarına göre daha sık kullanılması ise güney kutuplarında yani Antarktika'da daha az insanın yaşaması.

İskoçya, Birleşik Krallık
İskoçya Kuzey ışıklarını görebileceğiniz bir ülke.  Kuzeyde yer alan Caithness sahili bu ülkede Aurora’yı izleyebileceğiniz en iyi yerlerden biri olarak gösteriliyor. Eğer ışıkları izlemek dışında başka aktivitelerle de ilgileniyorsanız,   
Aviemore ve Cairngorms Ulusal Parkı uğrayabileceğiniz yerlerin arasında.

jJukkasjärvi, İsveç
Kiruna Bölgesi’ndeki Jukkasjärvi Köyü, Kuzey ışıklarını görebileceğiniz bir başka keyifli nokta. Aurora Boresalis’i görmeniz için gece turları düzenleniyor. Eğer Aurora görünür değilse, Esrange Uzay Merkezi’nin turuna katılıp bol yıldızlı İsveç gökyüzünü seyre çıkmak da keyifli olacaktır. Jukkasjärvi Köyü’nde bir buz oteli bulunmakta ancak bu tip oteller fazlasıyla pahalı olduğundan dilerseniz yakınlardaki Kiruna’da kalacak daha uygun konaklama seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Kiruna’da kar aracıyla gezerek, karın tadını çıkarma fırsatınız da var.

sSvalbard, Norveç
74. ve 81. paraleller arasında yer alan Svalbard’ın Arktik bölgenin içinde yer aldığını söyleyebiliriz. Norveç’e bağlı bu adayı tercih edecekseniz, kasım ve şubat ayları arasında kuzey ışıklarını gözlemleme şansınız yüksek olacaktır. Ayrıca ne kadar yüksek bir noktaya çıkarsanız, kuzey ışıkları görme şansınız o kadar artar. Eğer Svalbard’a hiç gün ışığı almadığı “Polar Gece” dışındaki zamanlarda gelirseniz ren geyiği, morslar ve kutup ayılarını görme şansınız da daha yüksek olacak. Turistik Norveç vizesi için Schengen vizesine başvurmanız gerekiyor. Vize işlemlerinizi tamamladıktan sonra     Norveç turunuza Norveç fiyortlarında yapılan gemi turlarını ekleyebilirsiniz.

rReykjavik, İzlanda
Reykjavik halen Kuzey ışıklarını görebileceğiniz en uygun fiyatlı ve erişilebilir yerlerden biri olma özelliğini koruyor. Bu arada Kuzey Işıkları’nı görmek dışında yıl boyunca sıcaklığını koruyan doğal kaplıca havuzu Mavi Lagün’ü ziyaret etmek ya da kar aracıyla Game of Thrones’un çekildiği mekanları gezmek de hoşunuza gidebilir. Siz iyisi mi Skyscanner’la en ucuz İzlanda uçak biletlerine bakıp bir İzlanda turu planlayın!

kKakslauttanen, Finlandiya
Laponya’nın Finlandiya sınırları içinde kalan bölgesindeki Kakslauttanen’de Kuzey ışıkla-rı’nı size özel camdan inşa edilmiş Eskimo evinizden izleme ayrıcalığını yaşayabilirsiniz. Odanızda harıl harıl yanan odun ateşiyle ısınıp saunada terlerken ışıkları izlemek gerçekten fazlasıyla lüks ve farklı bir deneyim sunuyor. Eğer ışıkları göremezseniz üzülmeyin, Ren Geyiği safarisine katılabilir ya da yakınlardaki Urho Doğal Parkı’nda gezintiye çıkabilirsiniz.

kanaKanada'nın Kuzey Bölgeleri
Daha uzun mesafeli bir uçuşu beraberinde getirse de Kanada, Kuzey ışıklarının görülebildiği birçok bölge içermesiyle de Aurora avcıları için harika bir seçenek. Kuzey ışıkları, Yukon, Saskatchewan, Kuzeybatı Eyaletleri (Northwest Territories) Newfoundland, Nova Scotia ve İngiliz Kolombiyası (British Columbia) gibi ülkenin birçok bölgesinde izlenebilir. Doğru zamanlama ve hava koşullarını yakalarsanız, bu bölgelerde hem ışıkları gözlemleyebilir hem de tatilinizi kayak ve diğer kar aktiviteleriyle süsleyebilirsiniz. Buradaki harita ile Kuzey Işıklarını gözlemleyebileceğiniz noktaları ve zamanları keşfedebilirsiniz.

TAVADA TAVUK

Yukarı