Ana içeriğe atla

nr

7’den 70’e Herkes için Sanat Dolu Bir Takvim

13.12.2016 - 16:19

Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi, Aralık 2016 Programında, Resitaller, Çocuk Müzikalleri ve Dans Performansları ile 7’den 70’e Herkes için Sanat Dolu Bir Takvim Sunuyor!

15 Aralık Perşembe 20.00’de Kardeş Türküler, kardeşçe türküleri hep bir ağızdan söylemek için yeniden Leyla Gencer Opera Sahnesinde dinleyicisiyle buluşuyor.
Anadolu, Trakya ye Mezopotamya'da yaşayan farklı dil ve inançlara sahip halkların şarkıları ve danslarını kendi orijinal dilleri ile sunan Kardeş Türküler konserler ve dans-müzik gösterileri sahneliyor. Türkçe, Kürtçe, Ermenice, Arapça, Çerkesce, Romanca, Süryanice, Makedonca ve daha birçok dildeki geleneksel şarkıların yanı sıra, Anadolu'nun çeşitli dini inançlarının ritüelleri ve geleneksel formlara dayanarak üretilen besteler, projenin düzenleme anlayışı çerçevesinde yorumlanıyor. 
16 Aralık Cuma Saat 20.30’da Leman Sam sevilen şarkılarıyla Leyla Gencer Sahnesi’nde dinleyici karşısına çıkıyor! 
"Olmazsa olmaz şart; sahiden olduğun gibi olmak. Gerçek ruhun neyse, üzerine örtüler koymadan öylece yaşamak. Bu örtüler sizi yorar. Onun için ben çırılçıplak bir ruhla dolaştım" diyen sanatçı, duru sesi ve şarkılarıyla kendi ruhunuzu bulmanız için şarkılarını söylüyor. 
17 Aralık Cumartesi Saat 13.00 ‘de Sinderella (Müzikal Çocuk Oyunu) Altınok Çocuk Tiyatrosu’nun katkılarıyla tekrardan minik izleyicisinin karşısına çıkıyor.
Üvey annesi ve üvey kız kardeşleri tarafından kötü davranılan bir genç kızın (Külkedisi); umutlarının azaldığı anda ona yardım eden bir iyilik perisi ve sevgili dostları fareler ve kuşlar sayesinde hayatı değişebilecek midir? Oyunun uyarlamasını ve yönetmenliğini üstlenen Murat Altınok, usta oyuncu kadrosuyla miniklere keyifli anlar yaşatmaya hazırlanıyor. 
18 Aralık Pazar 16.00 ‘’Güldestan’’ Modern Dans Topluluğu’nun (MDTist) sahnelediği müzik ve dans prodüksiyonunda en kıymetli çiçek olan gülün, en kıymetli varlık olan insanda yansımasını bulacaksınız.
Güldestan'da başı ve sonu olan belli bir hikaye işlenmiyor. Güldestan, Beyhan Murphy ve Mercan Dede'nin son 5 yılda beraber oluşturdukları repertuvarın keşfedilmesi, kendi kendini yenilemesi bir anlamda… Kurgusal olarak 4 ayrı modülden oluşan prodüksiyonda, her modül kendi içerisinde çeşitli bölümler barındırıyor ve bu bölümlerin her biri gül çiçeğinin çeşitli adlarını yansıtıyor. Eski repertuvardan bölümlerin yeniden işlenmesi ile beraber, tamamıyla yeni bölümler var. Seyahatname‘den Çelebiler, Divaneler,  Fırtına bölümleri POST'tan alınan kahvehanenin yeniden kurgulanmış bir bölümü yer alıyor. Mercan Dede'nin Nar albümünden esinlenerek yazdığı Nar adında kadınlar için yazılmış bir bölüm var Güldestan'da…
Bu projede sosyo-kültürel bağlamda geçmişimizle ilgili birçok konu yer alıyor. Göçebe toplumdan gelmekle ilgili olarak toprak, kadın ve erkeğin birleşmesi ve beraberinde getirdiği sosyal olgu izdivaç gibi temalar var. Sema ayinlerinden esinlenen mistik bir bölüm bulunuyor ve tabii ki en kıymetli çiçek olan gülün, en kıymetli varlık olan insanda yansıması var. Bunlar birbirinin iz düşümü olan içsel ve dışsal öğeler. 
23 Aralık Cuma Saat 20.00’de ‘’Efendisi Olmayan Kadınlar’’ boyun eğmeyen kadınlar üzerine Tayfun Talipoğlu, Mustafa Özarslan ve Grup Çığ müzikleri ile sahnelenen sözlü ve müzikli bir gösteri olarak karşınızda!
Efendisi olmayan kadınlar projesi, okyanusta bir damla misali, kadınların seslerini duyurmaları adına katkı olarak da düşünülebilir. Müzik gösterisi öncelikle, kadın sorunlarının varlığını vurgulamayı ve sonrasında da unutturulmaya yüz tutmuş ve farklı okumalarla bizlere yanlış aksettirilmiş bir erkek-tarihin varlığını tartışmayı hedefliyor. Efendisi Olmayan Kadınlar, şarkılı-türkülü, şiirli bir gösteridir. Gösterinin anlatıcılığı ve şiirlerin yorumculuğu Tayfun Talipoğlu tarafından yapılmaktadır. Tayfun Talipoğlu ve Mustafa Özarslan’a Grup Çığ, müzikleri ile eşlik etmektedir. 
24 Aralık Cumartesi Saat 13.00 Aladdin ’in Sihirli Lambası Altınok Çocuk Tiyatrosu’nun mükemmel deneyimiyle LGOSM’nin minik izleyicileri için sahnede! 
Mucizeler Mağarası’nda bulduğu sihirli lamba Aladdin’in hayatını değiştirir. Ancak kötü kalpli Cafer ve papağanı Yagu lambanın gizli güçlerinin peşindedir. Aladdin ve maymunu Abu, Lamba Cini ile birlikte, güzel prenses Yasemin’i kötü yürekli Cafer’den kurtarmak ve kendisiyle evlenebilmek için uçan halıları bayan halıyı da yanlarına alarak saraya gelirler. Aladdin’in kimse de olmayan bir gücü vardır. O da Sihirli Lambası. Kılıktan kılığa giren yerinde duramayan, çılgın cini sayesinde Aladdin artık bir prenstir. Oyun Müzikal çocuk oyunudur. 
25 Aralık Pazar 13.00 ‘de ‘’Deniz Kızı’’ Altınok Çocuk Tiyatrosu’nun katkılarıyla minikleri okyanus ülkesinde büyülü bir yolculuğa çıkarıyor.
Oyun bir aşk adına yapılmış fedakarlığın öyküsüdür. Paylaşmanın, sevginin büyüklüğünü anlatırken; çevremizin ve denizlerimizin temizliği konusunda duyarlı olmamız gerektiğinin altını kalın çizgilerle çiziyor. Okyanus Ülkesinde güzel bir denizkızı, sihirbaz bir kral, sevimli bir yengeç, unutkan bir balık ve bir deniz cadısı... Büyülü bir yolculuk... Meraklı bir martı, ışıl ışıl bir saray, yakışıklı bir prens ve büyük bir aşk... 
25 Aralık Pazar 17.00 ‘’Paris’te Bir Gece’’ İdil Biret’in öğrencilerinden, Fransız sanatına damga vurmuş büyük bestecilerin eserlerini seslendirileceği muhteşem bir gece vadediyor!
Türkiye’nin genç yetenekleri Paris temasıyla dinleyici karşısına çıkıyor! Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi'nde dünyaca ünlü piyanistimiz İdil Biret ile çalışma fırsatı yakalamış olan genç piyanistle, bu özel gecede Fransız sanatına damgasını vurmuş büyük bestecilerin yapıtlarını icra ediyor. Avrupa'nın ve Türkiye'nin önemli müzik okullarında öğrenim gören ve Nihan Ulutan, Emre Nurbeyler, Yıldız Çiçek Sivri, Utku Geçgel, Yağmur Şimşek, Leyla Cemiloğlu, Ferhat Can Büyük ve Atakan Oyal’dan oluşan topluluğun Chopin, Poulenc, Fauré, Debussy ve Ravel’in eserlerini seslendireceği “Paris’te Bir Gece” 25 Aralık saat 17.00’de Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi’nde! 
 

nr

Yukarı