Ana içeriğe atla

nr

700 Yıllık Osmanlı Köyü: CUMALIKIZIK

02.03.2018 - 14:46

Hani bazı yerler vardır ya yanı başımızdadır ama gitmeye fırsat bulamayız. İşte Cumalıkızık Köyü’de Bursa’ya 15 dakika uzaklıkta sevimli mi sevimli, 700 yıllık bir Osmanlı köyü… İstanbul’a yakın gezilecek yerler arasında yakınlığı ve tarihi ile göz ardı ettiğimiz yerlerden bir tanesi. 
 

CUMALIKIZIK’TA ZAMANDA YOLCULUK

Uludağ eteklerine kurulmuş bu köy,  kerpiç ve taştan yapılma iki katlı evleri, kestane ve incir ağaçlarıyla, sizinle birlikte bütün köyü dolaşan su yoluyla, mis gibi gözleme kokan sokaklarıyla sizi içine çekiyor, adeta bir zaman kırılması yaşatıyor.
Beş Kızık köyünden biri olan Cumalıkızık Köyü, civar kızık köylerindeki cemaatin eskiden cuma namazı için toplandığı yermiş. Köyün, adını buradan aldığı söyleniyor. Bir başka söylence de, Osman Bey’in, köyün kurulduğu günün cuma olması sebebiyle köye bu ismi vermiş olduğu. Bahsettiğimiz bu beş köyden bugün tarihi dokusuyla ayakta kalan tek köy Cumalıkızık Köyü olmuş.

İKİ KATLI, CUMBALI VE RENKLİ EVLER

Köyde toplam 270 ev olup bunlardan 176 tanesi tescillidir. Şu anda 180 ev hala kullanımda. Moloz taş, kerpiç ve ağaçtan yapılan evlerde ilk dikkat çeken iki ve iç katlı oluşları, üst katlarda bulunan pencelerin cumbalı  oluşu, evlerin dış renklerinin ağırlıklı olarak çivit mavisi olduğu ve bununla birlikte sarı, beyaz ve mor renklerin de dikkat çektiği, alaturka kiremitli çatılarıyla yüzyıllar öncesine yolculuk yapmak için en doğru adresin burası olduğu şüphesiz.

GEZERKEN DİKKATİNİZİ ÇEKEN DETAYLAR OLACAK

Köyün girişinde ilk karşınıza çıkacak olan yer tescillenmiş Cumalıkızık Mezarlığı. Mezarlığı gerinizde bırakıp köye doğru yürüyünce büyük meydana varılıyor. Meydan Osmanlı sivil mimarisine ait tarihi evlerle çevrelenmiş olup meydana zenginlik katan bir diğer şey de iki çınar ağacının olması. Herhangi bir yerleşim planı olmadan oluşturulan köyün sokaklarıysa yük taşıyan hayvanlar gözetilmek amacıyla yapılmış. Sokaklarını gezerken özellikle dikkat etmeniz gereken, yağmur sularının eve girmesine engel olmak için sokak taşlarının yolun ortasına doğru eğimli döşendiğidir. Yine yağmur suyu için düşünülen bir diğer dahiyane fikir de evlerin saçaklarının geniş ve uzun yapılması olmuş. Bundaki amaç ise yağmur yağdığında sokakların kuru kalmasıymış. 
Dünya’nın en dar aralıklarından biri olarak kabul edilen Cin aralığı, Cumalıkızık Etnografya Müzesi ve Sanat Evi, Cumalıkızık Cami, Zekeriya Hatun Çeşmesi ve Cumalıkızık Hamamı da görülmesi gereken yerler listenizde yer almalı.

MEŞHUR SERPME KÖY KAHVALTISI

Cumalıkızık köyü meşhur serpme köy kahvaltısıyla meşhur. Köy kahvaltısının meşhur olmasının sebebiyse köylü teyzelerin yaptığı gözleme ve sofradaki doğal köy ürünleri. Patatesli, kıymalı, peynirli ve ıspanaklı gözlemelerin kokusu ve lezzeti parmak ısırtan cinsten. Gözlemenin yanındaysa değişik peynir çeşitlerinden, köy reçellerine kadar değişik ürünler servis ediliyor. Bu ürünlerin yanında mevsimine göre meyveler de misafirlere ikram ediliyor. Kahvaltı için en çok tercih edilen yer ise Narlı Bahçe.

nr

Yukarı