Ana içeriğe atla

TAVADA TAVUK

SONSUZ İNDİRİMİN ADRESİ: DEPOSİTE OUTLET MALL

07.04.2021 - 14:57

2017 yılında büyük bir yenilenmeye giden Depoisite Outlet Mall, birbirinden değerli markaların outlet mağazalarına ev sahipliği yapıyor. Güçlü marka karmasının ve sınırsız indirimlerinin yanına Lezzet Bahçesi, çocuk oyun parkı Parky, çevre düzenlemesi ve lokasyon avantajını ekleyen Deposite Outlet, Başakşehir'in yanı sıra tüm İstanbulluların uğrak noktası haline geldi. Bu dönüşümün mimarı Deposite Outlet Genel Müdürü Burak Aydoğan ile yenilenme süreci ve hedefleri hakkında konuştuk.

Deposite’nin yatırımcı tarafı hakkında kısaca bilgi alabilir miyiz?

Deposite Outlet Mall, 1974’ten bu yana inşaat sektöründe faaliyet gösteren Sinpaş’ın bir projesi. Sinpaş; Türkiye’de temalı konut projeleri konseptini geliştiren ve ödüllü projeleriyle birçok ilke imza atan bir firma olarak yarım asırdan beri sektöre hizmet veren bir isim. Gerçekleştirdiği projelerde; gayrimenkul alanında ilk defa evin dışında peyzajın da önemini kavrayarak ev dışında da bir yaşam tarzı oluşturulabileceği bakış açısıyla ön plana çıktığını görüyoruz. Özgün projelerinde yer verdiği sular, göller ve havuzlar Türkiye’de ilk defa Sinpaş ile karşımıza çıktı diyebiliriz. Kuruluşundan beri hayata geçirdiği başarılı projelerle Türkiye’de sanayi, gayrimenkul geliştirme, enerji, hizmet ve finans sektörlerine de katkı sağlamaya devam ediyor.

Deposite Outlet Mall’ın yönetimi ise yine Sinpaş bünyesinde 2005’ten bu yana ticari mülk yönetimi ve kiralaması alanında faaliyet gösteren Mülk Gayrimenkul Yatırım tarafından sürdürülüyor. Mülk Gayrimenkul Yatırım; bugün itibariyle Deposite Mall Outlet’ın yanında Flatofis Haliç, Flatofis Kağıthane, İş Modern ve Altınoran Çarşı birkaç örnek olmak üzere toplamda 1.109.066 m²’lik ticari portföyün pazarlama, kiralama, tesis yönetimi, varlık yönetimi ve proje geliştirme işlerini yönetiyor. Yurt dışında ise Almanya Frankfurt’ta yer alan; hava, kara, deniz ve demir yolu ulaşım alanında faaliyet gösteren OSWE projesinin yönetimini üstlenmiş durumda.

‘GEL, AL, GİT’

Peki, Deposite şu an mimari ve konsept olarak nasıl bir yapıya sahip?

Deposite Outlet Mall; esasen 30 bin m2’lik ofis, 75 bin m2’lik depo ve 25 bin m2’lik outlet alanlarıyla toplamda 150 bin m²’lik bir alana konumlandırılmış karma bir proje. Alışveriş merkezinin konseptini ise ‘Yüzde 100 Outlet’ terimiyle özetleyebiliriz. Bizde indirim sonsuz. Ziyaretçilerimize, bünyemizde bulunan seçkin markaların kaliteli ürünlerine, yılın 365 günü indirimli fiyatlara ulaşma imkânını sağlıyoruz. Mimarisi ise hızlı, kolay ve ulaşılabilir bir alışveriş deneyimi yaşatmak için özel olarak tasarlandı. Ziyaretçilerimizin herhangi bir ihtiyaçlarında Deposite Outlet Mall’a uğrayıp, “gel, al, git” konseptine uygun olarak rahatça alışverişlerini yapabilmeleri adına 1000 araç kapasiteli bir açık otoparkımız ve 1000 araç kapasiteli bir kapalı otoparkımız mevcut. Kısacası, Deposite’de tüm detaylar uygun fiyatlara, kaliteli ve kolay alışveriş yapma imkânını sunmak amacıyla düşünüldü diyebiliriz.

Lokasyon olarak sahip olduğunuz avantajdan bahsedebilir misiniz?

Bulunduğumuz lokasyon, bizim için büyük bir avantaj. Deposite Outlet Mall; İkitelli ve Başakşehir’in buluşma noktasında yer alıyor ve bu bölgedeki ilk outlet alışveriş merkezi. 150 metre ilerimizdeki İkitelli Sanayi Metro durağı artık Mecidiyeköy’e kadar bağlanabiliyor. Üstelik ziyaretçilerimizin metro çıkışından kolaylıkla Deposite Outlet Mall’a ulaşabileceği özel bir metro çıkışı mevcut. Çevre düzenlemesi ve otoparkımız da dâhil olmak üzere Deposite Outlet Mall’a büyük bir yatırım gerçekleştirmiş olduk. Bu yatırımın dönüşünü de şu an alıyoruz.

Deposite Outlet Mall, açılışından bu yana bir dizi değişim yaşadı. Son olarak hayata geçen yenilenme süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?

2017’de büyük bir yenilenme operasyonu başlattık. Önceliğimiz, yediden yetmişe tüm ziyaretçilerimizin mutluluğu ve keyifli bir alışveriş deneyimi yaşamaları. Bu bağlamda, 2 bin 700 metrekarelik bir oyun parkı olan Park’yi kurduk.

653

Bu yenilenme operasyonunda yeni markaları da Deposite çatısı altında buluşturduk. Penti, Türkiye’de ilk outlet tabelasını buraya astı. Yine Puma'nın Türkiye’deki ilk clearance store mağazasına ev sahipliği yapıyoruz. Watsons, Hummel, Loris Parfum, Starbucks, Köşkeroğlu, File Market ve Köfteci Yusuf da Deposite'ye kattığımız önemli mağazalar oldu. Bunun yanında; Nike, Kiğılı, Mavi, Boyner, Damat, FLO, Avansas, LCW Home ve LCW Dream markalarına da ev sahipliği yapıyoruz. Yakın zamanda Barrels & Oil markası Türkiye’deki ilk outlet mağazasının kapılarını burada açacak. Yeni markalarla ise görüşmelerimiz sürüyor.

ÜCRETSİZ AÇIK HAVA OYUN ‘PARKY’

Peki, nedir bu Parky?

Parky; şu anda Avrupa Yakası’nın en büyük ücretsiz açık hava oyun parky. Parky ile birlikte düzenlediğimiz etkinliklerle ailelerin çocuklarını rahatlıkla getirebilecekleri bir alan oluşturmuş olduk. Bu alanda çocuklara çeşitli eğlenceli aktivitelere katılma imkânını sağlamak adına 3 büyük oyun parkurumuz mevcut. Ailelerin araçlarıyla giriş ve çıkışını kolaylaştırmak için özel alanlar tasarlayarak Parky’yi olabildiğince ulaşılabilir kılmaya çalıştık. Maksat, çocuklar ile çeşitli sürprizlerin ve sonsuz eğlencenin arasındaki tüm sınırları kaldırmaktı. Bu yüzden ücretsiz olması bizim için önemli bir unsurdu. Gün boyu alınan hijyen önlemleriyle de ailelerin çocuklarını gönül rahatlığıyla getirebilecekleri sonsuz bir eğlence dünyası diyebiliriz Parky için.

Yeme içme alanlarına yönelik yürüttüğünüz çalışmaları öğrenebilir miyiz?

Yaptığımız dönüşümle AVM'mize güçlü markalar kazandırmıştık. Ancak ziyaretçilerimizin alışveriş aralarında soluklanabilecekleri etkinlik noktaları yoktu. Örneğin kafe alanlarımız bulunmazken, yemek alanlarımız da çok kısıtlıydı. Bu eksikliği gidermek adına ‘Lezzet Bahçesi’ bölümünü hayata geçirdik. Bu bölüme Starbucks, Köfteci Yusuf, Döner Y, Köşkeroğlu gibi markaları getirerek sorunu çözmüş olduk. Ziyaretçilerimize, alışveriş molalarında ferah bir ortamda keyifle vakit geçirebilecekleri bir açık alan oluşturduk. Özellikle içinde bulunduğumuz dönemde, yeme-içme alanlarında temiz havadan faydalanabiliyor olmak önemli bir unsur. Bu alana birkaç tane daha marka yatırımı yapmayı planlıyoruz, böylece sonsuz indirimlerin yanında sonsuz lezzetleri de ziyaretçilerimizle buluştururken daha fazla çeşit sunabilmeyi hedefliyoruz.

g4

Peki, pandemi sürecinden nasıl etkilendiniz?

Pandemi, AVM sektörünü derinden etkiledi. Ancak, biz hayata geçirdiğimiz değişimin meyvelerini bu dönemde topladık. Sahip olduğumuz TSE COVID-19 Güvenli Hizmet Belgesi; ziyaretçilerimizin güvenle ve keyifle alışveriş yapabilmeleri adına gereken tüm önlemleri aldığımızın bir göstergesi.

Geçtiğimiz 3 ay boyunca, pandemiye rağmen Deposite Outlet Mall’da 5 yeni mağaza açılışı gerçekleştirdik. Köşkeroğlu, File Market, Loris Parfum, Avansas, LCW Home, LCW Dream ve son olarak Barrels And Oil Outlet’i AVM'mize bu sürecin içinde kazandırdık. Şu an kiralanabilir alanlarımızda yüzde 96 doluluk oranına sahibiz. Ekim 2020 ayı en yüksek ciroya ulaştığımız ay oldu. “Yüzde 100 Outlet” olma özelliğimiz sayesinde bu başarıyı yakaladık. Nike’ın, AVM’mize çok büyük katkısı var. Nike’ın Türkiye’de 2 tane, Avrupa’da 5 tane olan clearance mağazasından biri burada. İleriki günlerde Barrels & Oil de Türkiye’de ilk outlet mağazasını burada hizmete açacak.

DEPOSİTE’DE HER ŞEY HEM UCUZ HEM DE BOL

Pandemiye rağmen yakaladığınız bu başarının sırrını öğrenebilir miyiz?

İlk başta belirttiğim gibi “Yüzde 100 Outlet” olma özelliğimiz, ziyaretçi tarafında bizi tercih edilebilir kılıyor. Hatta bu özelliğimiz sayesinde çevre lokasyonlardaki AVM çeşitliliğinin artmasından dahi etkilenmedik. Bizim sloganımız belli; “Gel, al ve git”. Yani Deposite Outlet, çabuk gelip çabuk çıkabildiğiniz, hızlı alışveriş yapıp kaliteyi ucuza aldığınıza emin olabildiğiniz bir merkez. Otoparkımıza giriş ile mağazamıza ulaşma aranız da çok pratik. Bin araçlık kapalı, bin araçlık da açık otoparkımız mevcut. Bu bizim için çok büyük avantaj. Özetlemek gerekirse, ünlü markalarımızla sonsuz indirimler, kafe ve restoranlarıyla sonsuz lezzetler, rahat otopark girişiyle sonsuz ulaşım kolaylığı ve ücretsiz çocuk açık hava oyun parkı Parky ile sonsuz eğlence Deposite Outlet Mall’da. Yani burada her şey hem ucuz hem de bol.

d6

Pandemi sonrası hedeflerinizden bahsedebilir misiniz?

Deposite Outlet olarak 2017'de başlattığımız dönüşüm sonucu yeni mağazalarımız ile birlikte dış cephemizde büyük bir marka zenginliği oluşturduk. Bu dönüşüm sayesinde 2017 yılından bu yana ciddi bir büyüme gerçekleştirdik. Pandemiye rağmen büyüme hedeflerimizi koruyoruz. Örneğin 14 Şubat Sevgililer Günü bizim için çok verimli geçti. 10, 11 ve 12 Şubat’ta günlük ziyaretçi sayımız ikiye katlandı. Kuyruklar oluştu mağazalarımızın önünde.

Bu süreçte kiracılarınıza ne tür destekler sağladınız?

Pandeminin başlangıcından bu yana kiracılarımıza gereken bütün desteği sağlıyoruz. Onlarla iyi bir iş ortaklığı içinde hareket ediyoruz. Kira desteğimizin dışında AVM’miz içindeki bütün reklam alanlarımızı, lightbox’ları ve TV’leri, bilboardları markalarımıza ücretsiz olarak kullandırdık. Sosyal medyamızdan kiracılarımızı destekledik. Her hafta bir marka için çekiliş yaptık ve ziyaretçilerimize hediyeler verdik.

Garaj Günleri ile de adınızdan söz ettiriyorsunuz. Peki bu etkinlik nasıl geçiyor? Bu yıla ilişkin takvim belirlendi mi?

Garaj Günlerini yılda 2 kez gerçekleştiriyoruz. 10 gün boyunca devam eden ve yılın 365 günü indirimli fiyatlara sunulan ürünleri %50-%70 ek indirimle ziyaretçilerimizle buluşturan Garaj Günleri, markalarımız açısından oldukça verimli geçiyor. Pandeminin bitmesiyle birlikte Garaj Günleri’ni hiç bekletmeden düzenleyeceğiz. Garaj Günleri’mizde ziyaretçi sayımızı yaklaşık 3’e katlıyoruz. Markaların ciroları da o ay yüzde 300 artıyor.

5hr

ANKARA’NIN 4. NESİL İLK AVM’Sİ: ALTINORAN ÇARŞI
Sinpaş’ın bir başka değerli AVM projesi olan Altınoran Çarşı; “Türkiye’nin Temalı En Büyük Konut Projesi” olan Sinpaş Altınoran’ın meydanında, Ankara Çankaya’nın kalbinde yer alıyor. Ankara’nın geniş kapsamlı 4. nesil ilk AVM’si olan Altınoran Çarşı; 36.950 m2 kiralanabilir alanı, geniş terasları ve açık alan peyzaj mimarisi, yürüyüş yolları, animasyon havuzları ve farklı aktiviteleriyle küçük nüfuslu bir şehir görüntüsü sergiliyor. Ziyaretçilerinin her türlü ihtiyacını karşılamak adına Altınoran Çarşı; bünyesinde özel okuldan fitness merkezlerine, alışverişten aile sağlık merkezine kadar kapsamlı imkânlar sunuyor.

Seçkin markalardan alışveriş yapabileceğiniz mağazaları, açık ve büyük teraslı yeme içme alanlarını dünya mutfağından gurme lezzetlerle buluşturan restoranları ve ekstrem spor deneyimleri ile Altınoran Çarşı; 2015 yılından bu yana kaliteli yaşamın, eğlencenin ve sporun merkezi. Kişisel bakım-kozmetikten telekomünikasyona, marketten diş kliniğine, güzellik merkezinden kuaföre, kırtasiyeden pet shop’a kadar birçok seçenekte alışverişin gözde mekânı olarak ününü sürdürmeye devam ediyor.

Altınoran Çarşı’da ziyaretçiler, ferah ve keyifli bir alışveriş deneyimi yaşarlarken aynı zamanda, Türkiye’nin tek şehir içi kayak merkezi olan Snowland’de yılın 365 günü kayak yapmanın keyfini çıkarabiliyorlar. Türkiye’nin tek, Avrupa’nınsa en büyük yapay kayak merkezi Snowland’de; kayak, buz pateni ve snowboard gibi çeşitli aktiviteleri deneyimlemenin yanında, ulaşımın en eğlenceli hali olan teleferikle Altınoran Çarşı’nın vadi manzaralı terasına ulaşarak doğayla iç içe dakikalar geçirebilirsiniz.

Altınoran Çarşı Extremeland Macera Parkı’ysa adrenalin tutkunlarının bir diğer uğrak mekânı. Güç, denge, cesaret ve eğlence temalı birbirinden zevkli parkurlarla maceraperestler, dayanıklılıklarını test ederken aynı zamanda uçma hissi yaşatan şeffaf yürüyüş yolu Skywalk’ta heyecan dolu bir yürüyüşün tadını çıkarabiliyorlar.

Altınoran Çarşı’nın 4.000 m²’lik bir alanda konumlandırılan spor kompleksi, ziyaretçilerine yüzme dâhil diledikleri her dalda spor yapabilmenin ayrıcalığını sunuyor. Dinlenmek istediğinizde ise Starbucks, Mado, Özsüt, Good Beef, Sampi, Nunchi Coffee ve Simitçi Dünyası’nın lezzetleri sizleri bekliyor.

YENİ NESİL ÇALIŞMA ORTAMI: ALTINORAN ÇARŞI WOOP POINT

Sinpaş Holding güvencesiyle Mülk Gayrimenkul Yatırım tarafından İstanbul’dan sonra ilk kez Ankara Altınoran Çarşı’da faaliyete geçen Woop Point; yeni nesil ofis konseptiyle çalışma hayatına ve ofis yaşamına farklı bir bakış açısı getiriyor. Yeni nesil hazır ofis ve toplantı odalarının adresi olan Woop Point; müşterilerine sunduğu Hazır Ofis, Toplantı Odaları, Sanal Ofis ve Coworking Alanları ile masrafları en aza indirgeyerek çalışanlara ekonomik ve keyifli bir çalışma ortamı sunuyor.

cgerted

TAVADA TAVUK

Yukarı