Ana içeriğe atla

ggh

MALLREPORT

Malatya’nın İlk ve Tek Alışveriş Merkezi 8 yaşında!

17.11.2017 - 13:59

BÜTÜN PROJELERİNİ ZİYARETÇİ PORTFÖYLERİNİN MEMNUNİYETİ DOĞRULTUSUNDA PLANLAYIP GERÇEKLEŞTİRDİKLERİNİ SÖYLEYEN MALATYAPARK ALIŞVERİŞ MERKEZİ MÜDÜRÜ YILMAZ ARSLAN, “MALATYAPARK MALATYALILARINDIR” SLOGANINDAN YOLA ÇIKARAK HAREKET ETTİKLERİNİ DİLE GETİRDİ.

MALATYAPARK ALIŞVERİŞ MERKEZİ MÜDÜRÜ YILMAZ ARSLAN: “KENDİ ZİYARETÇİ KİTLEMİZİ İYİ ANALİZ EDEREK ONLARIN İHTİYAÇ VE ARZULARINA CEVAP VERMEYE GAYRET GÖSTERİYORUZ.”

Bu yıl 8. yılını kutlayacak olan Malatya’nın ilk ve tek alışveriş merkezi MalatyaPark, çevre illerin de gözde çekim merkezi konumunda yer alıyor. Ziyaretçi memnuniyetini sağlamak adına birçok etkinlik ve kampanyaya imza atan AVM, mutlu anların merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. 
Malatya ve bulunduğu bölgenin böylesi ölçekte tek AVM’si olması tabii ki ona bazı avantajlar sağlıyor, ama rakipsiz olması alışveriş merkezinin rehavete düşmesine yol açmıyor. Öyle ki MalatyaPark AVM,  rakibi varmışçasına etkinlikler, kampanyalar gerçekleştirip ziyaretçilerin bir AVM’den olabilecek bütün beklentilerine cevap vermeye çalışıyor. Alışveriş merkezinin bu çalışmaları 17 adet uluslararası ödülle taçlandırılmış bulunuyor. 

Yılmaz Bey, MGG (Malatya Girişim Grubu) ve MalatyaPark AVM’nin oluşumundan bahseder misiniz?
MalatyaPark, 14 Kasım 2009 yılında şehrin ilk ve tek AVM’si olarak hizmet vermeye başladı. Birçok marka ilk defa MalatyaPark aracılığıyla bölgeye mağaza açtı. MalatyaPark bugüne kadar nezih, seçkin, kaliteli, güvenli alışverişin ve “Mutlu Anların” merkezi oldu. 
Yatırımcısı Malatya Girişim Grubu, 33 ortaklı bir iş adamı topluluğudur. MalatyaPark oluşumun ilk yatırımıdır. Daha sonra DoubleTree by Hilton Malatya’yı da şehrimize kazandırmıştır.

MalatyaPark AVM hakkında genel hatlarıyla bilgi verir misiniz? 
2009’da açılan MalatyaPark 14 Kasım’da 8. yılını kutlayacaktır. Bulunduğumuz bölgenin bu ölçekte tek AVM’si olmamız nedeniyle sadece Malatya ve Malatyalıya hizmet vermenin ötesinde çevre illerden de yoğun ziyaretçi trafiği yaşamaktayız. 103 bin metrekarelik bir alanda hizmet vermeye başlamış ve geçen yıllar boyunca bünyemize katılan yeni yaşam alanları ile hizmete devam etmekteyiz. MalatyaPark, 48 bin metrekare kiralanabilir alana sahiptir. Birçok marka ilk defa bölgeye MalatyaPark aracılığı ile yatırım yapmıştır. Toplam, yaklaşık 3 bin araçlık açık ve kapalı otoparkımız bulunmaktadır.  MalatyaPark, şehrin en önemli sosyalleşme alanı olduğundan eğlence ve oyun alanları da büyük ilgi görmektedir. 10 salonlu Avşar Sineması, buz pisti, Bowling Adası, Playland çocuk oyun alanı gibi birçok eğlence temalı alanları mevcuttur.

“MARKALARIMIZIN MALATYA YAŞAM STANDARTLARINA VE MÜŞTERİ YELPAZEMİZE UYGUN OLMASINA ÖZEN GÖSTERİYORUZ”
Marka seçimine dikkat ediyor musunuz? Bu anlamda ölçütleriniz nelerdir?

Bir alışveriş merkezi hizmet içeriklerine göre, çok çeşitli sosyal ve kültürel yapıya sahip, çeşitlilik gösteren kitlelere hitap etmelidir. Bu da öncelikle iyi seçilmiş bir mağaza karması ile mümkün oluyor.  MalatyaPark olarak bu anlayış doğrultusunda bir marka karması yaratmaya çalışıyor, kendi ziyaretçi kitlemizi iyi analiz ederek onların ihtiyaç ve arzularına cevap vermeye gayret gösteriyoruz. Bu anlamda kalite ve marka değeri yüksek mağaza karması oluşturduk. Markalarımızın Malatya yaşam standartlarına ve müşteri yelpazemize uygun olmasına özen gösteriyoruz. 

Düzenlediğiniz etkinlik ve projelerde nelere dikkat ediyorsunuz?
Öncelikle ziyaretçilerimizin talepleri doğrultusunda etkinlikler yapıyoruz ve özellikle ilkleri ziyaretçilerimizle buluşturmaya önem veriyoruz. Her ziyaretçi kitlesine ayrı ayrı hitap edecek etkinlikler organize ediyoruz. Kadınlara, erkeklere, çocuklara, gençlere özel aktiviteler planlayıp gerçekleştiriyoruz. Sosyal sorumluluk projelerini çok önemsiyoruz. Ev hanımlarının kermes ve sergiler düzenlemelerine destek olarak, çocuklarımızla sergiler ve imza günleri gerçekleştirerek, onlarla gönül birliği kurmaya özen gösteriyoruz. Kurumlarla işbirliklerini de önemseyerek şehrimizin önemli bir değeri olmaya devam edeceğiz.  Ayrıca MalatyaPark’ın sosyal, kültürel, sanatsal aktivitelerle bölgenin gelişimindeki lokomotif rolüne katkıda bulunacak aktiviteleri aralıksız olarak gerçekleştiriyoruz. 

“ALINAN ÖDÜLLER AVM’NİN BAŞARISININ ÖLÇÜMLENEBİLMESİ AÇISINDAN YOL GÖSTERİCİ VE TEŞVİK EDİCİ OLUYOR”
Son yıllarda gerçekleştirdiğiniz projelerdeki başarılarınızla da dikkat çekiyorsunuz. Ödüle giden yolda nasıl projeler olmasına önem veriyorsunuz? Proje ve ödüllerinizden bahseder misiniz?

Ödüle giden yolda en önemli kriter, projenin içerdiği toplam faydanın büyüklüğüdür. Ardından, toplam faydanın proje ile ilgili taraflar arasındaki dağılımının gözler önüne serilmesi gerekmektedir.  Projeler her zaman büyük bütçeli olmak zorunda değil, ama katılım ve fayda açısından hitap ettiği kitle ne kadar fazla olursa o kadar şanslı olabilirsiniz. Ziyaretçiler, kiracılar, kurumlar, yatırımcılar, çocuklar, büyükler projeden faydalanabilmeli ya da katkısı olmalıdır. Ayrıca, projenizi anlatırken kurduğunuz cümleler ve kullandığınız kelimelerin de dikkat çekici olması, jüriyi etkileyecek şekilde seçilmesi önemlidir. Bu sebeple uluslararası yarışma platformlarına katılımda tercümelerin doğru yapılabilmesi çok önemlidir.
Ödüller, uluslararası platformlarda kendinizi ifade edebileceğiniz alanlar açılması açısından da, önemli bir yer tutmakta. Türkiye’de AVM’ler pazarlama alanında çok başarılı aktiviteler ve kampanyalar gerçekleştirmekteler. Başarının uluslararası tescil görmesi, hedef büyütmek, sağlam adımlar ve büyük güvenle daha başarılı işlere imza atmak açısından lokomotif oluyor. Ayrıca alınan ödüller,  AVM’lere marka yatırımları yapacak yatırımcılar için AVM’nin başarısının ölçümlenebilmesi açısından yol gösterici ve teşvik edici olmaktadır. 
MalatyaPark olarak, 2010 yılında AMPD’nin Yılın En İyi AVM’si ödülünü aldık. 2016 yılında, “Park Card ile Yolda Kalma” isimli proje ile Stivie Awards’dan 2 bronz, 2 gümüş; Marcom Awards’dan ise 3 platin, 2 altın ödül alarak başarımızı taçlandırdık. 2017 yılında ise; MalatyaPark’ın da sınırları içerisinde olduğu Yeşilyurt ilçesinin sağlık haritasının çıkarılmasını ve ziyaretçilerimizin sağlıklı beslenmeye yönlendirilmesini amaçlayan “MalatyaPark ile Sağlıklı Kal” isimli proje ile Hermes Awards’dan 2 platin, 2 altın; Stivie Awards’dan ise 4 bronz ödül aldık. Bu ödüller başarımızı hem tescillemiş hem de sürdürebilirliğimizi göstermiştir. 

Ziyaretçilerinize daha yakın olabilmek için neler yapıyorsunuz?
Bütün projelerimizi; “MalatyaPark Malatyalılarındır” sloganından yola çıkarak, ziyaretçi portföyümüzün her kesiminin memnuniyeti doğrultusunda planlayıp gerçekleştiriyoruz. Sık sık yaptığımız anketlerle, ziyaretçilerimizin taleplerini değerlendirip, taleplere en iyi geri dönüşleri sağlamaya çalışıyoruz. MalatyaPark’ta daha önce de belirttiğimiz gibi, ev hanımlarının ürettikleri ürünlerle sergiler, kermesler yapmalarına destek olmanın yanı sıra onları teşvik ediyoruz. Yetenekli çocuk ve gençlerimizin sergiler ve imza günleri ile kendilerini ifade etmelerine destek oluyoruz. Sanatsal ve kültürel etkinlikleri sık aralıklarla gerçekleştiriyoruz. Kampanyalar da ziyaretçilerimizin memnuniyetlerini artıracak şekilde planlanmaktadır.

“MALATYAPARK ÖDÜLLERİNE YENİLERİNİ EKLEYECEK PROJELERLE HİZMET VERMEYE DEVAM EDECEK”
Hem Malatya hem bölgenin ilk ve tek AVM’si olma özelliğini taşıyorsunuz. Bunun ciro ve giriş sayılarına etkisi oluyor mu? 

Malatya ve bulunduğumuz bölgenin bu ölçekte tek AVM’si olmamızın tabii ki bazı avantajları oluyor. Ancak rakipsiz olmamız bizim rehavete düşmemize yol açmadı. Bilakis, rakibimiz varmışçasına etkinlikler, kampanyalar gerçekleştirip ziyaretçilerin bir AVM’den olabilecek bütün beklentilerine cevap vermeye çalışmaktayız. Ki bu çabalarımız bize 17 adet uluslararası ödül kazandırmıştır. Bir Anadolu AVM’sinin, büyük bütçeli projelerle yarışmalara katılan AVM’lerin önüne geçerek uluslararası ödüller alabilmesi önemlidir. Ayrıca, bölgemizde henüz geleneksel alışverişten vazgeçilmemiştir. Ve en büyük rakibimiz çarşı olmaya devam etmektedir. Hem modern alışveriş tarzını bir hayat biçimi haline getirmeye çalışmak hem de o şartlarda var olmaya devam edebilmek için gayret göstermek önemli bir çaba gerektirmektedir.

MalatyaPark, alışveriş olanağı dışında bölgeye kültür-sanat ve eğlence anlayışı da kazandırıyor. Bununla ilgili çalışmalarınızdan bahseder misiniz?
MalatyaPark her zaman bir yaşam merkezi olma özelliğini ön plana çıkararak, kültür-sanat ve eğlence odaklı projelere öncelik vermiştir. Bölgenin en büyük gerçek buzdan buz pisti MalatyaPark’tadır. Şehrin tek bowling salonu, modern sinema salonları, çocuk eğlence alanları, paintball salonu MalatyaPark’ta ziyaretçileri ağırlamakta ve eğlenerek vakit geçirmelerini sağlamaktadır. Ayrıca MalatyaPark; yazar ve sanatçılarla söyleşiler, imza günleri, mini konserler düzenleyerek birçok ilke sahne olan buluşmaları gerçekleştirmiştir ve gerçekleştirmeye devam etmektedir. Atölye çalışmalarına da önem vermekteyiz. Ayrıca, İstanbul Balmumu Heykel Müzesi’nin bazı eserlerini de Malatyalı ziyaretçiler ile buluşturarak, bölgemizde bir ilki gerçekleştirdik.

MalatyaPark 14 Kasım’da 8. yılını kutlayacak. Gelecek hedefleriniz nelerdir?
Yaklaşık 2 bin kişiye istihdam sağlayan, kente ekonomik, kültürel ve sosyal birçok fayda sağlayan MalatyaPark, birçok markanın ilk defa şehre yatırım yapmasına ev sahipliği yapmıştır. Bu misyonunu yeni ve değerli markalarla sürdürecektir. Son dönemde Mavi, Kemal Tanca, Penti, Flo, Hummel gibi mağazalar metrekarelerini büyütmüş, Tergan, Lescon, Tantitoni, Click Clock, Tudors, Daffari, Dagi, Takıştır, Pidem, T-Shop, Eve Shop yeni ve şehirdeki ilk mağazalarını da MalatyaPark’ta açmıştır. Çok kısa bir süre içerisinde ise Arby’s, Sbarro, Starbucks MalatyaPark ailesine katılacak. Devamında çok önemli markalarla sürprizlerimiz devam edecek. MalatyaPark ödüllerine yenilerini ekleyecek projelerle hizmet vermeye devam edecek.

nb

Yukarı