Ana içeriğe atla

TAVADA TAVUK

AVRUPA VE TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK KARMA PROJESİ AÇILIŞ İÇİN GÜN SAYIYOR

23.10.2020 - 14:21

Avrupa ve Türkiye’nin en büyük karma projesi KUMSmall Factory, kapılarını açmaya hazırlanıyor. 2 milyar TL’ye yakın yatırım maliyetiyle Anadolu’nun kalbi Kayseri’de kurulan KUMSmall Factory, klasik alışveriş ve yaşam merkezi ile mobilya ve dekorasyon konseptlerini bir araya getiriyor. Son hazırlıklara ilişkin konuştuğumuz KUMSmall AVM Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Tarla, “Yoğun, planlı ve organize çalışma düzenimiz sayesinde Avrupa’nın ve Türkiye’nin en büyük AVM’si olacak KUMSmall Factory AVM’yi 29 Ekim Perşembe günü açacağız.” diyor.

KUMSmall Factory; içerisinde bulunan AVM, iş merkezleri, otel, eğlence merkezleri ile mobilyadan dekorasyona, modadan yeme içmeye, spordan eğlenceye kadar ziyaretçilerine eşsiz bir alışveriş deneyimi sunacak. 6 bin araçlık otoparkı ve 400 mağazasıyla konforu ve alışveriş keyfini bütünleştirecek KUMSmall, 180 bin metrekarelik kiralanabilir alanda Avrupa’da bir ilke imza atarak klasik bir alışveriş merkezi ile mobilya ve dekorasyon konseptini bir araya getirecek. Son hazırlıkları hakkında bilgi aldığımız KUMSmall AVM Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Tarla, Anadolu’nun tam kalbinde yer alan bu karma proje hakkında önemli bilgiler verdi.

 

Öncelikle Avrupa ve Türkiye’nin en büyük karma projesi ‘KUMSmall Factory’i bizlere tanıtabilir misiniz?

Türkiye’nin en büyük mobilya üretim merkezi ve mobilyanın başkenti olan Kayseri, birlikte hareket etme kültürü ve Pazar payının artırılması hedefiyle perakende, yurtiçi ve yurtdışına 365 gün fuar mantığı kapsamıyla üretmiş olduğu ürünlerin toptan ve perakende satışını amaçlayan bir projedir. Proje, değeri 2 milyar TL’yi aşan yatırımla 1.350.000 m² arazi üzerine üretim yerleri, Ar-Ge merkezleri ve KUMSMall Avm’den oluşmaktadır. KUMSMall’un en büyük özelliği şehrin sanayisinde üretilen mobilyaların AVM konseptinde vitrine çıkarılması ve ülkemizde klasik AVM konsepti ile mobilya ve dekorasyonun bir arada olduğu ilk ve tek projedir. Mobilyanın üretimden satışa sunulacağı ve Klasik AVM ile birlikte tasarlanmış Avrupa’nın ve Türkiye’nin en büyük alışveriş ve yaşam merkezidir.

 

KUMSmall'un yatırımcı grubu kim? Böylesine iddialı bir yatırım fikri nasıl ortaya çıktı?

Kayseri Mobilyacılar Odası tarafından mobilya sektörünün kümelenerek bir araya gelmesi, küresel rekabette birlikte hareket ederek dünya mobilya sektöründeki payını artırması fikri ile başlayan projenin yatırımcıları, Erciyes KSS Yapı Kooperatifi’nin üyeleri olarak tamamen mobilya üretimi ve satışı yapan kişi ve firmalardır. Arsa alımları kooperatif tarafından, inşaatı ise Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ile TOKİ tarafından yapılmıştır.

Kumsmall Factory, Erciyes’in büyüklüğünden ilham alınarak 1,5 milyon metrekareye yakın açık, 900 bin metrekare kapalı alana kuruldu.

AVM bünyesinde kaç mağaza bulunuyor? Marka karmanız nasıl?

Ülkemizin en büyük ve en bilinen mobilya markalarının nerede ise tamamının bulunduğu mobilya konseptinde yaklaşık 200 mağaza, klasik AVM konsepti, oyun alanları, cafe-restoran ve yeme-içme alanı ile birlikte 100’den fazla mağaza ile tüm yaş ve gelir gruplarına hitap eden bir marka karması bulunmaktadır.

 

Kiralama konusunda ölçütleriniz nelerdir?

Mobilya mağazalarının büyük çoğunluğu mülk sahibi olarak projede yer almaktadırlar. Mülk sahipleri dışında kiralamaların büyük kısmı tamamlanmış olup, şu an itibari ile her iki bölümde de ürün ve çeşit olarak AVM’ye ve sektöre değer katacak, farkındalık oluşturabilecek tarzda kiralama talepleri değerlendirilmektedir. AVM’nin büyüklüğünü, mobilya sektörünün hacim ve çeşitliliğini göz önünde bulundurarak 50 m²’den 3.000 m²’ye kadar farklı metrajlarda mağazalar bulunmaktadır. Amaç gelen ziyaretçilerin birden fazla alternatif ve çeşitlilikle, aradığından çok daha fazlasını bulabileceği, AVM içindeki mülk sahibi ve kiracıların ise mutlu olacağı mağaza karmasını oluşturmaktır.

AVM, iş merkezleri, otel, eğlence merkezleri ile mobilyadan dekorasyona, modadan yeme içmeye, spordan eğlenceye kadar ziyaretçilerine sıra dışı bir alışveriş deneyimi sunacak.

AVM yönetimi ve kiralama konusunda bazı sıkıntılar yaşadınız. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Yönetim ve kiralama konusunda 3 yıldır çalıştığımız şirkete yönelik hem firmaların yoğun şikayeti hem de bizim memnuniyetsizliğimiz oldu. Bu problemli süreç sonucunda sözleşmemizi tek taraflı fesih yoluna gitmek zorunda kaldık. Bu aşamadan sonra KUMSmall AVM’nin gerçek sahipleri olarak açılış sürecini en güzel şekilde yürütebilmek için bu süreci kendimiz yönetiyoruz. Bu süreçte profesyonel ekiplerle iş birliği yaparak mobilya ve klasik AVM perakendecileri ile hızlı iletişim ve sonuç odaklı iş birliği kurduk. Yoğun, planlı ve organize çalışma düzenimiz sayesinde Avrupa’nın ve Türkiye’nin en büyük AVM’si olacak KUMSmall Factory AVM’yi 29 Ekim 2020 Perşembe günü açacağız. Şu noktada tek pişmanlığımız sözleşmeyi feshettiğimiz kiralama şirketi ile yollarımızı daha erken ayırmamamız oldu.

 

Ziyaretçi çekimi noktasında hedefleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Kayseri, sanayisi ve üretimi ile zaten bölgenin ticari başkenti durumundadır. Özellikle mobilya gibi değerli bir emtianın modern, ferah ve nezih bir ortamda halı, perde, beyaz eşya, aydınlatma gibi tamamlayıcı unsurlar ile beraber, sıcak ve soğuk gibi mevsimsel etkilerden uzak olarak sunulması ziyaretçilerimizin KUMSmall’e gelmeleri için tercih nedeni olacaktır. Mobilya bölümünde 100.000 m²’den daha büyük bir ürün sergileme alanında geniş ürün yelpazeleri sunan KOBİ’lerimiz tek çatı altında ziyaretçilerini beklemektedir. KUMSmall Factory, klasik alışveriş ve yaşam merkezi ile mobilya ve dekorasyon konseptlerini bir araya getiren sıra dışı bir projedir.

 

Açılışa özel etkinlik ve kampanyalarınız neler olacak?

Yaşadığımız pandemi süreci ile birlikte AVM’ler ciddi bir süreçten geçmektedirler. KUMSmall AVM’de 100 bin kişi sosyal mesafe kurallarına uyarak alışveriş yapabilirken, aynı anda da 150 bin kişi KUMSmall AVM’de bulunabilir. Yani sadece kapalı alanda sosyal mesafe kurallarına uyarak 250 bin kişiyi AVM’de misafir edebiliriz. Bu nedenle KUMSmall’ün açılışını daha fazla bekletmeme kararı alarak 19 Eylül’de mobilya bölümü açılmış bulunmaktadır. Bu süreçte hem mekanik, elektrik vb. sistemlerin kontrolleri yapılarak eksikliklerin giderilmesi sağlandı.

Yüzlerce ulusal ve uluslararası alternatif markayı çatısı altında toplayarak, kalıpların ötesinde bir konseptle sektöre yön veremeye hazırlanan KUMSmall Factory, bir Erciyes KSS Yapı Kooperatifi projesi.

TAVADA TAVUK

Yukarı