Ana içeriğe atla

TAVADA TAVUK

ALIŞVERİŞ MERKEZİ VE FUARCILIKTA ORTADOĞU’NUN CAZİBE MERKEZİ DURUMUNDAYIZ

15.10.2021 - 16:31

Dr. Aydoğan Süer ve ekibi, Erzurum MNG Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nde uluslararası büyük organizasyonlar konusunda kazanılan deneyimi, artık fuarcılık alanına taşıyor. Süer’in fuarcılıktaki hedefi ise Orta Doğu’nun lideri olmak!

Aydoğan Bey, Erzurum MNG olarak 4 yılı geride bıraktınız. İlk günden bu güne geçen süreci bizlerle paylaşır mısınız? 

Erzurum MNG, farklı alanlarda faaliyet gösteren ve 20 bin kişinin çalıştığı MNG Grubu’nun alışveriş merkezi işletmesine girdiği ilk işletme… Alışveriş merkezi olarak, kiralama çalışmalarımıza büyük bir özen ve heyecan ile başladık. Erzurum gibi büyük potansiyele sahip bir ilimizde, Doğu Anadolu’nun en büyük alışveriş merkezini perakendecilerimize tanıttık. 

Daha sonra dünyaca ünlü markalar da aramıza katıldı. Dolayısıyla son derece seçkin markaları bir araya toplayabildiğimiz için mutluyuz. 
İyi bir marka karması, çalışkan bir ekip ve holdingimizin gücünü bir araya getirerek, şehirde “Yaşam burada, Sen Neredesin?” sloganımız ile sayısız etkinlik gerçekleştirdik. Erzurum’a canlılık getirmenin yanı sıra sosyal sorumluluk projelerinde aktif şekilde yer aldık. 
Alışveriş merkezimizi dünya çapında duyuran ise benim şehre hediye ettiğim Doğu Anadolu Alışveriş Festivali oldu diyebilirim. Bu festivalde her yıl milyonlarca yabancı ve yerli ziyaretçimizi ağırladık. 

Bugün pandemi nedeniyle dünyadaki ticari aktivitelerde biraz durgunluk yaşansa da Erzurum MNG olarak yine pek çok iddialı etkinlik ile ziyaretçilerimizi karşılamaya hazırlanıyoruz.  

ff

Erzurum’un Cağ Kebabı, MNG’nin Açık Otopark Konserleri Meşhur! 

Eylül ayında açılışının 4. yılını geride bırakan Erzurum MNG Alışveriş ve Yaşam Merkezi, yeni sezonu her zamanki gibi açık otoparkta yapılacak coşkulu konserler ile kutlamaya hazırlanıyor! İlk buluşma, 1 Ekim Cuma akşamı saat 19.30’da Ekin Uzunlar Konseri. Ve ardından 2 Ekim Cumartesi akşamı yine aynı saatte yeni neslin en sevilen isimlerinden Tuğçe Kandemir, MNG ziyaretçileri için bir konser verecek. 

Erzurum ‘a diğer şehir ve ülkelerden ilgi var mı? 

-“Anadolu’nun Önsözü” olarak tanıtılan Erzurum, 5 ay boyunca kayak yapmaya elverişli olması, kar kalitesi, uzun pistleri ve nitelikli tesisleriyle dünyanın sayılı kış turizmi merkezlerinden biri… Palandöken, Konaklı ve Kandilli kayak merkezleri, buz salonları ve atlama kuleleri ile kış turizmi için tercih edilen şehir, Çifte Minareli Medrese, Ulu Camii, Yakutiye Medresesi, Erzurum Kalesi gibi eserleri ile kültür turizmi açısından da ilgi görüyor. Ayrıca termal ve sağlık turizminin de şehre pek çok ziyaretçi kazandırdığını söyleyebiliriz.  

Şehir bu denli köklü bir tarihe sahip olmasına ve turizmde de pek çok avantajı var. Pandemiye kadar İran, Azerbaycan hatta Rusya gibi ülkelerin giderek daha sıklıkla Erzurum’u bir geçiş güzergahı, bir transit yol gibi düşünmeye başladıklarını gözlemledik. Zaten bizim en çok ses getiren Doğu Anadolu Alışveriş Festivalimiz bu ilginin üzerine inşa edildi. Bir potansiyel olduğunu gördük ve son derece aktif bir tanıtım yaptık. Bu sayede yurt içinden ve dışından milyonlarca kişi, alışveriş merkezimizi ve şehrimizi ziyaret etti. Bunlar elbette ki organizasyon anlamında önemli başarılar…  

İçinde bulunduğumuz zamanda kentler, farklı ülkelerden ilgi görmek; ticari, kültürel ve turizm potansiyellerini genişletmek adına pek çok tanıtımlar yapıyorlar. Erzurum’da Devlet Erkanı, bu anlamda çok bilinçli. Başta Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen olmak üzere, bölgeyi iyi tanıyan, şehrin avantajlarını bilen ve uluslar arası platformda nasıl tanıtılacağı konusunda geçmişten bugüne büyük deneyim ve vizyon sahibi isimler ile bir araya gelerek, şehre katkı sunacak önemli etkinlikler planladık. Bu hem bizim hem de bize destek olan yöneticilerin bir arada, hep birlikte inşa ettiğimiz bir başarı elbette… 

Sonuç olarak dünyanın sayılı kayak merkezlerinden biri olan Erzurum’u alışveriş turizmi konusunda da tanınan bir şehir haline getirmek konusunda kalıcı adımlar attık.  

ff

MNG AVM’nin sektöre katkıları nelerdir? 

Bu anlattığımız büyüklükteki işleri bir alışveriş merkezinin yapabilmiş olması, bizden önce hayal edilebilecek bir durum değildi. Kentteki diğer kurum ve yerel esnaf ile bir araya gelerek beraber büyük bir etkinlik yapmak, gerçekten zor bir iş. Biz hem hayal ettik hem hayata geçirdik. Sanırım en büyük katkımız bu… 
Yaklaşım olarak kiracılarının mutluluğuna, karlılığına büyük önem veren bir yönetim tarzı sergiliyoruz. Bu da bazı alışveriş merkezleri tarafından örnek alınıyor. 
Sosyal sorumluluk projelerine gerçekten büyük önem veriyoruz. Bu vasfımız, sektöre örnek olmanın yanı sıra içinde bulunduğumuz kente de önemli katkılar sunuyor. 
Benim kişisel görüşüme göre, hayatta bir işi başaran, güzel yapan herkes, başkalarına ilham veriyor. Dolayısıyla yaptığınız işte başarılı olabiliyorsanız, bu başlı başına bir katkıdır. Başkaları size veya işletmenize bakarak kendinde devam etme gücü buluyor çünkü… 

Erzurum MNG, 4 Yılda 60 Milyon Ziyaretçi ile Başarıyı Yakaladı

Doğu Anadolu’nun en büyük alışveriş merkezi olan Erzurum MNG, bugüne dek tek bir şirketin yapabileceğinin çok ötesinde uluslararası organizasyonlara imza attı. Hem kendi adını hem de Erzurum’u, komşu illerden yakın coğrafyadaki ülkelere kadar uzanan geniş bir platformda gündeme getiren AVM, alışveriş turizminin Türkiye açısından ne kadar büyük bir potansiyel olduğunu ve nasıl avantaja çevrilebileceğini, gerçekleştirdiği projeler ile kanıtladı. Her yıl ortalama 26 milyon kişinin ziyaret ettiği, ülke genelinde ziyaretçi sayıları sıralamasında en çok ziyaretçi alan merkezler sıralamasına girmeyi başaran işletme, pandemi nedeniyle diğer AVM’ler gibi kimi günler kapalı olmasına rağmen bugüne dek yaklaşık 60 milyon kişi tarafından alışveriş ve sosyalleşme amacıyla ziyaret edildi.

Pandemi döneminde MNG AVM yönetimi olarak nasıl bir strateji izlediniz? 

Pandemi, geçmişte benzeri görülmemiş kadar geniş çaplı, çok sayıda insanı etkileyen ve yaşamı değiştiren bir küresel gündem oluşturdu. Daha önce de dünyada benzer salgınlar görülmekle birlikte, bugünkü gibi büyük değişimlere sebep olmamıştı. Gerçekten yönetici koltuğunda oturan herkes için zorlu bir gündem olduğunu kabul etmemiz lazım. Strateji anlamında yapılan ilk iş, hijyene önem vermek ve gerekli sertifikaları olabilecek en başarılı şekilde almak elbette. Havalandırma sistemleri, fiziki mesafenin organize edilmesi, termal kameralar, HES Kodu kontrolleri… Süreç boyunca sosyal medya hesaplarımız ve medya haberlerimiz ile alışveriş merkezimizin açılış ve kapanış gün ve saatleri gibi durumlardan müşterilerimizi haberdar ettik. Bunlar tüm sektörün uyguladığı genel strateji… 

İşin bir de ekonomik boyutu var. Biz bu anlamda, ortak alan giderleri ve kiraların ödenmesi konusunda olabilecek en esnek yaklaşımları izleyerek perakendecimizi ayakta tutmaya öncelik verdik. Bizi sektörden ayıran yaklaşımımız daha çok bu oldu. 

Pandemi süreci devam ediyor. Şu anda pandemi boyunca kiracılarımız ve onların çalışanları ile birlikte büyük bir aile olarak ayakta kalmaya ve sürecin sonunda yine çarpıcı etkinlikler ile devam etmeye odaklanıyoruz. 

Dr. Aydoğan Süer liderliğinde Erzurum’da kurulan MNG Kongre ve Fuarcılık şirketi, Orta Doğu’nun en büyük fuar alanı olan Recep Tayyip Erdoğan Fuar Merkezi’nde uluslararası fuarlara imza atarak, Doğu Anadolu’nun dünyaya açılan kapısı olmayı hedefliyor!

ff

Uluslararası Recep Tayyip Erdoğan Fuar ve Kongre Merkezi’ne dair projelerinizden ve Kongre Merkezi’nin amaçlarından bahseder misiniz?

Öncelikle şunu belirtmemiz lazım ki, fuar işletmesine biz şehrin ihtiyaçlarını göz önünde tutarak ve şehrin potansiyeline tüm kalbimizle inanarak girdik. Biz, bir şehrin turizm potansiyelini, otelinden taksicisine el sanatları ustasından restoranına alışveriş merkezinden müzesine, bir bütün olarak görüyoruz. Ve bu kadar büyük bir fuar merkezi, iyi yönetilirse şehir için benzersiz katkılar sunabilir. Bu düşünce ile Erzurum Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği yaparak yönetime talip olduk ve gerçekten ilgi çeken, dev fuarlar ve kongreler yapmayı hedefliyoruz. Hedefimiz son derece iddialı: Fuar merkezini Orta Doğu’nun en iyi, en canlı merkezi haline getirmeyi amaçlıyoruz. 

Uluslararası Recep Tayyip Erdoğan Fuar Merkezi’nde ulusal ve uluslararası kongre ve fuar etkinlikleri yapmak amacıyla öncelikle MNG Fuar ve Kongre Hizmetleri AŞ’yi kurduk. Büyük uluslararası organizasyonlarda deneyim kazanmış bir ekip olarak amacımız, İpek Yolu’ndan beri önemli bir ticaret rotası olan Erzurum’u yeniden dünyanın en canlı ve gözde şehirlerinden biri haline getirmek. 

Bildiğiniz üzere, 50 yıla yaklaşan köklü yapısıyla, inşaat ve turizm gibi alanlarda ülkemizin en güçlü gruplarından olan MNG, Erzurum’u tanıyan ve en çok yatırım yapan şirketlerden biri. MNG Yönetim Hizmetleri AŞ yönetiminde, Doğu Anadolu’nun en büyük alışveriş merkezini açan ve ilk günden itibaren başarılı performansı ile beğeni toplayan bir ekip olarak, Nisan 2021 tarihinde fuarcılık alanına adım attık. 

Orta Doğu’nun en büyük fuar alanı olarak kurulan uluslararası Recep Tayyip Erdoğan Fuar Merkezi’nde Erzurum Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği yaparak ticaret ve turizmde sinerji yaratmayı hedefliyoruz. Büyük fuarlar ve kongreler sayesinde olabildiğince çok yerli ve yabancı ziyaretçiyi şehre çekerek otelden alışveriş merkezine yerel üreticiden taksiciye genel anlamda ekonomik katkı sunmak üzere faaliyetlerimize Haziran ayı itibariyle başladık.

 Havaalanına yakınlığı ile bilinen Uluslararası Recep Tayyip Erdoğan Fuar Merkezi’nde, Türk ve yabancı şirketleri fuarlarda bir araya getireceğiz. Teknoloji, eğitim, tarım, inşaat, turizm gibi başlıklarda büyük organizasyonlar yaparak şehrin yöresel ürünlerini de ziyaretçilere tanıtmayı planlıyoruz. 

TAVADA TAVUK

Yukarı