Ana içeriğe atla

TAVADA TAVUK

BATMAN’IN KALBİNE AÇILAN KAPI: PETROL CİTY AVM

17.12.2020 - 14:07

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’nde yer alan ilk 4. nesil AVM özelliğini taşıyan Batman Petrol City AVM, açılış için gün sayıyor. 160 seçkin markaya ev sahipliği yapacak Petrol City, bin 500 kişiye doğrudan istihdam sağlayacak. Sinema ve eğlence alanlarıyla, cafe-restoranlarıyla, konser ve sanatsal etkinlikleriyle sadece Batman’ın değil bölgenin kalbinin atacağı Petrol City hakkında AVM Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Keleş ile konuştuk.

Batman Petrol City AVM’de sona doğru gelindi. Petrol City’i bizlere tanıtabilir misiniz?

Petrol City, Batman ilinde ve Doğu&Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’nde yer alan ilk 4. nesil AVM özelliğini taşıyor. 82 bin m² inşaat alanı üzerine kurulu olan proje, 40 bin m² kiralanabilir alana sahip. Bölgedeki işsizlik sorununa bir çözüm olarak yaklaşık bin 500 kişiye istihdam oluşturacak Petrol City, buna ek olarak lojistik hizmetlerini, hızlı tüketim ürünlerinin üretim ve tedarik zincirlerini de kattığımızda 5 binden fazla kişiye sağlayacağı iş imkanı ile bölgedeki önemli istihdam merkezlerinden biri olacak. Petrol City AVM, Batman’ın kalbi konumunda bir lokasyona sahiptir. Şehrin en yenilenmiş ve en kalabalık mevkiinde bulunmakla birlikte, hala gelişmeye devam eden bu bölge, 10 bin haneli konut projesi, 5 yıldızlı otel projesi ve daha birçok yeni yapılacak projenin de kaynağını oluşturmuştur.

Projenin yatırımcı grubu kim? Proje için ne kadarlık bir yatırım yapıldı?

Newpark 72 Yapı ve İşletmecilik A.Ş. Grubu, turizm, eğlence, gıda, inşaat ve hizmet sektörlerinde uzun yıllar iş tecrübesi biriktirmiş kişilerden oluşmuştur. Farklı şehirlerde hayata geçirdiğimiz 6 AVM’nin bilgi birikimini kendi memleketimizde yatırıma dönüştürmek istedik. Batman ilimize en verimli olacak şekilde sunmak için Petrol City AVM projesini hayata geçirmeye karar verdik. Ciddi bir ekonomik kriz ve pandemiye rağmen hiçbir fedakarlıktan kaçınmayarak arazi bedeli de dahil olmak üzere 300 milyon TL gibi bir yatırıma imza attık. Bu yatırımın karşılığı olarak grubumuzun tek beklentisi potansiyel müşterilerimizin ve perakendecilerimizin övgüsü olacaktır.

Batman Petrol City’nin kiralama ve yönetimini kim üstlendi?

AVM’nin danışmanlık, yönetim ve kiralama hizmetlerini, 93 bin çalışanıyla 80 ülkede gayrimenkul alanında faaliyet gösteren JLL firmasının Türkiye merkezi yürütmektedir.

Peki, Petrol City mimari ve konsept olarak nasıl bir yapıya sahip?

Projemiz, mimari olarak tarihi on bin yıl öncesine dayanan ve insanlık tarihinin en eski yaşam yeri olarak sayılan Hasankeyf ‘den esintiler içermekte. Tarihi figürlerini içinde barındırmakla birlikte kentin modern ve estetik yapısına öncülük edecek şekilde tasarlanmış ve bir AVM’den çok bir yaşam merkezi olacak şekilde dizayn edildi.

AVM içerisinde kaç mağaza yer alacak? Nasıl bir marka karması oluşturulacak?

Mağaza karmasını JLL Türkiye’nin oluşturduğu Petrol City AVM’de 160 adet, misafirlerimizin tüm ihtiyaçlarının bir arada karşılanacağı, ulusal ve uluslararası başarısı kanıtlanmış markalar yer alacak. Cafe-Restoran, Sinema, Giyim, Kozmetik, Teknoloji market ve Çocuk Oyun alanlarının yer alacağı AVM’mizde, daha önce bölgemizde faaliyet göstermemiş birçok marka değerli hemşerilerimize hizmet verecektir.

Proje için neden Batman seçildi?

Öncelikle yatırımcı grubumuzun memleketlerine yaptıkları yatırım ile istihdam yaratıp kendi bölge halkının gelişimine katkı sağlamak istemeleri öncelikli sebebimizdir. Bunun yanı sıra bölgemizde mevcut sektörde bulunan açığın, Petrol City AVM yatırımı ile kapatılacağı öngörülmüştür. Ayrıca Batman gelişen, sanayileşen, hızlı nüfus artışı ve turistik bölgeleri ile önemli bir merkezdir. İlimizin sadece merkez nüfusu 500 bini aşkındır. Yeni açılan fabrikalar ve işyerleri sayesinde sanayileşmenin gelişmesi, hastane ve sosyal tesislerin açılması, turizm potansiyelinin artması ilimizin tercih edilmesinin diğer nedenleridir. Batman’ın en önemli özelliği, Türkiye’ de petrolün ilk olarak Batman’da bulunması ve bu petrolün işlenebildiği iki rafineriden birine sahip olmasıdır. Ayrıca bölgenin coğrafi yapısı gereği bölge çok verimli, sulak arazilere sahiptir. Bu nedenle ciddi anlamda bölgede verimli tarım yapılmaktadır. Batman, bölgenin en eski havalimanlarından birine sahip olması ile beraber ulaşım olanaklarının gelişmesi, göç vermeden göç alması ve yüksek alım gücüne sahip olması dolayısıyla tercih edilmiştir.

Nasıl bir lokasyona sahipsiniz? Batman’ın kalbi Petrol City’de atacak diyebilecek miyiz?

Projemiz, konumu itibariyle Batman ilinin en gelişen bölgesinde kurulmuştur. Bu bölgede bulunan konut, hastane ve üniversite lokasyonlarına yürüme mesafesindedir. Merkezi konumu itibariyle Diyarbakır, Siirt, Mardin, Bitlis, Muş ve Van il güzergahlarının üzerinde, oldukça işlek bir lokasyona sahiptir. Projemiz, Batman Havalimanına araç ile 5 dakikalık bir mesafededir. Ayrıca AVM’nin kurulduğu bölgeye, alım gücü yüksek 150 bin kişinin yürüyerek ulaşabileceği bilinmektedir. Ayrıca bölgede, toplamda 10 bin haneli konut projelerinin yapıldığı da göz önüne alındığında projemizin ne kadar yoğun bir ziyaretçi akınına uğrayacağı aşikardır. Bu özelliklerden dolayı Batman’ın kalbi kesinlikle Petrol City AVM de atacak diyebiliriz. JLL Türkiye ile birlikte oluşturduğumuz marka karması ile Batmanlı hemşerilerimizin kalbini fethetmeyi hedeflemekteyiz. 

Ziyaretçi çekimi noktasında hedefleriniz neler? Bu noktada hangi özelliklerinizle öne çıkacaksınız?

Öncelikle misafirlerimizin tercih edeceği kaliteli markalarımızın tek bir çatı altında toplanması ve Batman’da ilk kez bulunacak birçok markanın yaratacağı yenilik, tercih edilmemizi sağlayacaktır. Firmamızın edinmiş olduğu vizyon ve misyon bağlamında, konforlu hizmet anlayışının üst düzeyde tutulması sağlanacaktır. AVM’mizi ziyarete gelen misafirlerimizin aileleri ile konforlu, güvenli ve hijyenik bir alışveriş ortamında bulunmalarını sağlamak temel hedefimizdir. Ana cadde üzerinde merkezi lokasyonda bulunan projemiz, toplu ulaşımın ağına kolay ulaşılabilir bir noktadadır. Petrol City, misafirlerimizin gerek yaya gerekse araçlarıyla ziyaret edebilecekleri ve bu ziyaretleri esnasında 2 bin 100 araçlık kapalı otoparkı ile park sorunu yaşamadan alışveriş yapabilecekleri bir AVM olacaktır.

Yeni nesil tüketici genç, hızlı, dijital ve deneyim odaklı. Onları çekme adına hangi adımları atacaksınız?

Projemiz de bulanacak olan sinema, eğlence alanları, teknoloji market, cafe-restoranlar ve düzenlenecek konser- sanatsal etkinlikler ile asıl kazanmayı hedeflediğimiz kesimin ilk tercihi olmayı hedefliyoruz. Bölgemizin teknoloji market eksiğinin de projemiz ile tamamlanacağı gerçeği ile projemizin gerekli çekim gücüne sahip olacağını düşünmekteyiz. Ayrıca yapay zekâ üzerine bir takım konsept çalışmalarımız devam etmektedir.

Projenin açılışı ne zaman gerçekleşecek? Açılışa özel etkinlik ve kampanyalarınız neler olacak?

2021 yılının ilk çeyreğinde Petrol City AVM’yi Batman halkına armağan edeceğiz. Açılışa özel konserler, gösteriler ve sanatsal faaliyetler ile büyük bir açılış düşüncemiz bulunmaktadır fakat pandemi sürecinin getirdiği bazı kısıtlamalar açılış etkinliklerimizde değişikliklere açar ise dev kampanyalar ile halkımızı bu güzel proje ile buluşturacağız.

Petrol City, Batman’a neler katacak?

Öncelikle hedefimiz halkımıza istihdam yaratmak. Bunun yanı sıra Petrol City AVM projesinin Batman ilinin modern yüzü olmak gibi bir hedefi bulunmaktadır. Kurmuş olduğumuz 4. nesil AVM ile ulaşmaya çalıştığımız bu hedef, kentin estetik ve modern görünüşüne öncülük edecektir. Mevcut sistemde perakende sektörünün oluşturduğu arz talep ilişkisinden ötürü Petrol City AVM, bölge yatırımcılarımızı da teşvik edecektir. Aktif olarak sağlanan bin 500 kişilik istihdam, yan kolları ile birçok hemşerimize katkı sağlayacaktır. Bölgemizde ilk defa yer alacak dünya markalarından dolayı farklı sektörler veya alanlara yatırım yapacak olan yatırımcılarımıza da bir ilham kaynağı oluşturacak, cesaret verici ve yol gösterici bir proje olacaktır.

Yönetim kurulu olarak vizyonumuz ve misyonumuz, ilimize güvenilirlik ve müşteri memnuniyeti ilkeleri ışığında sektördeki tüm trendleri takip ederek, sunduğu yenilikçi projeler ile Türkiye’de başarısı kabul edilen sayılı AVM’lerden biri olmaktır. Ayrıca Türkiye’nin ve dünyanın seçkin markalarını aynı çatı altında toplayarak ziyaretçilerin tüm ihtiyaçlarını karşılamak ve kaliteli hizmete zahmetsizce ulaşmalarını sağlamaktır.

 

BÖLGEYE FARK KATACAK

Petrol City’nin hikayesini bir de AVM’nin yönetim ve kiralama hizmetlerini üstlenen JLL Türkiye’nin Kiralama Müdürleri Bilal Büyükhatipoğlu ve Gözde Sarıgülle’den dinledik. İki yöneticinin açıklamaları şöyle: “Batman Petrol City, Batman’ın yeni yerleşim birimlerinin yer aldığı ve  Batman Havalimanı’na  5 dakika mesafede yer alan, Gültepe bölgesinde bulunmaktadır. Gerek kolay ulaşılabilir bir konumda olması, gerek getireceği yenilikler bakımından sadece  Batmanlılara değil, Diyarbakır, Siirt ve Mardin gibi iller ve ilçelerine de hitap edecektir. Proje,  82 bin m² inşaat alanı ve 40 bin m² kiralanabilir alanıyla bölge halkının  uzun süredir eksikliğini hissettiği, özenle seçilmiş, Türkiye’nin ve dünyanın öncü markalarına ev sahipliği yapacaktır.  Ayrıca açık alanlara sahip restoran ve kafeleri, son teknoloji sinema salonları, çocuklara yönelik aktivite alanlarıyla sosyal ve kültürel yaşam büyük ölçüde renklenmiş olacaktır. Marka karmasının oluşturulması ve kiralama sürecini, şehirdeki beklentinin farkında olarak gerçekleştiriyoruz. Petrol City' deki yeniliklerle fark yaratacağımızı biliyoruz.”

TAVADA TAVUK

Yukarı