Ana içeriğe atla

TAVADA TAVUK

ALIŞVERİŞ VE YAŞAM MERKEZİ TORKAM E5 AÇILIŞA HAZIRLANIYOR

13.09.2021 - 13:47

İstanbul’un en merkezi bölgelerinden Sefaköy’de Torkam E5’te yükseliyor. Torkam E5 ile Ofisinizden veya evinizden çıktığınız an Kadıköy’ü Beylikdüzü’ne bağlayan metrobüs hattı kapınızın önünde sizi bekliyor olacak. Sefaköy’ü Yenikapı’ya, tüm şehri ise birbirine bağlayan metro hattının da hemen yanı başınızda olacağını unutmamak lazım. Ve karşınızda da projelendirilmesi merakla beklenen Millet Bahçesi bulunuyor. Torkam Holding İcra Kurulu Başkanı Mahmut Dereli merak edilen soruları yanıtladı.

E5 HAYATINIZ OLACAK


TORKAM, E5 cepheli, eşi benzeri olmayan, karma bir projeye imza atıyor. Rezidanslar, ofisler, restoranlar, kafe ve mağazalardan oluşan yaşam alanları ve metro, metrobüs, E5 gibi ulaşım olanaklarıyla; İstanbul’a hayalden öte bir yaşam sunuyor. Mutluluğa dair her şeyi bulabileceğiniz Torkam E5’te; hayalleriniz kadar büyük, hayal edemeyeceğiniz kadar konforlu bir yaşam sizi bekliyor.


KONUMUYLA ÇIĞIR AÇAN PROJE


Birçok projeyle karşılaşmış olabilirsiniz fakat böylesi merkezi ve kolay ulaşılır bir proje görmediniz! E5 Sefaköy metrobüs durağının yanında yükselen Torkam E5, aynı zamanda yapımına başlanacak Sefaköy metro durağına da ev sahipliği yapıyor. Özel aracınız mı var? Tüm İstanbul’u boydan boya geçen E5’e çıkmanız yeterli. E5 otoyolu ve Basın Ekspres bağlantısı ile TEM otoyolu, özel araç sahiplerine ulaşım alternatifleri sunuyor. Düşüncesi dahi insanları heyecanlandıran Millet Bahçesi ise bir adım uzağınızda.


AKILLI YATIRIM GERÇEK KAZANÇ


Torkam E5, yatırımda sınırları aşmaya geliyor. Eşsiz konumuna kaliteli mimariyi ekleyerek; yatırımcıya şehrin en kazançlı projesini sunuyor. 1+1’den 3+1’e rezidanslar, 77 m2 ’den başlayan ofisler ve ticari üniteler, yatırımcıları bekliyor. İşte Torkam E5 Güçlü Konum. Sağlam Yatırım.


Torkam E5 karma projesini kısaca tanıtabilir misiniz?  Proje nasıl bir yapıda olacak? Kompleks içerisinde hangi birimler yer alıyor?


Torkam E5; Sefaköy- Florya aksında, E5 Karayoluna cephe, emsalsiz olarak tanımlanan lokasyonda konumlandırılmıştır. T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından hasılat paylaşım modeli, Torkam İnşaat ve Yatırım A.Ş. tarafından ihalesi kazanılan 20.776,46 m² arsa; TORKAM birikimi ile 310 Adet farklı büyüklüklerde Ticari Ünite, 117 Adet birleştirilebilir ofis ve 234 adet 1+1, 2+1 ve 3+1 rezidans olarak yatay mimari ile imal edilmiştir. Torkam E5 bulunduğu lokasyon itibarı ile günlük yaklaşık 3.700.000 kişi tarafından etkileşim görerek bölgenin yeni ticaret ve yaşam merkezi olacağına kesin gözü ile bakılmaktadır.


Projenin yatırımcısı ve yatırım tutarı hakkında bilgi alabilir miyiz?


Torkam E5 Projesi; T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından hasılat paylaşım modeli ihale edilen arsa üzerine, 1 Milyar 100 Milyon bedel yatırım tutarı ile Torkam İnşaat ve Yatırım A.Ş tarafından projelendirilerek imalatı yapılmıştır.


Karma projeniz için lokasyon seçiminde öne çıkan unsurlar neler oldu?


Arsa konum itibarı ile emsalsiz niteliktedir. Kendi metro ve metrobüs durağı olan tüm karayolları ulaşım aksında, yatay mimariye uygun, E5 karayoluna cepheli olması arsa seçiminde etken olmuştur. 


Torkam E5’in mimarisi ve lokasyon özellikleri hakkında da bilgi verebilir misiniz?


Torkam E5 konumu itibarı ile yatay mimari ile imal edilmiş resepsiyon girişli 3 Blok 1+1, 2+1, 3+1 Rezidans, 1 blok 117 adet fleksi ofis ve 310 adet muhtelif büyüklüklerde ticari ünite olarak planlanmıştır. Projemiz Açık Çarşı Konsepti ile projelendirilmiştir. Arsamız İstanbul’ un can damarı E5 karayoluna cepheli tüm karayollarının kesişim aksında olması hasebi ile emsalsiz bir lokasyondur. 


Biraz da mağaza konseptinden bahsedelim. Projenizi klasik AVM mağazalarından ayıran yanları nelerdir?


TORKAM E5’i klasik AVM komplekslerinden ayrıştıran özelliği mağazaların Açık Çarşı modeliyle tasarlanmış olmasıdır. Günümüzde özlenen cadde dükkanları ve çarşı mağazalarını projemizde modernize edilmiş şekliye yer almakta. Ayrıca Açık Çarşı içerisinde İstanbul’un ilk ve tek kuyumcu caddesi planlanmıştır. Projemizin içinde yer alan Metro istasyonun olması hasebi ile günlük 700.000 kişinin kullanacağı ön görülmektedir. Geliştirilen Açık Çarşı konsepti sayesinde TORKAM E5 içerisinde sürekli olarak temiz hava sirkülasyonunu da sağlamış olduk. Özellikle pandemi sürecinde açık hava projeleri hem işletmeler hem de müşteriler tarafından büyük ilgiyle karşılandığını görüyoruz. 


Projede yer alacak ofislere de temas edecek olursak, ne tür fırsatlar sunuyorsunuz?


Resepsiyon Girişli yatay mimari ile imal edilen Torkam E5 Ofis bloğu birleştirilebilir 117 ofisten oluşmaktadır. Esneklik açısından en önemli özelliği ise ofislerin 3.820 m2 ‘ye kadar birleştirebilme imkânınızın olması. E5’e giriş ve çıkışın olması sebebi ile büyük bir talep gören ofisler için kesintisiz güç ile bölgenin en önemli Yaşam ve İş Merkezi olmasına en önemli fırsat olarak göze çarpmaktadır. 


Pazarlama faaliyetleri olarak nasıl bir yol izliyorsunuz?


Projemizde bulunan 310 Adet Ticari Ünite, 117 Ofis ve 234 rezidansın tamamı satılmış olup şirketimiz tarafından yürütülen kiralama faaliyetlerine de başlanmıştır. 
Torkam E5'in web sitesi www.torkame5.com üzerinden talepler alınmaya başlanmıştır.


Torkam E5, İstanbul’da yatırım yapmayı düşünenlere ne gibi avantajlar sunacak? 


Torkam E5 projemizin E5 karayoluna giriş ve çıkışının olması ayrıca günlük 3.000.000 kişinin içinden 700.000 kişinin önünden geçtiği Torkam E5’te yüksek insan sirkülasyonundan dolayı yüksek ticari potansiyel barındırmaktadır. 


Projenin açılışı ne zaman gerçekleşecek?


Torkam E5 projemizin teslimlerine Ağustos ayının sonu itibariyle başlanması planlanıyor. 


Torkam E5 için nasıl dönüşler almayı bekliyorsunuz? Yürütülen büyük proje nasıl bir etki bırakacak sizce? 


 Torkam E5 projemizde yer alan rezidans ve ofisler büyük bir ölçüde sahiplerini buldu. Açık Çarşı dükkanlarımızı ise açık artırıma usulüyle satışa sunduk. 
Son olarak temmuz ayında gerçekleştirdiğimiz açık artırma ile dükkanlarımızın da %95’i sahiplerini buldu. Toplam 900 milyon TL satış hasılatı elde ettik ve satış hedefimizi aşmış bulunmaktayız.  Bu gösterilen büyük ilgi, TORKAM olarak doğru bir projeye imza attığımızı bizlere tekrar göstermiş oldu. 


Dijitalleşme ile fiziksel mağazalar da e-ticarete yöneliyor. Siz bu durumu nasıl yorumluyorsunuz? Dijitalleşme sürecinden Torkam E5 projesi nasıl etkilenecek? 


Günümüze baktığınızda dijitalleşme sürecinde bulunduğumuz ve kullanıcı alışkanlıklarımızın gittikçe değiştiği aşikâr. Fakat pandemi sürecinde de şahitlik ettiğimiz önemli bir husus var, kişiler ihtiyaçlarını e-ticaret siteleri ve bilumum uygulamalar üzerinden giderebildiği halde alışveriş sırasında sosyalleşme olgusu ve alacağı hizmet veya ürünü görme ihtiyacını da hissettiğini unutmayalım. Torkam E5, geliştirdiğimiz Açık Çarşı konseptinde olması sebebiyle açık havadan istifa ederek tüm ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz ve aynı zamanda proje içerisinde bulunan metro durağı ile kolayca ulaşım sağlayabileceğiniz bir proje oldu.


Ağustos ayı sonunda bekleyenlerle buluşturacağınız projeniz İstanbul’da nasıl bir fark yaratacak?


Daha önce belirttiğim üzere emsalsiz konumu ve konsepti itibariyle ticaret merkezi haline gelen ve bölgenin birçok ihtiyacını karşılayan bir proje oldu.  Satış sürecinde gördüğü büyük ilgiyi, açılıştan sonra da artarak devam edeceğini öngörmekle beraber bölgenin ilk kuyumcular caddesi, E5 karayolunun yanı, metro ve metrobüs durağının olması özellikleriyle karma proje konsepti alanında fark yaratacağına kesin gözüyle bakıyoruz. 


Torkam Holding’den bahsedelim biraz da… Nasıl bir misyona sahipsiniz? Nasıl faaliyetler yürütmektesiniz?  


 TORKAM Holding olarak başlıca inşaat ve gayrimenkul geliştirme alanlarında edindiğimiz birikim ve başarıyla demir çelik üretimi, lojistik ve teknoloji olmak üzere faaliyet alanlarımızı genişleterek 2020 yılında tüm grup şirketlerimizi Holding çatısı altında topladık. Yurt dışında Avrupa’nın en önemli ülkelerinden biri olan Almanya’da proje sayımızın artmasıyla beraber Cezayir, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Hollanda gibi ülkelerde konut, okul, otel ve karma projeler geliştirmeye ve inşa etmeye devam ediyoruz. 

TAVADA TAVUK

Yukarı