Ana içeriğe atla

ggh

KAMUDA TESİS YÖNETİMİ MİLLİ POLİTİKA OLMALI

18.08.2020 - 13:38

Kamu kaynaklarının verimli kullanılması için tesis yönetim hizmeti alınmalı  

Türkiye ekonomisine ve istihdamına en fazla destek olan sektörler arasında yer alan ve her yıl yaklaşık yüzde 30 büyüme gösteren bir sektörün en önemli temsilcisi Tesis Yönetim Derneği (TRFMA) kamuda tesis yönetimi hizmetlerinin alınmasıyla kamu tesislerinin işletme, bakım, enerji ve diğer hizmetlerinde milyarlarca liralık tasarruf elde etmenin mümkün olduğuna dikkat çekti. Tesis Yönetim Derneği (TRFMA) Yönetim Kurulu Başkanı Gökçenur Çelebioğlu, “Kamuda tesis yönetim hizmeti kullanımı, kamu kaynaklarının verimliliği, farklı alanlara yatırım fırsatı sağlar” dedi. 

Havalimanlarından sitelere, AVM’lerden hastanelere kadar birçok sektöre, bakım onarımdan güvenliğe, peyzajdan teknik servis hizmetlerine kadar çeşitli alanda çözüm sunan tesis yönetim sektörü, yaklaşık 40 milyar TL’lik potansiyel ekonomik hacme sahip. 31 üyesiyle 12 binden fazla tesiste 500 bini aşkın bağımsız bölümde 100 bini aşkın çalışanı ile tesis yönetim sektörünün çatı temsilcisi Tesis Yönetim Derneği (TRFMA) Yönetim Kurulu Başkanı Gökçenur Çelebioğlu, kamuda tesis yönetimi hizmeti alınmasıyla elde edilecek avantajları açıkladı.

Doğru sayıda insan kaynağı ve doğru kaynak ile etkin yönetim

Kamuda tesis yönetimi hizmet alınmasıyla kamu tesis yönetimi bütçesinde yüzde 40’a varan tasarrufun mümkün olduğunu söyleyen Çelebioğlu, “Türkiye’de tesis yönetimi milli bir politika olmalı. Bugün kamu binalarında ayrı ayrı temizlik, güvenlik, bakım gibi hizmetler dış kaynak kullanımı yoluyla alınsa da kamuda tesis yönetimi hizmetleri kullanılmıyor. Kaynakların verimli kullanılarak ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlanması için kamu binalarında tesis yönetimi uygulamasına geçilmesi gerekiyor. Kamuda tesis yönetimi hizmeti alınması doğru yerde doğru sayıda insan kaynağı ve harcama yapılması demektir. Bir kamu binasında yeterli kaynak ile yapılacak iş beraberinde hem insan kaynağı hem de bütçenin dengeli kullanılmasına fayda sağlayacaktır. Bu da yanında tasarrufu getirecektir” dedi.

Taşeron kullanımı konusunda geçmişte yaşanan olumsuzlukların Tesis Yönetimi firmalarıyla çalışılmamasından kaynaklandığını belirten Çelebioğlu, çözüm dış kaynak kullanımından vazgeçmekte değil, doğru tesis yönetimi kullanımında ifadesini kullandı.

İstihdama katkı

Kamuda tesis yönetiminin, tasarrufun yanı sıra ek istihdam anlamına da geldiğini vurgulayan Çelebioğlu, “Kamuda tesis yönetim hizmeti alınmasıyla birlikte günümüzün en büyük sorunlarından bir olan işsizliğe de büyük bir ölçüde destek olunabilir. Bugün tüm Türkiye’de yer alan kamu binalarında, bu binaların ekonomik ömürlerinin korunması için gerçek ihtiyacı olan sayı kadar personel alınması önemli bir ilave bir istihdam anlamına gelmektedir” dedi.

Liyakat sahibi yöneticiler işin başında

Çelebioğlu, “Tesislere yönelik tüm harcamaları tek bütçe altında görüp, takip edilmesine de olanak tanıyan tesis yönetimi zamandan da tasarruf sağlayarak iş süreçlerinin hızlanmasına katkı sağlamaktadır. Ayrıca liyakat sahibi yöneticilerin iş başına geçmesine olanak sağlayan tesis yönetimi takip, kontrol ve raporlama ve performans yönetimi süreçlerinin sorunsuz devam etmesine ve hizmetlerin aksamadan kesintisiz bir şekilde ilerlemesine imkan tanımaktadır. Tesis yönetimi ile hızlanan iş süreçleri ve elde edilen tasarruf, kamunun farklı alanlara yatırım yapmalarına ve hali hazırda kamuda tesis yönetimi kapsamındaki işlerde görev yapan liyakatli ve sadakatli yöneticilerin ihtiyaç duyulan daha önemli alanlarda görevlendirilmesine olanak tanır” şeklinde konuştu. 

Tesis Yönetim Derneği - TRFMA hakkında:

Son yıllarda hem dünyada hem de ülkemizde giderek gelişen ve önem kazanan Tesis Yönetimi, sürekli büyüyen ve gelişen yapısıyla Türkiye’nin en fazla istihdam sağlayan sektörlerindendir. Sektörün ülkemizde tanıtılmasını ve geliştirilmesini sağlamak, sektörde yöneticilik yapan, yönetim hizmeti veren kişi ve kuruluşlara yardımcı olmak amacıyla sektörün önde gelen 15 tesis yönetim firması bir araya gelerek 21.12.2017 tarihinde kısa adı TRFMA olan Tesis Yönetim Derneği’ni (TRFMA) kurdu. TRFMA’nın amacı yeni ve mevcut tüm tesislerin ve tesis yöneticilerinin yönetim süreci ve hizmetleri ile ilgili sorunlarına çözümler üretmek, aidatları ve işletme maliyetlerini optimize etmek, yönetim ve yönetim hizmetlerini geliştirmektir.

nb

Yukarı