Ana içeriğe atla

nr

1919'DA ATILAN ADIMI GELECEĞE GENÇLER TAŞIYACAK

19.05.2020 - 11:52

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda onun çizdiği yol doğrultusunda iş dünyası da geleceği gençlere yatırım yaparak kutluyor...

Bundan tam 101 yıl önce Samsun’a adım atarak Milli Mücadele’yi başlatan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, en büyük bağımsızlığın ekonomi de olacağını her fırsatta vurguladı. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda onun çizdiği yol doğrultusunda iş dünyası da geleceği gençlere yatırım yaparak kutluyor. Dijitalleşen dünyada gençlerin yeni meslek kollarıyla Cumhuriyetin geleceğini şekillendireceğini düşünen iş dünyası ülkenin geleceğine katkı sunmak için elini taşın altına koymuş durumda.

 

TOBB BAŞKANI M. RİFAT HİSARCIKLIOĞLU:

GELECEK GÜZEL GÜNLERİMİZ GENÇLERİN ELİNDE ŞEKİLLENECEK

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla mesaj yayımlayan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Tüm dünyada mazlumların örnek aldığı, bir yeniden şahlanışın öyküsü 19 Mayıs 1919’da, Büyük Komutan Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde Samsun’da başlamış ve ardından tarihe geçen büyük bir destan yazılmıştır. Bu gün istiklal mücadelemizin de sembolüdür” dedi. Atatürk’ün geleceği gençlerin ellerinde ve yüreklerinde gördüğünü, onlara daima güvendiğini belirten Hisarcıklıoğlu, “Bizler de sonuna kadar bu düşüncenin arkasındayız. Gelecek güzel günler eminiz ki gençlerimizin ellerinde şekillenecek. Yeter ki onlara güvenelim, yol açalım” şeklinde konuştu. Hisarcıklıoğlu konuşmasına şöyle devam etti: “Türk iş dünyası adına, bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bütün gazi ve şehitlerimizi bir kez daha minnet, şükran ve rahmetle anıyor, aziz milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını can-ı gönülden kutluyorum.”

 

TİSK BAŞKANI ÖZGÜR BURAK AKKOL:

GENÇLERİN KÜRESEL BECERİLERİ OLMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, "19 Mayıs 1919, Samsun'a atılan o ilk adımla adeta ulusumuzun yeniden doğduğu, ülkemizin büyük bağımsızlık mücadelesinin başlatıldığı çok özel bir tarihtir" dedi. Akkol, bu özel günü Türk gençliğine armağan eden Büyük Önder Atatürk'ü ve tüm Kurtuluş Savaşı kahramanlarını saygı ve minnetle andıklarını belirtti. Atatürk’ün bu anlamlı günü gençlere armağan ettiğini ve 'Bütün ümidim gençliktedir' dediğini hatırlatan Akkol, “Bundan yola çıkarak, 19 Mayıs ruhunu yaşayarak ve yaşatarak, geleceğimiz olan gençlerin yarınlara güvenle bakan, yetkin bireyler olarak yetiştirilmeleri hepimizin ortak sorumluluğudur” diye konuştu.

 

TÜRKİYE METAL SANAYİCİLERİ SENDİKASI (MESS)

KODLAMA EĞİTİMLERİNİ ZENGİNLEŞTİRİLEREK GENÇLERİN KULLANIMINA AÇTI

Koronavirüs sürecinde online platformlara taşıdığı eğitim içeriklerine düzenli olarak yenilerini ekleyen MESS, son olarak 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda gençlere yönelik yeni kodlama eğitimlerini Türkiye çapında erişime açtı. Konuyla ilgili konuşan MESS Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, “Dijital dönüşüm sürecini iyi yönetirsek ülkemizin rekabet gücü de artacak. Dijital dönüşümde kilit rol oynayacak gençlerin yetkinliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz. Geleceğin mesleklerine bugünden hazırlanan gençlerimizin arkasındaki güç olmaktan gurur duyuyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

 

ULUSLARARASI YATIRIMCILAR DERNEĞİ (YASED) BAŞKANI AYŞEM SARGIN:

GENÇLER TÜRKİYE’NİN BÜYÜMESİNDE EN ÖNEMLİ GÜVENCEMİZ

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkanı Ayşem Sargın, 19 Mayıs nedeniyle yazılı bir açıklama yayınladı. Sargın, Atatürk’ün büyük önem atfettiği gençliğin, Türkiye’nin geleceğin dünyasında doğru yerde konumlanmasına etkisini vurgulayarak, “Gençlerimiz, yetkinlikleri ve vizyonlarıyla ülkemizin yarınlarında önemli sorumluluklar alacaklar” dedi. Yeni dünya düzeninin kazananlarından olmanın yolunun nitelikli insan kaynağını, iş süreçlerini ve dijital altyapıyı hızla değişime adapte etmekten geçtiğini söyleyen Sargın, “YASED olarak, bu dönüşümün en önemli sermayesi olan gençlerimizin gelişimine yapacağımız yatırımların ülkemizin sürdürülebilir kalkınma ve rekabetçiliğine en önemli katkıyı sağlayacağını düşünüyoruz. Tüm Türkiye’nin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun” diye konuştu.

 

TÜRMOB GENEL BAŞKANI EMRE KARTALOĞLU:

GENÇLERİN EN İYİ ŞEKİLDE YETİŞMESİ GÜVENCEMİZDİR

TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu, 19 Mayıs dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Atatürk’ün Samsun'a çıkışının milletin kaderini değiştiren, yolunu aydınlatan tarihi bir başlangıç olduğunu vurgulayan Kartaloğlu, “Atatürk'ün 101 yıl önce attığı bu adım, ulusun egemenliğine dayanan, tam bağımsız bir devlet kurma kararının yaşama geçirilmesinin başlangıcı olmuştur” dedi. Yarınlar olan gençlerine güvenen, gençlerini en iyi şekilde yetiştiren milletlerin gelecekte var olabileceğini söyleyen Kartaloğlu, “Onun içindir ki geleceğimizin güvencesi gençlerimizin yarınlara en iyi şekilde hazırlanmasına imkan sağlamak, onlara barış, huzur ve mutluluk içerisinde yaşayacakları gelişmiş bir ülke bırakmak en büyük arzumuzdur” diye konuştu.

 

ANKARA TİCARET ODASI BAŞKANI GÜRSEL BARAN:

GELİŞMEK VE İLERLEMEK BAYRAK YARIŞIDIR

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, yaptığı yazılı açıklamada 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladı. Koronavirüs nedeniyle gençlerin meydanlara çıkamadığını ama 19 Mayıs coşkusunun yüreklerde hissedildiğini vurgulayan Baran, "Milli Mücadele tarihimiz şehit düşeceğini bile bile vatan için cepheye giden daha bıyığı terlememiş gençlerimizin isimleriyle doludur. Atatürk’ün bu günü gençlere armağan etmesi onlara duyduğu güven ve verdiği değerin ifadesidir" şeklinde konuştu. Baran, "Sevgili gençler, 19 Mayıs 1919'da yakılan bağımsızlık meşalesini korumak ve yüceltmek sizlerin görevidir” diye konuştu. “Gelişmek ve ilerlemek bir bayrak yarışıdır. Samsun'da başlayan bu yarışta bayrağımızı en ileri mesafeye taşıyacak olan sizlersiniz” diyen Baran, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı’nı yürekten kutladığını belirtti.

 

THY'NİN TARİHİ YOLCULUĞUNDA DÜNYA DA VAR

Türk Hava Yolları (THY), 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'na özel, tarihi bir uçuş gerçekleştirdi. THY’den yapılan açıklamaya göre, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Milli Mücadele'yi başlattığı tarihten 101 yıl sonra, 19 Mayıs 2020'de İstanbul'dan Samsun'a düzenlenen uçuş, TK1919 sefer sayısı ile gerçekleştirildi. THY’nin bu tarihi yolculuğuna evlerinde kalarak katılmak isteyen kişiler "www.tarihiyolculuk. com" adresi üzerinden hatıra biletlerini oluşturdu. Gazeteniz DÜNYA da tarihi uçuşta yerini aldı.

 

nr

Yukarı