Ana içeriğe atla

nr

Türkiye, birçok şehriyle MIPIM’de dünyayı yöneten şehirler arasında olacak

07.03.2018 - 15:27

Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer ile 13-16 Mart 2018 tarihlerinde gayrimenkul alanındaki tüm paydaşları Fransa’nın Cannes şehrinde buluşturacak olan MIPIM hakkında konuştuk. Aközer, “Bu yıl ki MIPIM’in konusu Dünya Şehircilik Haritasının Değişimi… Yani bununla şehirlerin ülkeleri yöneten duruma geleceğinden bahsediliyor. Bizde değişen bu dünya haritasında Türkiye olarak bu oyunculardan hatta kuruculardan biri olmak istiyoruz” dedi.

MIPIM Fuarı’nın 2017 yansımalarından biraz bahseder misiniz?
MIPIM’e 2016’da yaklaşık 850 kişilik bir katılımla gitmiştik. 2017’de kişi sayısı biraz daha düştü ama firma sayısı aynıydı. Yani MIPIM’e katılan firmalar yine aynı firmalar ama bütçelerinde kısıtlama olduğu için iki kişi yerine bir kişi gitti gibi bir geri dönüş aldık. Ama 2017 özelinde şöyle bir durum vardı: 15 Temmuz olaylarına rağmen biz 600 kişilik bir katılımla gittik geçen sene. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’de geldi. 15 Temmuz sonrasında yurt dışındakilere hala dinamik bir yapımız olduğunu kanıtlamış olduk. Çünkü 600 kişiydik, İstanbul Çadırı’mız 600 metrekareydi ve yine şehirlerimizin katılımı vardı. 3 bin 500’e yakın B2B yapılmıştı. 2017 bence MIPIM gözündeki Türkiye olarak başarılı bir yıldı.

Sunulan projelere yatırımcıların ilgisi nasıl oluyor? 

Yabancı yatırımcıların Türk projelerine ilgisi olduğunu düşünüyorum. Buradaki projeleri yabancı yatırımcılar izliyor. Dolayısıyla Türkiye projeleriyle hala ilgi gören bir ülke… Verim alan firmalar tabii ki oluyor. Ama şu unutulmamalıdır ki; MIPIM satış yapılan bir fuar değil. MIPIM’de yaptığınız projelere, proje ortağı bulabilirsiniz. Projenizi tamamen satın alan kişiler bulabilirsiniz ya da birlikte nasıl daha iyi bir proje yapabiliriz diye ortaklıklara girebilirsiniz. 

Alkaş’ın Türkiye temsilcisi olduğu, dünyanın en büyük ve önemli gayrimenkul fuarı MIPIM’e bu yıl kimler katılacak?  Fuar hakkında genel hatlarıyla bizi bilgilendirebilir misiniz?

MIPIM’de dünyanın kendi alanında en büyük oyuncuları kadar yakın gelecekte yeniden şekillenecek dünya haritasında önemli bir rol almaya kararlı şehirler, bir araya gelecek. MIPIM 2018’e 5 bin yatırımcı, 4 bin 500 geliştirici, 5 bin 400 portföy yönetimi, hizmet sektöründen 3 bin 600 şirket, bin 800 mimarlık şirketi ve yakın bir zamanda değişmesine kesin gözüyle bakılan dünya şehircilik haritasında dünyayı yöneten şehirler arasında girmeye kararlı 500 yerel yönetim katılacak. MIPIM’de her yıl olduğu gibi bu yıl da konferans ve oturumlar gerçekleştirilecek. Yine bir Türkiye oturumumuz olacak. Yabancı yatırımcı görüşmelerini yapabilmek için Çevre ve Şehircilik Bakanımız Mehmet Özhaseki ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Yardımcısı Mehmet Ceylan’da gelecek.  Bu yöndeki etkinliklerde 400’ün üzerindeki keynote ve konuşmacı, 100 oturumda hem dünyanın yeni trendlerini hem de fırsatlarını anlatacak. 
2018’de mevcut durumu koruyarak biraz daha ilerlemek esas… Türkiye, MIPIM’de toplamda bin 600 metrekare bir alanda gayrimenkul şirketleri, şehirler ve mimarlarla temsil edilecek. Türkiye’nin, fuarda 250 kuruluş ve 700’e yakın kişiyle yer alması bekleniyor. İstanbul Ticaret Odası’nın ev sahipliğini yaptığı 685 metrekarelik İstanbul Gayrimenkul Çadırı, bu yıl uluslararası iş görüşmelerine sahne olmaya hazırlanacak. Geçen sene İstanbul Çadır’ında maket vardı, bu sene maket olmayacak. Bu sene standın içinde firmalara yer verilecek. Çünkü İstanbul Ticaret Odası aslında İstanbul firmalarının çadırı kullanıp birebir görüşmelerini orada yapıp, burayı bir iş platformu olarak kullanmalarını istiyor. İstanbul Çadırı içerisinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kalkınma Ajansı, Tahincioğlu, Teknik Yapı, Aremas, Oyak İnşaat… gibi firmaların stantları yer alacak.
Son birkaç yıldır şehir düzeyinde katılımın giderek arttığı MIPIM’de Türkiye bu yıl, Balıkesir, Gaziantep ve Hatay’ın yanı sıra artık bir MIPIM geleneği olan İstanbul ve Beyoğlu ile de temsil edilecek. Gaziantep bu sene ilk defa katılıyor ve kendini bir lojistik üssü olarak da konumlamak istiyor. 
Bu yıl ki MIPIM’in konusu Dünya Şehircilik Haritasının Değişimi… Yani bununla şehirlerin ülkeleri yöneten duruma geleceğinden bahsediliyor. Biz de değişen bu dünya haritasında Türkiye olarak bu oyunculardan hatta kuruculardan biri olmak istiyoruz. En marka şehrimiz İstanbul’un orada olması ve Londra, Paris Çadırları arasında kalıyor olması çok önemli… Bu sene farklı olarak Turizm Yatırımcıları Derneği de fuara katılıyor. Turizm yatırımcılarının da bu network ’ta olmuş olması yine yabancı yatırımcı ve fon arayışlarında olanlarla işbirliği içinde olması hem bizim yabancı yatırımcıyı çekmemiz açısından hem de onların uluslararası platformlarda yeni işbirlikleri açması açısından önemli.

Bu yıl MIPIM’e katılacak ülke sayısında ve ziyaretçi sayısında bir artış söz konusu olacak mı?
Bu yıl katılımcı ülke sayısı 90’dan 100’e, fuar alanı 19 binden 20 bin metrekareye ve ziyaretçi sayısı ise 24 bin 200’den 25 bine yükselecek… 

MIPIM 2017’de kayıtlara 3 bin 500 olarak geçen B2B sayısının bu yıl ki durumu ne yönde olacak? B2B’de bu sene hedef nedir?

MIPIM 2017’de kayıtlara 3 bin 500 olarak geçen B2B sayısının yüzde 10 artarak 4 bine yükselmesini hedefliyoruz. MIPIM’a katılanların en az 5 görüşmeyle fuarı tamamlaması gerekiyor. 25 bin ziyaretçi sayısının yanında 1 milyon kart alışverişi var. Herkesin 40 kart alışverişi yaptığını düşünüyoruz. Bu da 20 firma ise günde 4-5 firma ile tanışıyor olmanız demek… Zor bir hedef değil yapılabilir bir hedef. Türk yatırımcıların uluslararası platformlarla görüşmesi gerekiyor.

Fuarı ülkemize getirme gibi planlarınız var mı?

Tabii bizim en büyük hedefimiz aslında bu fuarı Türkiye’ye getirmek… O yüzden RE360 çok önemli. Çünkü MIPIM potansiyeline yetişemedi ve daha çok potansiyel gördüğü ülkelerde MIPIM’ın küçüklerini yapıyor. Bunlar, MIPIM UK ve MIPIM Asya… Biz de Ortadoğu ve diğer bazı Avrupa ülkelerini de alabileceğimiz MIPIM Türkiye’yi yapmak istiyoruz. Konferansla başlasın ve gittikçe fuara dönsün… Bu fikri Fransa’daki fuar firmasına kabul ettirdik ve sattık. 2017 Eylül’ün de yapılacaktı ama 15 Temmuz sonrasında bunun ötelenmesine karar verildi. RE360 ile bunun ulusalını yaptık. Ne zaman uluslararası duruma gelinirse ve bu potansiyel görülürse o zaman uluslararası fuarı yaparız dedik. Geçen yıl RE360’a 671 kişi getirdik. Yine bütün sektörü bir araya getirdiğimiz bir konferans oldu. Mart’ta tekrar MIPIM Türkiye üzerine konuşuyor olacağız.

MIPIM Fuarı’nın Türkiye’ye sağladığı avantajlardan bahsedebilir misiniz?

Bütün dünyanın olduğu bir yerde sizde Türkiye olarak sesinizi duyurabiliyorsunuz. Güçlü bir tanıtımla oradayız. Fuar nezdinde Türklerin varlığı orada hissediliyor. Türkiye kendi içinde ekonomik ve siyasi dalgalanmalar yaşasada varlığını sürdürebiliyor ve sürdürülebilirliği bir güven sağlıyor. Güvenilirlikte yabancı yatırımcı için en önemli şeylerden biri.  Bize rakam olarak geri dönüş olmuyor ama fuarın artıları mutlaka var. MIPIM Fuarı özelinde ilk 10’a girmiş bir ülkeyiz. Yabancı yatırımcı içinde, bizdeki potansiyeli anlatmamız ve projeleri aktarabilmek için bir fırsat burası. O yüzden şehri temsil eden kişilerin MIPIM Fuarı’nı görmesini şiddetle tavsiye ediyorum. 

nr

Yukarı