Ana içeriğe atla

nr

Türk Lirası'nın cazibesi artıyor

16.01.2017 - 15:36

Hem vatandaşın hem de kamu ve özel sektörün Türk Lirası’na yönelmesiyle TL, dolar ve euro karşısında gücünü ve cazibesini artırıyor. İhracatçılar, dış ticarette ulusal parayı yaygınlaştırmak üzere harekete geçerken, mobilya sanayicileri de kuracakları AVM’lerde kiralamaları TL üzerinden yapma kararı aldı. KOSGEB’de ise artık TL’den başka para geçmeyecek.

Türk ekonomisinin euro ve dolara bağımlılığını kırmak hedefiyle ortaya koyulan “TL'ye sahip çık” hareketi sonrası Türk Lirası hem gücünü hem de cazibesini giderek artırıyor. Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, ihracatta Türk Lirası kullanımının yaygınlaştırılması gerektiğini vurgulayarak, “Bunun diğer ülkelerde yapılan ticarette örnek olmasını istiyoruz. Ayrıca bunun, ihracatın İran, Gürcistan gibi ülkelerin paralarıyla da yapılması gibi konuların önünü açabileceğini görüyoruz” dedi. Gürdoğan, “Ticaretin ulusal para birimleri aracılığı ile yapılmasını sağlayarak, euro ve dolar kullanımının azaltılmasını, mal ve hizmet ticaretine ivme kazandırılmasını hedefliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

YERLİ PARADA İLK HEDEF ASYA
DKİB Başkanı Gürdoğan, özellikle Asya ülkelerinde bunun uygulanabileceğini ifade ederek, şunları kaydetti: “İthalatımızda da buna örnek bazı çalışmalar yapabilirsek, her şeyden önce Türk ekonomisinin yabancı döviz parası euro ve dolara bağımlılığını kırabiliriz diye düşünüyoruz. Cumhurbaşkanı’nın bu konuda yapmış olduğu önderliğe bizler de destek olmalı ve bu bağlamda da ihracat yaptığımız ülkelerdeki Türk parası veya ruble olarak Rusya'da olduğu gibi diğer ülkelerin de parasıyla yapmak adına çalışmamız lazım.”
Rusya'nın birçok yerinde banka şubelerinin olduğunu işaret eden Gürdoğan, yapmış oldukları planlamayla Rusya Federasyonu'na ihracatta ruble dönemini başlattıklarını söyledi.

TL-RUBLE BAŞLADI
Bazı bankalarla, ruble olarak yapılan ihracatların beyannamelerini, Türkiye tarafından ruble olarak kabul edileceği ve Türk parasına çevrileceğini taahhüt ettiklerini belirten Gürdoğan, "Bu bağlamda biz de Türkiye'deki tüm ihracatçılarımızı, bilgilendirdik. Miktar bazında da Rusya krizinden sonra başlamasına rağmen, şu anda Rusya'ya ihracat yapan firmalarımız döviz yerine ruble bazında ihracata başlamış oldular” ifadelerini kullandı.

DEĞERLENDİRME DEĞİŞTİ
KOSGEB Destek Programları Yönetmeliği ve KOSGEB KOBİ Kredi Faiz Destekleri Yönetmeliği çerçevesindeki başvurularda, daha önce Türk Lirası dışında para birimi sunanların da değerlendirilmeye alındığını anlatan Biçer, bundan sonra, yurt içi tedarikçilerden alınan/alınacak mal ve hizmetler için başvuru veya katılım formu, sözleşme, kira kontratı, proforma (geçici) fatura gibi ek belgelerde yalnızca Türk Lirası kullanılanların değerlendirmeye alınacağını açıkladı.

MOBİLYACILARIN KURACAKLARI AVM'LERDE KİRALAMA TÜRK LİRASI'YLA
Türkiye mobilya sektörünün çatı kuruluşu olan Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Doğan ise, tüketicilerin mobilya ihtiyaçlarını tek çatı altında toplamak amacıyla kurmayı hedefledikleri Mobilya AVM'lerde yapılacak kiralamaların, TL üzerinden gerçekleştirileceğini bildirdi. Dernek unvanının başında bulunan 'Türkiye' ibaresinin manevi sorumluluğunu her zaman taşıdıklarını dile getiren Doğan, “Birlik ve beraberliğimizi güçlendirici her çalışmada olmaya gayret ediyoruz. Bu anlamda da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın döviz baskısına karşı başlatmış olduğu 'Türk Lirasına sahip çıkma' kampanyasına gereken desteği vermeye hazırız” şeklinde konuştu.

DEVLETLE KOORDİNELİ ADIMLAR ATILACAK
Döviz baskısına karşın Türk Lirasına sahip çıkacaklarını ve bu sayede milli paraya değer katmaya yardımcı olacaklarını dile getiren Doğan, “Ülkemizin geleceği için yaşanılan sorunlarda hep devletimizle koordinasyon halinde ilerledik. Bugün de öyle yapacağız. Biz MOSDER olarak, kendi payımıza düşeni yapmaya gönülden razıyız. Bizim AVM'mizde tüm mağazaların kira ödemeleri TL üzerinden gerçekleşecek” dedi.

KOSGEB'TEN TL DIŞINDAKİ EVRAKLARA RET!
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Recep Biçer de, KOSGEB’den destek talebinde bulunan bütün KOBİ’lerin, destek öncesi yapacakları başvurularda, sözleşmelerde ve geçici faturalarda Türk Lirası’nın dışında para birimi bulunan evrakın kabul edilmeyeceğini belirtti. Biçer, “Evrakında Türk Lirası dışında para birimi olan başvurular geçersiz sayılacak” açıklamasında bulundu. KOBİ’lerin ekonomik işlevlerini yerine getirmesi ve uluslararası düzeyde rekabet edebilme kabiliyetlerinin artırmasının önemine işaret eden Biçer, bunun ancak güçlü ekonomisi ve para birimi ile mümkün olacağını dile getirdi.

nr

Yukarı