Ana içeriğe atla

nr

Turistik bölgelerdeki esnafa destek

15.12.2016 - 15:05

Hükümet, İstanbul’daki Mısır Çarşısı gibi turistik bölgelerde faaliyet gösteren ve turizmde yaşanan sıkıntılar nedeniyle zor günler geçiren esnafa “can suyu” olacak kira desteğini getirmeye hazırlanıyor. 

Türkiye’nin dört bir yanında bulunan vakıflara ait gayrimenkuller turistik, eğitim ve ticari amaçlarla Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce uzun süreli kiraya verilebilirken, buradan elde edilen gelirler de söz konusu taşınmazların ait olduğu vakfiyelere uygun bir şekilde hayır amaçlı kullanılıyor. Özellikle İstanbul’daki Mısır Çarşısı ile Sultanahmet, Ortaköy gibi turistik alanlarda bulunan ve geçtiğimiz yıldan bu yana turizmde yaşanan sıkıntılardan ciddi bir biçimde etkilenen esnafa yönelik yeni bir çalışma başlatıldı. Bu kapsamda, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne kira ödeyen, tarihi ve turistik açıdan merkezi konumda olan yerlerde faaliyet gösteren esnafa, turizmdeki kayıplarını telafi edebilmesi amacıyla “kira desteği” sağlanması planlanıyor.

2018’DE KİRALAR İKİ YIL ÖNCEKİ MİKTARLARLA GÜNCELLENECEK
Bu destek ile esnafın Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ödediği kira miktarlarının, 2017 yılı süresince yüzde 40-50 oranında düşürülmesi üzerinde çalışılıyor.
Böylelikle restoran, dükkan, mağaza gibi alanlarda yer alan ve turizm alanında yaşanan sıkıntılar nedeniyle ciddi bir kayıp yaşayan esnafın, önümüzdeki bir yıllık süreçte kayıplarını telafi etmesine destek olunması hedefleniyor.
Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne kira ödeyen, turistik alanlarda yer alan esnafa sağlanması planlanan ikinci kolaylık ise 2018’de gündeme gelecek.
Yapılan planlamaya göre, 2017’de kira oranları yüzde 40-50 oranında düşürülen esnaf, 2018’de ise kiralarını 2016 yılındaki fiyatlar baz alınarak yapılan güncellemeyle ödeyecek. Planlama aşamasında olan ve son şekli önümüzdeki günlerde verilecek destek, yapılacak yasal düzenleme ile hayata geçirilecek.
Kira destekleri, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne kira ödeyen tüm esnafı değil, turistik bölgelerde bulunan ve turizmde yaşanan olumsuzluklardan etkilenenleri kapsayacak.

nr

Yukarı