Ana içeriğe atla

nr

TL’ye geçişten ziyade kuru sabitlemek daha popüler bir yöntem!

16.01.2017 - 15:31

Son dönemde gündemde olan TL’ye geçiş konusunda görüşlerini aldığımız Meysu Outlet AVM Müdürü Adnan Gördüm, “Ticari hayatımızda ve alışveriş merkezlerimizde faaliyet gösteren perakende işletmeleri ile yatırımcıların menfaatlerini ortak noktada buluşturma çabası içinde olmak en doğru yaklaşım olacak” dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz aylarda AVM yatırımcılarına “Kiraları TL ile alın” mesajı vermesinin ardından pek çok alışveriş merkezi kiralama çalışmalarını TL üzerinden yapmaya başladı. Peki, uygulama ile ilgili genel düşünceleriniz neler?  
Dövizdeki bu beklenmeyen hareketliliğe karşı kiracılarının yanında ve destek olmayı benimseyen bir yönetim anlayışı ile yaklaşılması, kiracılara doğal olarak pozitif yansıyacak ve uzun sürebilecek krizlerin aşılmasını daha kolay hale getirecektir.
Ticari hayatımızda ve alışveriş merkezlerimizde faaliyet gösteren perakende işletmeleri ile yatırımcıların menfaatlerini ortak noktada buluşturma çabası içinde olmak en doğru yaklaşım olacak. Ancak, gerekli hukuki düzenlemeler yapılmadan acele ile yapılacak eylemlerin hem kiralayan, hem kiracı açısından sıkıntılar yaratacağı kanaatindeyim.
AVM’lerin yapımı esnasında yatırımcılar tarafından kullanılan kredilerin döviz cinsinden TL’ye dönmesi olanağının yeniden oluşması ile zaten kiralamaların da TL cinsinden yapılabilmesini daha mümkün kılabilecek. Bu sebeple denilebilir ki; yatırım kredisinin ödemesini tamamlamış AVM'ler, kiracılara kısa vadeli destekler verebileceği gibi TL bazlı kiraya hemen dönebilmesi mümkün görünüyor.

Perakendecilerin uygulamaya yönelik düşünceleri ya da tepkileri nasıl oldu? Öyle ki doların hızla yükselmesinin ardından kira konusunda ciddi sıkıntı çekiyordu perakende sektörü… Hatta kepenk kapatmak durumunda kalanlar bile vardı…
Bu bizler ve kiracılarımız için olduğu kadar, AVM yatırımcıları için de istenmeyen bir durum... Kur artışından dolayı piyasada ve perakende sektöründe güvensiz bir ortam oluşabiliyor. Biz kiracılarımıza zor piyasa koşullarında ticari faaliyetlerini sürdürebilmeleri için elimizden gelen desteği vermeye hazırız.

Uygulamaya geçiş konusunda zorluklar yaşandı mı ya da yaşanabilir mi? Özellikle yabancı yatırımcı ya da müşterilerin bu konuya yönelik görüşleri neler oldu ya da olabilir?
Dövizin TL karşısında hızla değer kazandığı dönemlerde, kiraların TL’ye çevrilmesi hemen ya da en azından gerekli kanuni düzenlemeler yapılmadan mümkün olamayacak. Alışveriş merkezlerinde kiracılarımızın korunması maksadı ile kur sabitlemeye geçiş şu an için kullanılan en popüler yöntem aslında.
Dolayısıyla diyebiliriz ki; alışveriş merkezlerinin bazıları dönemsel olarak mevcut sözleşmelerinde kur sabitlerken, diğer bir kısmı da kira bedellerini Türk Lirası'na çevirmek için çalışma başlatmışlardır. Yabancı yatırımcılar ile müşterilerimizin bu konuda alınan tedbirlere yaklaşımı olumludur.

Kardan çok ekonomik devamlılığımızın sağlanmasını ön gören uygulama sizce uzun süreli mi yoksa kısa süreli bir çalışma mı olur? Bu uygulamadan yeni açılacak AVM’ler nasıl etkilenir? 
Esasında ekonomik devamlılığı sağlayan bir uygulama uzun vadede daha çok işe yarayacaktır. Gerekli hukuki düzenlemelerin yapılmasından sonra sorunların çözümüne uygun kısa ve orta vadeli eylem planları ile bu sıkıntılı süreçler daha kolayca atlatılabilir. Daha öncesinde de bahsetmeye çalıştığım gibi bankaların yatırımcılara TL cinsinden kredi açabilmeleri ki bu bazı kanuni düzenlemeler gerektirir, yatırımcıların da kiracılara TL ile kiralama yapmalarına olanak sağlayacaktır. Bu da sektördeki tüm oyunculara hesaplarını yıllık enflasyon değerlerine ve sözleşmelerindeki artış oranlarına göre yapmaları imkanını verecek. Elbette henüz aşılmaya çalışılan bu belirsizlik ortamı yatırımcıyı da kiracıyı da tedirgin etse de süregelen ve yeni planlanan yatırımlar devam edecek ve piyasa bundan olumlu etkilenecektir. Ama tüm taraflar eskisinden çok daha dikkatli hareket etmek zorunda olacak.
 

nr

Yukarı