Ana içeriğe atla

nr

TL’ye geçiş uzun vadede kazandırır

16.01.2017 - 15:29

“Yatırım için döviz üzerinden kredi alan veya yatırımcısı yabancı olan AVM’lerin TL üzerinden kiralama yapmaları bazı teknik zorluklar ile karşılaşmalarına sebep olabilir” diyen Mor Danışmanlık Genel Müdürü Filiz Özek, “Özellikle geri dönüşü henüz sağlanmamış yatırımlarda kısa vadede TL’ye geçiş mümkün olmayabilir. Kullanılan döviz kredisi de TL’ye dönmedikçe veya sabitlenmedikçe, bazı yatırımcıların TL üzerinden kiralama yapmaları mümkün olamayabilir” dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz aylarda AVM yatırımcılarına “Kiraları TL ile alın” mesajı vermesinin ardından pek çok alışveriş merkezi kiralama çalışmalarını TL üzerinden yapmaya başladı. Peki, uygulama ile ilgili genel düşünceleriniz neler?
Kiraların TL üzerinden olması bizim için yeni bir uygulama değil. İlk defa 4 sene önce danışmanlığını yaptığımız Batman Park AVM kiralamalarında euro ile başladığımız çalışmalarımızı, özellikle yerel yatırımcıların yaklaşımlarını gördükten sonra, yatırımcılarımızı TL üzerinden devam etmeye ikna ettik. Daha sonra ise Mardin AVM’de kiralamaları TL üzerinden başlatmamızın, perakendecilerin geleceğe yönelik karar vermelerini kolaylaştırdığını gördük. 
İstanbul Alibeyköy’de, Aralık başında açılan ve kiralama çalışmaları devam eden Biz Cevahir Haliç AVM’de de son 1,5 yıldır TL üzerinden devam eden kiralama çalışmalarımızın firmalar tarafından olumlu karşılandığını söyleyebilirim. Değişik illerde, farklı sektörlerde perakendeciler ve bayiiler ile yaptığımız TL üzerinden kiralamaların uzun vadede güven verici olduğunu, yatırımcıların ise her kur değişikliğinde kiracılar ile sabitleme üzerine tartışmaya girmesine gerek duymadığı için daha rahat olduğunu gözlemledik ve son 4 senedir yatırımcılarımızı TL üzerinden kiralama yapmaya yönlendiriyoruz. 

Perakendecilerin uygulamaya yönelik düşünceleri ya da tepkileri nasıl oldu? Öyle ki doların hızla yükselmesinin ardından kira konusunda ciddi sıkıntı çekiyordu perakende sektörü… Hatta kepenk kapatmak durumunda kalanlar bile vardı…
AVM’lerdeki sorunlar sadece kiraların döviz üzerinden yapılmasından kaynaklanmıyor. Ani ve hızlı kur yükselmeleri tabii ki perakendeciler açısından öngörülemeyen kira yükselmelerine sebep oldu, buna karlılık ve cirolarda düşüşler de eklenince kepenk kapatmalar da maalesef yaşanmaya başladı. Perakendeciler çoğunlukla TL üzerinden kiralamayı zaten tercih ediyorlardı, ancak bu dönüşüm, yeni yatırım kararlarını etkileyen paritelerden sadece biri olarak düşünülmeli.

Kardan çok ekonomik devamlılığımızın sağlanmasını ön gören uygulama sizce uzun süreli mi yoksa kısa süreli bir çalışma mı olur? Bu uygulamadan yeni açılacak AVM’ler nasıl etkilenir?
Bu uygulamanın, şimdi vurgulanmaya başladığı için ekonomik devamlılığı sağlamak amacı ile gündeme geldiği yönünde değerlendirme yapılıyorsa da,  aslında kardan büyük tavizlere yol açacağını sanmıyorum. Zaten döviz kurunda aşırı artışlar olduğu zaman kur sabitleme veya kira indirimi her zaman gündeme geliyor ve AVM yatırımcıları kolaylık sağlamak zorunda kalıyorlar.  TL üzerinden kiralamayı 4 senedir devam ettirdiğimiz dikkate alınınca, kısa süreli bir çalışma olmadığını söyleyebiliriz. Bu uygulamayı çeşitli nedenler ile başlatmak istemeyen AVM yatırımcılarının zorlanacağını düşünüyorum, çünkü perakendeci ve özellikle bayiiler artık TL üzerinden kiralamayı tercih etmeye başladılar. 
AVM’lerde yatırımın geri dönüşünün uzun vadeli olduğu göz önüne alındığında, yatırımcı için başlangıçta karlılığı düşük görünen ancak kiracılar için güvenli bir yatırım ortamı sağlandığında da yapılan yatırımın sürekliliğinin, beraberinde karlılıkta da istenen seviyeleri getirmesi mümkün olabilecektir. 
 

nr

Yukarı