Ana içeriğe atla

ggh

ŞEVKET SABANCI HAYATINI KAYBETTİ!

22.07.2021 - 22:48

Esas Holding'in kuruculuğuyla beraber Sabancı Holding'in de ikinci kuşak temsilcisi olan Şevket Sabancı, tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

Sabancı Vakfı ve Sabancı Holding!in kurucu ortakları arasında yer alan Şevket Sabancı, uzun yıllar boyu Sabancı Holding Yönetim Kurulu başkan vekilliği görevindeydi.

60 yıllık iş hayatının ilk 40 yılını Sabancı Holding’in başta tekstil ve otomotiv olmak üzere sanayinin tüm alanlarında büyümesine adayan Şevket  Sabancı, 1980 yılından itibaren yurtdışına taşınarak Sabancı Topluluğu’nun küreselleşmesinde lider rol oynadı.

2000 yılında Esas Holding’i kurdu. 2015 yılında Esas Holding’in sosyal yatırım birimi olan Esas Sosyal’ in kuruluşuna önderlik yaptı.

Esas Holding, yaptığı duyuruda, "Esas Holding’in kurucusu, değerli büyüğümüz ve Türk sanayiinin duayenlerinden Şevket Sabancı’yı kaybetmiş olmanın derin üzüntüsü içindeyiz. Başımız sağolsun. Cenazesi 23 Temmuz 2021 Cuma günü ikindi namazını müteakip Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii'nden kaldırılacak ve Karacaahmet Mezarlığı’ndaki aile kabristanına defnedilecektir." ifadeleriyle acı haberi paylaştı.

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı da, Şevket Sabancı'nın vefatına ilişkin olarak;

"Sabancı Ailesi’nin kıymetli büyüklerinden, Holdingimizin kurucu kardeşlerinden, değerli amcam Şevket Sabancı’yı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Kendisini her zaman Türk sanayisine kazandırdıklarıyla, kültür ve eğitim alanındaki önemli çalışmalarıyla hatırlayacağız. Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve tüm sevenlerine baş sağlığı dileriz. Mekanı cennet olsun." ifadelerinde bulundu.

nb

Yukarı