Ana içeriğe atla

nr

Projenin başarıya ulaşması için daha çok desteğe ihtiyaç var

10.03.2017 - 15:41

Palerium AVM Genel Müdürü Musa Keskin: “ ‘Hayatına Sahip Çık’ projesi terör örgütlerinin psikolojik ve ekonomik amaçlarına ulaşmasına engel olma yanında, vatandaşlarımızın günlük hayatlarını planladıkları şekilde devam ettirme isteklerine destek olma yönünde önemli bir adım oldu” dedi.

Türk halkının yaşam standartlarını, değerlerini, kültürünü ve alışkanlıklarını hedef alan elim olaylara karşı geçtiğimiz günlerde başlatılan bir sivil toplum hareketi olan “Hayatına Sahip Çık” projesine yönelik görüşlerini aldığımız Palerium AVM Genel Müdürü Musa Keskin konuyla ilgili şunları dile getirdi: 
“Bilindiği üzere terör örgütlerinin amaçlarından biri de, toplumda huzur ve güven ortamını yok ederek endişe, kaygı ve korkunun hüküm sürdüğü, günlük hayatın işleyişinin bozulduğu bir ortam yaratmak. Bunun için de, korunmasız toplu sivil hedefler, terör örgütleri tarafından kolay hedef olarak görülmekte ve bu hedeflere yönelik eylemler yapıyorlar. Böyle bir ortamın sonucu olarak, insanlar kalabalık yerlere gitmekten çekinme ile caddelere çıkmaktan ve AVM'lere gitmekten vazgeçme eğiliminde olurlar. Bu da ekonominin durgunlaşmasına, dolayısıyla birçok firma ve sektörün kan kaybetmesine neden olur. Nitekim ülkemizde son birkaç senedir yaşanan terör olayları kısmen amacına ulaşmış, AVM'lerde de ziyaretçi sayılarında düşüşlere ve ekonomimizin can damarlarından biri olan perakende sektöründe ciddi oranlarda ciro kayıplarına neden olmuştur. Böyle bir ortamda, bir sivil toplum hareketi olarak başlatılan “Hayatına Sahip Çık” projesi çok yerinde ve isabetli oldu. Proje, terör örgütlerinin psikolojik ve ekonomik amaçlarına ulaşmasına engel olma yanında, vatandaşlarımızın günlük hayatlarını planladıkları şekilde devam ettirme isteklerine destek olma yönünde önemli bir adım oldu. Ancak projenin daha da başarılı olması için, çok daha fazla sivil toplum örgütü ve meslek kuruluşlarının desteği yanında, devlet kurumlarının da bu projeye etkin destek olması, yine projenin yaygınlaşarak sürdürülmesi ve kamuya duyurulması büyük önem arz ediyor.”

“TERÖR AVM KAPISINDA DEĞİL, ÖNCELİKLE ÜLKENİN DIŞ SINIRLARINDA, SONRA KIRSALDA ÖNLENMELİDİR”
Erzurum Palerium AVM olarak bu tür olaylara yönelik kendi içlerinde almış oldukları bir takım önlemleri açıklayan Keskin, “Biz Erzurum Palerium AVM olarak, bu kapsamda öncelikle güvenlik ile ilgili tedbirlerimizi İl Emniyet Müdürlüğü ile koordine ederek tekrar gözden geçirdik. Emniyet Müdürlüğü’nce, güvenlik personelimize yardımcı olmak üzere AVM kapı girişlerine polis görevlendirildi. Güvenlik personeli eğitimlerini tazeledik. Kameralarımızın olmadığı kör noktaların kontrolünü artırdık. Araç ve çanta/poşet aramalarımızı daha titizlikle yapıyoruz. AVM içerisinde zaman zaman güven timleri görev yapıyor. Aldığımız bu tedbirleri mağaza çalışanlarımız ile de paylaşarak güven olgusunu artırdık. 
Aynı zamanda planladığımız tüm sosyal ve kültürel etkinlikler ile kampanyalarımızı aynı şekilde devam ettirerek ve mağazalarımızın cazip indirim kampanyası ile destekleyerek, ziyaretçilerimizin de ‘Hayatına Sahip Çıkmasını’ sağladık. Basın ile daha yakın ilişki kurarak,  halkımızın düzenlediğimiz etkinlikler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasını sağladık ve günlük yaşantımızın devam ettiğini müşterilerimize duyurduk. Bu dönemde Palerium AVM'de benchmarklarına göre zaten oldukça düşük seviyede olan kiraların ödenmesi konusunda, kiracılarımıza sağladığımız kolaylıklar ile kur sabitlemesi gibi ilave önlemleri de devreye soktuk. Kriz yönetim planımız kapsamında gösterdiğimiz proaktif hareket tarzımız, ülkemizde yaşanan olumsuz olayların etkilerini minimize ederek, 2016'da cirolarımızın da artmasını sağladı. 
Güvenlik bağlamında AVM'lerde alınacak her güvenlik tedbiri, terörü önlemede caydırıcılık etkisi yaparak güvenliğin sağlanmasına katkı sağlayacaktır. Ancak bu önlemler pasif önlemlerdir. AVM'ler ne kadar güvenlik tedbiri alırsa alsın, terör AVM kapısında değil, öncelikle ülkenin dış sınırlarında, sonra kırsalda, daha sonrada hücre evi gibi teröristlerin barındığı yerlerde önlenmelidir. Güvenlik güçlerimiz terörle mücadele konusunda fedakarca mücadele etmekte ve sonuç alıcı operasyonlar icra etmektedir. Ülkemizin istihbarat birimleri ile operasyonel birimlerinin koordineli çalışarak, teröristin eylem yapmadan önce gerekli tedbirleri alacak çalışma yürütmesinin ve aktif önlemler icra etmeye devam etmesinin, ülkemizde yaşanan terör olaylarının azalmasına büyük katkı sunacağını düşünüyorum” diyerek sözlerine son verdi. 
 

nr

Yukarı