Ana içeriğe atla

ggh

“Ne kadar güçlü millet olduğumuzu göstermeliyiz”

10.03.2017 - 15:53

“Hayatına Sahip Çık hareketi ile halkımızda yaratılmaya çalışılan korkunun aşılması için hayata tekrar karışmanın gerektiğini vurguluyoruz” açıklamasında bulunan KMD Başkan Vekili Alp Önder Özpamukçu hareketin öneminin ise yaşamımıza devam etmeye ve hayatımıza sonuna kadar sahip çıkmaya yönlendirmesinden kaynaklandığını belirtti.

Türk halkının yaşam standartlarını, değerlerini, kültürünü ve alışkanlıklarını hedef alan elim olaylara karşı geçtiğimiz günlerde başlatılan bir sivil toplum hareketi olan “Hayatına Sahip Çık” projesinden ve öneminden bizlere kısaca bahseder misiniz?
Hayatına Sahip Çık hareketi ile halkımızda yaratılmaya çalışılan korkunun aşılması için hayata tekrar karışmanın gerektiğini vurguluyoruz. Bununla beraber, ülkemizin gücünü koruması için ekonomik faaliyetlerin aksamaması gerekir. Hareketin önemi; korku, eve kapanma ve sadece olanları izleme durumundan çıkıp; alışverişlerimizi yapmaya, yaşadığımız bu güzel coğrafyanın tadını çıkarmaya, sinemaya gitmeye, birbirinden güzel mekanlarımızda yemek yemeye, eğlenmeye, gezmeye; özetle yaşamımıza devam etmeye ve hayatımıza sonuna kadar sahip çıkmaya yönlendirmesinden kaynaklanıyor.

Projeyi gerçek anlamda hayata geçirmek adına AVM’lerin, markaların, derneklerin ve vatandaşların üzerlerine düşen görevler sizce neler olabilir? 
Halkımızı, rutinlerini sürdürmeye davet etmeliyiz. Evlerine kapanmak yerine sokağa çıkıp, alışveriş merkezlerine, sinemalara, restoranlara gidip hayata karışmalarını sağlamalıyız. Yaratılmak istenen korku halinden bir an önce çıkarak, buna karşı ne kadar güçlü bir millet olduğumuzu göstermeliyiz. Alışverişlerimizi sürdürmek, yemeye ve eğlenmeye çıkmak, tatil planlarımızı yapmak, turist girişi sağlamak için ülkemizin tanıtımını daha etkin kullanmak, ilk akla gelen aksiyonlar olabilir.

İnsanların günlük yaşantısını devam ettirmek ve onların sosyal alanlardan uzaklaşmasını engellemek adına ne gibi güvenlik önemleri alınıyor? Sizce bu önlemler yeterli mi? Eksiklikler varsa bunlar için neler yapılabilir?
Biz perakendeciler olarak tüketicilerimizin, yani misafirlerimizin güvenliğini sağlamak için elimizden gelenin fazlasını yapmaya çalışıyor, kolluk kuvvetlerimizle sürekli irtibat halinde olarak onların da çalışmalarına her türlü desteği sağlıyoruz. Bizim çalışmalarımızla beraber, devletimizin de en üst düzeyde gerekli önlemleri aldığına ve gerektiğinde aksiyona geçtiğine inancımız tamdır.                                         
 

nb

Yukarı