Ana içeriğe atla

ggh

LOGO’NUN UÇTAN UCA PERAKENDE ÇÖZÜMLERİYLE VERİMLİLİĞİ ARTIRIN

10.03.2021 - 12:14

Türkiye’nin en büyük yerli iş yazılımı şirketi Logo Yazılım, perakende sektörüne sunduğu çözümlerler de markaların verimliğini artırıyor. “Perakende sektörü için özel olarak tasarladığımız çözümler, uçtan uca tüm süreçleri kapsarken, müşteri memnuniyetini ve kârlılığı da artırıyor.” diyen Logo Perakende Çözümleri Genel Müdürü Arslan Arslan ile perakende çözümlerini konuştuk.

Pandemi süreci, dijitalleşmenin önemini daha anlaşılır kıldı. Şu an Türkiye’de firmaların dijitalleşme sürecini nasıl değerlendiriyorsunuz?

2020 yılı hiç öngörmediğimiz, alışkın olmadığımız zorluklarla geçen bir yıl oldu. Pandemi nedeniyle pek çok sektörde iş yapma biçimleri değişti ve en büyük değişiklerden biri de perakende sektöründe yaşandı. Bu süreç perakende satışları yoğunlukla online satışa döndü. Covid-19, ülkemizde ilk görüldüğü dönemde perakende harcamaları kısmi oranda azaldı fakat talep ve ihtiyaçlar azalmadığı için satışlar çok kısa bir süre içinde online mecralara kaydı. Bu noktada herkesin düşüncesi ve Ar-Ge yapma ihtiyacı da online sistemlere yönelmiş oldu. Eskiden mağazaların içerisindeki müşteri trafiğini sayan, müşterinin mağaza içindeki konsantrasyonunu sorgulayan, mağazada müşteriyi daha uzun süre tutmaya çalışan sistem, yerini “müşterileri online sitemizde nasıl daha uzun tutarız”, “potansiyel müşterileri nasıl tekrar sitemizi ziyaret ettiririz” gibi konulara bıraktı. Biz de bu iç görüden hareketle ve bulut tabanlı bir platform olmamızın verdiği avantajla sistemimizi online perakendeyi ön plana çıkartacak şekilde yeniden tanımladık.

TÜM SATIŞ KANALLARINI AYNI ANDA TAKİP EDİN

Bu anlamda satış noktaları ile online sistem entegrasyonlarını, e-ticaret ya da online ticaret platformlarının birbiriyle stratejik ortaklık ve entegrasyon sistemlerini kapsayacak çözümler geliştiriyoruz. Artık ana stratejilerimizden birini müşterilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak, uçtan uca perakende platformu kurmak oluşturuyor. Perakendeciler için yarattığımız platformla tüm satış kanallarına aynı anda takip etmeyi sağlıyoruz.

Dijitalleşmek isteyen şirketlere sunduğunuz ürün ve hizmetleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Perakendeye odaklı, en yeni teknolojilerle donatılmış, hızlı ve verimli çözümler sunmaya odaklanıyor ve bunu her ölçekten perakende şirketi için yerleşik ya da bulutta kullanılabilen şekilde sunuyoruz. Perakende sektörü için özel olarak tasarladığımız bu çözümler, uçtan uca tüm süreçleri kapsıyor, müşteri memnuniyetini ve kârlılığı artırmaya odaklanıyor. Bulut teknolojisinin kullanılmasıyla terminal, sunucu, güvenlik yazılımı, yedekleme, veri tabanı kurulumu, bakım destek hizmeti, çeşitli yazılım lisansları gibi yatırımlara gerek kalmıyor.

DESTEK HATLARIMIZ 365 GÜN AÇIK

Müşterilerimize kasa noktası dışında mağazalar arası işlerinin yönetimi konusunda da destek sunuyoruz. Platformumuzun çoklu mağazaları takip edebilme yeteneği sayesinde stok yönetimi de etkili bir şekilde sağlanmış oluyor. Logo olarak, bir ürün son tüketiciye hangi kanaldan gidiyorsa gitsin bizim sistemimizin bu ürünün satışını gerçekleştiriyor olmasını hedefliyoruz.

Logo olarak perakende müşterilerimize gerçekleştirdikleri bu zorlu görevde destek olabilmek için destek hatlarımızı 365 gün açık tutuyoruz. Alanımızda gerçekleşen herhangi bir sorunda yine 365 gün müdahalede bulunuyoruz. Bunu sürekli kılmak için teknik mimarimizin temelini bulut sistemler üzerine kurguladık.

Bu dönemde perakende sektöründe de dijitalleşmeye büyük yatırımlar yapılıyor. Markalar, perakende çözümlerini seçerken nelere dikkat etmeliler?

Öncelikle tüm ezberlerin bozulduğu, neredeyse her yeni günde yeni bir bakış açısıyla tutum almamızın gerektiği bir dönemden geçiyoruz. Perakende şirketleri “Bu dönem bitecek ve her şey tekrar eskisi gibi olacak” şeklinde bir anlayışın da geçerli olmadığının farkında artık. Veriye dayalı anlamlandırmanın, hızlı karar alma ve uygulamanın, dış dünya ile güvenli entegrasyonlar aracılığı ile işbirliğine açık, modern sistemler kullanmanın önemine dikkat çekerken, markaların dönüşüm sürecinde birlikte yola çıkacakları yol arkadaşlarını bu kriterlere göre sınamalarının önemli olacağını düşünüyoruz. Bu bir yolculuk. Bu yolculukta kendilerine eşlik edecek firmaların vizyonları ile perakendenin gelecek vizyonunun örtüşmesi çok önemli. Teknoloji çok hızlı değişiyor. Teknolojinin değişim hızını yakalayabilecek çözümler üretebilen bir teknolojik yol arkadaşı/partner seçimi, bir markanın oyunda kalabilmesi açısından çok kıymetli.

KULLANDIKÇA ÖDE MODELİ

Biliyorsunuz bu dönemde özellikle bir süredir çok konuşulan iş modelleri kendine çok daha fazla uygulama alanı buldu, firmalar tarafından değeri biraz daha iyi anlaşıldı. Logo Yazılım olarak 2011 yılından itibaren bulut sistemlere yatırım yapıyoruz ve perakende çözümlerimizi SaaS (Software As a Service) modeliyle sunuyoruz. SaaS modeli sayesinde teknolojik altyapı ve güvenlik Logo Yazılım tarafından geliştirilip güncel tutulurken müşterilerimiz birçok iş kurgusunu güvenle ve çok hızlı şekilde hayata geçirebilmenin memnuniyetini yaşıyor. Kullandıkça öde modeli sayesinde ilk yatırım maliyeti olmadan, gizli maliyetler olmadan, şeffaf, anlaşılır bir modelde çalışmak onlara güven veriyor. Özetleyecek olursak; geleceği takip eden ve müşterisine her gün en güncel teknolojiyi sunabilen güçlü bir partner seçmelerini ve yeni iş modellerine uyum sağlayabilecek, veriye dayalı sistemleri hızlı ve gerçek zamanlı akışlarla destekleyebilecek çözümleri odaklarına almalarını tavsiye ediyoruz.

PERAKENDE ÇÖZÜMLERİMİZ BİRÇOK AVANTAJ SAĞLIYOR

Perakende çözümler belirlenirken, çok kanallı yapıları desteklemesi, stok yönetimi, sipariş, faturalama ve sevkiyat süreci, artan online alışveriş eğilimi gibi noktalara dikkat etmeleri gerekiyor. Bu çerçevede, Logo yazılım önemli bir avantaj sağlıyor. Pandeminin başından bu yana, Logo Yazılım’ın sunduğu perakende çözümlerinin çok kanallı yapıları desteklemesi, önceki yıllarda geliştirilen ve iyileştiren API (Application Programming Interface-Uygulama programlama arayüzü) imkanlarına bağlı olarak dış sistemlerle iletişim seçeneklerinin bulunması ve bulutta işletiliyor olması nedeniyle Logo perakende çözümleri kullanıcıları da bu süreçte hızla aksiyon alabildi.

CİNSİYET EŞİTLİĞİ ÖNCELİKLİ PRENSİBİMİZ

Sektörde kaç kişiye istihdam sağlıyorsunuz? Kadın istihdamı konusunda şirketinizin uyguladığı cinsiyet ve fırsat eşitliği politikaları hakkında bilgi verir misiniz?

Logo Yazılım toplam çalışan sayımız 1233. Kadın çalışan oranımız toplamda yüzde 44, sadece Türkiye’de ise yüzde 42. Güncel durum itibarıyla üst yönetimimizin yüzde 44’ü kadın. Çalışanlar ve yöneticiler arasında kadınlara yönelik eşit fırsat ve olanaklar sunulması grubumuzun prensipleri arasında hep yer almış ve iş süreçlerimizin önemli bir parçası olmuştur. İşe alım süreçlerimizden başlayarak yüzde 50 kadın-erkek oranına hassasiyet gösteriyoruz. HR analytics ekibimizle de bu oranı düzenli takip ediyoruz. Şirketimiz toplumsal cinsiyet eşitliği perspektifinden birçok geliştirme yaparak çeşitliliği desteklemektedir. Bu kapsamda hedefimiz tüm seviyelerde kadın-erkek çalışan oranımızı eşitlemek.

nb

Yukarı