Ana içeriğe atla

ggh

KADINLARIN HEM İSTİHDAMINA HEM DE EĞİTİMİNE DESTEK OLUYORUZ

10.03.2021 - 10:44

Türkiye genelindeki 286 mağazasıyla istihdama katkı sağlayan Atasun Optik, kadın çalışan ve yönetici oranlarıyla sektörün önde gelen markaları arasında yer alıyor. “Global bakış açımızla hem çatı şirketimiz GrandVision hem de Atasun Optik olarak kadın çalışanlarımızın desteklenmesi adına çalışmalarımız devam ediyor” diyen Atasun Optik İnsan ve Kültür Direktörü Deniz Bilgiç Atik ile cinsiyet ve fırsat eşitliği politikaları hakkında konuştuk.

Atasun Optik olarak kadın istihdamına katkı sağlamak adına uyguladığınız cinsiyet ve fırsat eşitliği politikaları hakkında bilgi verir misiniz?

Atasun Optik olarak attığımız her adımda, eşitlik, adalet, güvenilirlik, iş birliği ve liderlik değerlerini benimsiyoruz ve bu değerlerin bir kurumun yönetiminde muhakkak olması gerektiğine inanıyoruz. Bu inanç doğrultusunda işe alımdan başlayarak tüm İnsan ve Kültür Departmanı süreçlerimizde eşitlik ilkesi ile hareket ediyoruz. Kadın-erkek çalışan sayılarımızdaki pozitif yönlü değişimin de bu farkındalığın sonucu olduğunu düşünüyoruz. Şu an Türkiye’nin 60 ilindeki 286 mağazamız ve destek ofisimizde toplam 1500’e yakın çalışma arkadaşımız bulunuyor. Kadın çalışanlarımızın oranı yüzde 50’ye yakın. Son 4 yılda kadın çalışan oranımız yüzde 17 arttı. Kadın çalışanlarımızın terfi oranında ise yüzde 52’ye ulaştık. Aynı zamanda kadın çalışanlarımız, yüzde 40’a yakın bir oran ile orta kademe yönetimde söz sahibi. Kadın çalışan ve yönetici oranlarımızla sektörün de önde gelen markalarından biri olarak, kadın istihdamını artırmaya yönelik çalışmalarımız her zaman odağımızda olacak.

KADIN ÇALIŞANLARIMIZIN GELİŞİMİNİ DESTEKLİYORUZ

Atasun Optik’te cinsiyet ve fırsat eşitliğine dair pek çok çalışma yürütüyoruz. Geçtiğimiz yıllarda çalışanlarımızın gelişimini desteklemek üzere, özellikle kadın yöneticilerimizin yer aldığı, Future Leaders ekibini kurduk. Gönüllülük esasına dayanan ve her departmandan çalışma arkadaşlarımızın yer aldığı Future Leaders ekibi, kurum içi projelerde de aktif olarak görev alıyor. Bu konuya verdiğimiz önemin diğer bir göstergesi olarak, çalışan kadın liderleri destekleyen ve gelişimlerine katkı sağlayan LEAD Network Türkiye’nin kurumsal üyeleri arasına katıldık. LEAD Network Türkiye ile gerçekleştirdiğimiz iş birliği sayesinde, kadınların iş dünyasında yaşadıkları zorlukların aşılmasına, verimli ve çözüm odaklı çalışmalarla destek oluyoruz.

KIZ ÇOCUKLARININ EĞİTİMİNE DESTEK SAĞLADIK

Bunların dışında, “Atasun Optik Kadınlarıyla Güçlü” sloganıyla yola çıkarak destek ofis ve mağazalarımızdan çalışma arkadaşlarımızın katılımıyla bir proje grubu oluşturduk. Bu proje grubumuzla da kadınlar arası paylaşım ve mentörlükten, çeşitlilik ve kapsayıcılık konularında eğitim programlarının oluşturulmasına kadar pek çok sürdürülebilir çalışma gerçekleştireceğiz.

İş hayatındaki kadın çalışanlarımıza sağladığımız koşulların yanı sıra geleceğin güçlü kadınları için de çalışıyoruz. Kız çocuklarının eğitimlerine destek olmak amacıyla vakıflarla özel çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Örneğin bu yıl çalışanlarımız adına, bugünün kız çocukları geleceğin güçlü kadınları olabilsinler diye, Koruncuk köylerinde yaşayan kızlarımızın eğitim hayatları için destekte bulunduk.

Türkiye’de kadın istihdamı önündeki engellerin aşılması adına hangi adımlar atılmalı?

TÜİK’in Kasım 2020 verilerine göre kadınların iş gücüne katılım oranı yüzde 30,6. Çalışma hayatında eşitlikçi istihdam politikalarının benimsenmesinin, kadınların iş gücüne katılımının önünü açacağına inanıyoruz. Kız çocuklarının eğitiminin desteklenmesi ise sorunun temeline inerek ortaya koyulması gereken çözüm yollarından en önemlisi olarak karşımıza çıkıyor.

nb

Yukarı