Ana içeriğe atla

ggh

KADINLAR AYRICALIK DEĞİL EŞİTLİK İSTİYOR

10.03.2021 - 11:22

JLL Türkiye CFO’su Ayşegül Rona ile iş hayatındaki başarısını ve kadınların iş hayatındaki rolünü konuştuk. Kadınlar olarak ayrıcalık değil, eşitlik istediklerini vurgulayan Rona, “Eşitliğin sağlanabilmesi adına da eğitimde fırsat eşitliğinden, çalışma yaşamındaki engellerin kaldırılmasına kadar hepimize çok iş düşüyor.” çağrısında bulundu.

Öncelikle sizleri tanıyabilir miyiz?

Kariyerime 2006 yılında Ernst&Young’da farklı sektörlerdeki şirketlerin denetim süreci ve değerleme çalışmalarında yer alarak başladım. Akabinde Nokia bünyesine katılarak, SPK raporlaması, yurtdışı raporlama ve proje finansmanı konusunda roller üstlendim. 2012 yılında FOX TV bünyesine transfer olarak Bütçe ve Raporlama Direktörü görevini yürüttüm. Mayıs 2016’dan beri ise kurumsal gayrimenkul danışmanlığı alanında faaliyet gösteren JLL Türkiye’ de CFO ve Yönetim Kurulu üyeliği görevini üstlenmekteyim.

İş hayatınızda yakaladığınız başarıyı neye borçlusunuz?

Yakaladığım başarıyı hızla değişen iş dünyasına ayak uydurabilmeye borçluyum. Eskiden iş dünyasında sadece rakamlarla yer edinen CFO’lar, artık geleneksel rollerini veri analizlerine dayanarak yaptıkları tahmin ve hazırladıkları stratejilerle birleştirince değer kazandı. Ben de bu süreçte raporlama ve nakit akışı dengesi idaresinden öte, dönemin gerektirdiği stratejik aksiyon planlarına öncülük ederek ve gerekli analizleri aksiyon planlarına dönüştürerek başarı yakaladığıma inanıyorum.

Türkiye’de kadınların iş hayatındaki rolünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

İşgücü istatistikleriyle örnekler üzerinden gidersek; işgücüne katılım oranı kadınlar arasında yaklaşık yüzde 32 iken erkeklerde bu oran yüzde 68. Üstelik 2019 yılına göre de kadınların işgücüne katılım oranı yaklaşık yüzde 10 azalmış durumunda. Yapılan son araştırmalar yine gösteriyor ki, erkekler kadınlara göre yüzde 31,4 daha fazla gelir elde ediyor ve kadınlar ortalamada 19 yıl çalışma hayatında kalıyorken erkeklerde bu rakam yüzde 39’a kadar çıkıyor. Yönetici pozisyonlarında ise ülkemizdeki kadın istihdam oranları yüzde 16-17 bandında.

Türkiye’ de son 20 yıl içinde kadının işgücüne katılımındaki artış sevindirici ancak bu sadece rakamdan ibaret bir gösterge olmamalı. Tüketim kararlarının çoğunlukla kadınlar tarafından verildiği varsayımı ile kadınların işgücünde daha fazla yer alması ve daha nitelikli görevlerde bulunmasının hizmet kalitesine ve şirket performansına olumlu yönde katkı sağlayacağı görüşündeyim.

Diğer yandan vurgulanması gereken en önemli konulardan biri de kadınların ayrıcalık değil, eşitlik istiyor olması. Eşitliğin sağlanabilmesi adına da eğitimde fırsat eşitliğinden, çalışma yaşamındaki engellerin kaldırılmasına kadar hepimize çok iş düşüyor.

Peki, JLL Türkiye olarak kadın istihdamını desteklemek adına neler yapıyorsunuz?

İşe alım süreçlerimizin hiçbir aşamasında cinsiyet ayrımı içeren bir yaklaşımda bulunmuyoruz. Ücret ve yan haklarda eşitlikçi yaklaşımı esas alıyoruz ve benzer yaklaşımın Türkiye’ de hizmet verdiğimiz tüm projelerdeki istihdam süreçlerinde de eksiksiz uygulanması için takip ediyoruz ve destek oluyoruz.

fdg

MİRŞAD KALAN KENT (JLL TÜRKİYE VARLIK YÖNETİMİ DİREKTÖRÜ)

Kadınların sosyal yapı içindeki konumlarının her bakımdan iyileştirilmesi ekonomik ve toplumsal kalkınma için oldukça önemlidir. Bu sebeple, son yıllarda küresel anlamda kadınların işgücü piyasasına katılımlarını artırıcı, istihdamdaki kadınların durumlarını iyileştirici çözüm önerileri ve politikalar geliştirilirken, “herkesin kazandığı” reform ve önlemler hayata geçirilmektedir. JLL tüm dünya ülkelerinde, kadınlar ve erkekler arasında var olan eşitsizliklerim giderilmesi, kadınların ekonomik, sosyal ve kültürel hayata aktif katılımlarının sağlanması ve kadınların güçlenmesi için gerekli desteklenmelerin sağlanması konusunda oldukça önemli çalışmalar yapılmaktadır. Sürdürülebilir ekonomik büyüme ve toplumsal refah için iktisadi yaşama katılımı elzem olan kadınlarımızın 8. Mart Dünya Kadınlar Günü kutlar, tüm toplum içerisinde her zaman hak ettikleri değeri görmelerini temenni ederim.

nb

Yukarı