Ana içeriğe atla

ggh

KADININ YARATICILIĞINA HER ALANDA İHTİYACIMIZ VAR

10.03.2021 - 11:35

1988 yılında adım attığı Bilkent Holding’de Tepe Emlak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanlığı’na yükselen Hayal Olcay ile Dünya Emekçi Kadınlar Günü hakkında konuştuk. Kadınların iş hayatında kalıcı ve çok başarılı işlere imza attığını belirten Olcay, “Kadının yaratıcılığına, detaycılığına, hassasiyetine ve bereketli dokunuşuna her alanda ihtiyacımız var.” diyor.

Tepe Emlak Yatırım olarak cinsiyet ve fırsat eşitliği politikalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Tepe Emlak Yatırım’da yeni organizasyon yapısıyla birlikte çalışanlarımızın yüzde 53’ünü kadınlar oluşturuyor. Üst yönetim kadrosuyla beraber tüm yönetici kadrolarında kadın çalışanlar aktif rol almaktadır. Kadınlar; alt yapısı, eğitimi ve tecrübeleri de uygun olduğu takdirde istediği her işi yapabilir. Kadınlarla çalışmak çok yaratıcı, kapsamlı düşünmeye teşvik eden ve performansı yüksek bir ortam sağlıyor. Kadınlar ve erkekler bir arada sahip oldukları gücü kullanarak ve dayanışmayla iş hayatında kalıcı ve çok başarılı işlere imza atıyorlar. Erkek ve kadının farklı becerileri birleştiğinde, ortaya çıkan zenginlik, ekip çalışmasının başarılı olması için gerekli. Bence iş hayatı bir denge üzerine kuruludur. Biz, dengeyi iyi kurmuş, birlikte çok mutlu ve keyifli çalışan bir ekibiz.

Türkiye’de kadın istihdamı önündeki en büyük engeller nelerdir? Bu engellerin aşılması adına hangi adımlar atılmalı?

Hem ekonomik hem sosyal alanda maalesef kadınlara layık görülen roller çoğunlukla belirli kalıplar içinde kalıyor. Ben hiçbir çalışma alanını kadın-erkek diye ayırmayı doğru bulmuyorum. Aslında çalışma hayatının zorluklarını kadın ve erkek hep birlikte yaşıyoruz. Sadece kadınların özel hayatıyla ilgili daha fazla sorumluluğu olabiliyor. Kadının üstündeki sorumluluk aynı anda işini, evini, çocuğunu sosyal hayatını bir arada düşünmesini gerektiriyor. Bu da mesai anlamında zaman zaman kadın çalışanımızı zorlayıcı bir durum haline gelebiliyor. Bunun ötesinde bir kadının yöneticiliğini kabullenmek istemeyen erkek çalışanlar olabiliyor. Bu noktada kadınların bilgisi ve tecrübesiyle ikna edici olarak erkek çalışma arkadaşlarıyla iletişim kurması ve dayanışma halinde ekip ruhunu yansıtacak şekilde çalışması gerekiyor. Atatürk’ün çizdiği yolda, daha çağdaş ve daha yaşanabilir bir ülke olmak için hayatın her alanında kadın ve erkek birlikte yürümeli, mutlaka dayanışma içinde olmalıdır.

Çalışan ve üreten bir kadın olmanın size neler kazandırdığını düşünüyorsunuz?

Çalışmak ve üretmek benim en büyük hayat motivasyonumdur. Çünkü yapılanlar kalıcı hale geldiğinde arkanızdan konuşulan, takdir edilen pek çok başarılı iş bırakmış oluyorsunuz. Çocuklarımıza bırakacağımız en değerli miras saygın bir isim, başarılı çalışmalar, emek verilmiş bir iş, belki bir sanat eseri olabilir. Ne olursa olsun sadece severek yaptığınız bir işte bile arkanızdan güzel bir iz bırakıyorsanız, bu en büyük mirastır. Bence hayat motivasyonumuz da bu olmalı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü için mesajınız var mı?

Tepe Emlak olarak kadın çalışanlarımıza bir gün değil, kendilerini her gün değerli ve güçlü hissedecekleri ortamı sağlamaya özen gösteriyoruz. Değer yaratan, kendi değerini bilen ve dünyayı güzelleştiren tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlarım.

nb

Yukarı