Ana içeriğe atla

ggh

DOĞA DOSTU YAMAÇ PARAŞÜTÜNÜN HİKAYESİ BEYZA SARAL’A BURSİYERLİK KAZANDIRDI

17.08.2021 - 15:11

İsviçreli sıhhi tesisat devi Geberit’in sponsorluğunda düzenlenen ve Türkiye’nin mimarlık alanındaki ilk seyahat bursu olan Arkitera Seyahat Bursu’nun kazananı Gazi Üniversitesi Mimarlık Bölümü son sınıf öğrencisi Beyza Saral oldu. 2021 bursiyeri olarak seçilen Saral’ın “Yolculuğa Doğru” temalı ilgi çekici projesi jüri tarafından ödüllendirildi. Saral, çalışmasında doğal kaynakların korunması için teknoloji kullanımını, kaynağı doğa olan ve somut bir yola ihtiyacı olmayan yamaç paraşütü sporunun prensipleri üzerinden açıkladı. Fikrinde doğal kaynakların bilinçli kullanımının çocuk yaşta başlamasını gerektiğini vurgulamak isteyen Saral, Doğa İçin Teknoloji kavramını çocuk kitabı şeklinde aktaracak.

 

Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından 2010 yılında başlatılan ve 2017'den itibaren Geberit sponsorluğunda düzenlenen Türkiye'nin mimarlık alanındaki ilk seyahat bursu olan Arkitera Seyahat Bursu'nun bu seneki kazananı belli oldu.

Bu sene de online olarak düzenlenen bursun teması teması “Doğal Kaynakların Korunması için Teknoloji” olarak belirlenmiş ve katılımcılardan tema kapsamında dünyada yaşanmakta olan doğal kaynak krizi sürecinin iyileştirilmesi adına, kentsel alanlarda ve yapılarda uygulanan teknolojik çözümleri sorgulamaları ve bu konuda gelecekte yapılabileceklerle ilgili öngörülerini 16 sayfalık bir yayın içeriği halinde sunması beklenmişti.

Çevre dostu yamaç paraşütü sporunu içeren “Yolculuğa Doğru” teması beğeni topladı

Mimar And Akman, Mimar Onurcan Çakır, 2020 Seyahat Bursu bursiyeri Deniz Oskay, Arkitera Mimarlık Merkezi yetkilileri ve Geberit yetkililerinden oluşan 2021 jürisinin değerlendirmeleri sonrasında bursun kazananı Beyza Saral oldu. “Yolculuğa Doğru” ismini verdiği ilgi çekici çalışmasıyla Saral, doğal kaynakların korunması için teknoloji kullanımını, kaynağı doğal olan ve somut bir yola ihtiyaç duymayan motorsuz hava aracı yamaç paraşütü sporunun prensipleri üzerinden açıkladı. Kaynakların kullanım sistemini ve yamaç paraşütünü anlatmak için farklı bir yola başvuran Saral, konuyla ilgili bilinçlenmenin çocuk yaşta başlamasını vurgulamak adına araç olarak çocuk kitabını kullandı. Saral; yamaç paraşütüyle güvenli ve verimli uçmak, aynı zamanda doğal kaynakların korunmasını sağlamak için içeriği başlıklarla zenginleştirerek, teknolojinin çevreye ve doğal kaynaklara zarar vermeden denetim altına alınabileceğine vurgu yaptı.

Bursiyer Beyza Saral, Avusturya’nın Voralberg eyaletine ve Geberit’in İsviçre Rapperswil-Jona’daki genel merkezine tüm masrafları Arkitera Seyahat Bursu sponsoru Geberit’e ait olmak üzere 3 günlük bir gezi ile ödüllendirildi. Ayrıca Saral’ın oluşturacağı 16 sayfalık içerik Arkitera’nın basılı yayını RAF Ürün Dergisi'nde ek olarak yayımlanarak mimarlık ofislerine ve akademisyenlere dağıtılacak.

nb

Yukarı