Ana içeriğe atla

nr

AVM’ler süratle TL’ye geçmeli!

16.01.2017 - 15:13

AVM’lerin bir an önce TL’ye geçmesi gerektiğini belirten B&G Store Yönetim Kurulu Başkanı Seyidullah Nebati sözlerini, “Aksi takdirde, üzülerek söylüyorum; birçok firma kapanmak zorunda kalır.  Ve nihayetinde kaybeden gerek AVM’ler gerekse perakendeciler olur” diyerek devam ettirdi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde AVM yatırımcılarına “Kiraları TL ile alın” mesajı vermesinin ardından pek çok alışveriş merkezi kiralama çalışmalarını TL üzerinden yapmaya başladı. Peki, uygulama ile ilgili genel düşünceleriniz neler? 
AVM’lerin TL’ye dönüş üzerinde bir çalışma yaptıkları bilgisi henüz bize ulaşmış değil. Hatta yabancı yatırımcılara sahip olan AVM’lerde,  değil TL’ye dönmek, kur sabitlemek bile henüz söz konusu değil. Bazı AVM’ler, geçici olarak yüzde 5 ile yüzde 10 oranında kur sabitlemesi gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanımızın çağrısına AVM’lerden olumlu bir yaklaşımın olmadığını, bu söylemlerin sözde kaldığını üzülerek görüyoruz.                        
           
Perakendecilerin uygulamaya yönelik düşünceleri ya da tepkileri nasıl oldu? Öyle ki doların hızla yükselmesinin ardından kira konusunda ciddi sıkıntı çekiyordu perakende sektörü… Hatta kepenk kapatmak durumunda kalanlar bile vardı…
Perakende sektörü Cumhurbaşkanımıza minnet borçludur. Bizlerin aylardır AVM yatırımcılarına ilettiğimiz taleplere kendileri de hassasiyetle yaklaşmıştır. Ancak ne yazık ki, Cumhurbaşkanımızın çağrısına rağmen şu ana kadar pozitif bir geri dönüş almış değiliz.

Uygulamaya geçiş konusunda zorluklar yaşandı mı ya da yaşanabilir mi? Özellikle yabancı yatırımcı ya da müşterilerin bu konuya yönelik görüşleri neler oldu ya da olabilir?
Uygulamaya geçiş maalesef yok. AVM yatırımcılarının temel beyanı,  kendi kredilerinin döviz cinsinden olması nedeniyle, kiraları da döviz olarak almak zorunda oldukları yönünde... Ancak borçları bitmiş birçok AVM bile kur sabitlemesi yapmış değil.  AVM’lerin döviz kredi borçlarını sebep göstermesi bizim açımızdan kabul edilir nitelikte değil. Rusya’da ani döviz yükselişleri meydana geldiği dönemde, hemen hemen tüm sözleşmeler kendi para birimleri olan Ruble cinsinden yapıldı. Gezi Parkı olaylarından bu yana, yani 2013 Mayıs’tan bu yana, bu konuda ısrarcı olmamıza rağmen hiçbir pozitif yaklaşımla karşılaşmadık.

Kardan çok ekonomik devamlılığımızın sağlanmasını ön gören uygulama sizce uzun süreli mi yoksa kısa süreli bir çalışma mı olur? Bu uygulamadan yeni açılacak AVM’ler nasıl etkilenir?
Perakende sektörünün geleceği için, sözleşmelerin,  2,4 $-2,7 € kuru ile TL’de sabitlenmesi zorunluluğu var. Yeni açılacak AVM’ler için yapılacak kontratların da TL cinsinden olması elzemdir. Perakende sektörü, yurt içi satışlarını TL cinsinden yapıyor. Bu doğrultuda tüm giderlerin TL cinsinden olması gerekiyor. Kira-ciro oranlarının yüzde 35’i geçtiğini görüyoruz, bu durum sektör için sürdürülemez bir durum. Dünya standartlarında bu oranın maksimum yüzde 15 seviyesinde olması gerekiyor. Olayın vahameti bu kadar gözler önünde… AVM’lerin bu uygulamayı süratle hayata geçirmesi ve sürekli kılması gerekiyor. Aksi takdirde, üzülerek söylüyorum; birçok firma kapanmak zorunda kalır.  Ve nihayetinde kaybeden gerek AVM’ler gerekse perakendeciler olur.
 

nr

Yukarı